Sari la conținut

Ce fel de tractiune preferati pe Duster? 4x4 sau 4x2?


Postări Recomandate

Totul depinde de finante. Daca as dispune de bani as cumpara 4X4 full pentru ca merita banii. Sper sa ajung sa-mi cumpar macar 4X2 coaja. Daca ai 4X4 nu te afecteaza cu nimic in oras pentru ca se poate decupla, dar daca nu ai si esti in noroi nu vad ce mai faci. all the best

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • Răspunsuri 164
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu prefer 4x4. Este o opțiune personală, nu un adevăr universal valabil pentru oricine, în orice situație. Nu cred că voi mai cumpăra vreodată o mașină fără sistem de tracțiune integrală. Este mai mul

4x4 bineinteles..nu vad rostul sa iti iei o masina de acest gen si cu o garda la sol asa inalta fara tractiune integrala...

in permanenta auto 4x4. Are 105 mii km in acelasi stil (si la precedentul Duster tot la fel am mers 120 mii km) si doar o cruce cardanica (cu gresor) din cele 2, schimbata la actuala, ca am tras de

Posted Images

  • 4 weeks later...
4x2 fara doar si poate!

Fiind din Bucuresti, nu am nevoie de 4x4, nu merg pe coclauri, iarna daca am anvelope adecvate nu am probleme. Pentru mine nu se justifica diferenta de 2000 de euro pt 4x4. Pana acum, in 4 ani de condus nu mi-a trebuit niciodata tractiune integrala. Plus ca nu-mi place ca e mai puturoasa varianta 4x4 si cursa ambreiajului prea lunga pt gusturile mele.

 

 

te sustin, masina e buna pt capitala noastra cu gropi si vai, 90%din rulaj il fac aici, sa nu mai stau toata ziua ca se strica ceva, ca a atisns pragul, ca s-a auzit ceva cant am luat groapa, nu iti imagina ca o sa zbor cu asta, dar e altceva, 4x2,

 

 

Eu zic 4x4, și nu numai pentru posibilitatea folosirii mașinii în mediul off-road, dar tracțiunea 4x4 îți oferă o siguranță mai mare când drumul este alunecos (de ex. iarna pe drumuri înzăpezite sau cu polei, ori în alte anotimpuri ploi torențiale, noroi pe drum ...). E adevărat că în modul 4x4 consumul e mai mare, dar viața mea și a pasagerilor e mai valoroasă decât acel jumătate de litru sau chiar să fie 1 litru pe 100 km, sau diferența de preț între cele două versiuni. Asta e părerea mea.

Si prieteni din Bucuresti sa nu dea Domnul sa va treziti in iarna cu cativa zeci de cm de zapada ca vezi doamne ce se intampla. Atunci iti vine in ajutor tractiunea 4x4 si mergi mai sigur printre masinile 4x2 care se straduiesc si se zbat sa ajunga din A in B.

Doar o alta parere.

Si cum a scris si yoycata totul depinde de sofer, daca vrei setezi tractiunea 4x2 cand te poti deplassa in conditii normale, iar la nevoie (prietenul bun se cunoaste :shock: ) setezi pe 4x4 si mergi mai relaxat.

 

Na dar fiecare isi cumpara ce isi doreste.

 

Numai bine

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...
Parerea mea de fost posesor a 2 loganuri este ca daca nu dispui de banii necesari sa-ti iei una 4x4 n-are rost sa-ti iei una 4x2 pt ca un logan este cam cu 1800-2000 Euro mai ieftin, garda la sol este suficient de mare si faci cam aceeasi treaba.

 

 

la fel zic si eu..fost posesor de sandero prestige..daca n-o iei 4x4, mai bine iti cumperi un mcv sincer

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4X2 conduc de 9 ani si nu am simtit nevoia de 4x4, sunt sofer de sosele nu ma tenteaza offroad, drumurile forestiere genul DN65 C le faci cu 4x2 linistit.

Am optat pentru duster fiindca Romania are drumuri proaste, este mai mare ca si spetiu pt bagaje si interior, esti mai in siguranta cu o masina mai inalta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Principala caracteristica a unui "4x4" (ca doar asa sunt numite popular masinile de teren, suv-urile) este evident tractiunea integrala (4x4). Personal consider ca e absurd sa iti iei o masina "4x4" fara tractiune integrala.

 

PS. Apropo de Sandero Stepway care are garda la sol mai mare cu 2cm decat Sandero si Logan, are idee cineva daca la un Sandero "obisnuit" sau un Logan poate fi crescuta garda la sol ?. Se pot schimba arcurile si amortizoarele ?..sau care e difernta intre Stepway si un Sandero obisnuit de primul are garda mai mare ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...