Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 229
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru pozitie am optat si eu pentru Becuri LED de la Phillips (PH1) - Xtreme Vision -> http://www.becurionl...c-122665.p.html Pentru faza de intalnire -> http://www.becurionl...c-125827.p.html

Un anumit francez, de pe un francez, a pus pe Duster ph1   - 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4 - 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2 - kit corector automatic faruri - spălă

Să înțeleg că aici nimeni nu citește manualul?   Becurile DRL/poziție sunt identice cu cele folosite pe x52(Logan II) adică w21/5w, faza scurtă H7, lungă H1, iar ceața (proiectoare de plastic becuri

Posted Images

Un anumit francez, de pe un francez, a pus pe Duster ph1

 

- 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4

- 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2

- kit corector automatic faruri

- spălătoare de faruri

 

"Franța. Toate piesele având omologare CE, se propagă pe tot teritoriul EU, doar la noi mai ai de lucru. Oricum decât lupe mai bine așa.

 

 

Înlocuirea farurilor iniţiale cu altele cu surse de lumină cu descărcare în gaz (tip Xenon) este acceptată de RAR numai dacă vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, aşa după cum producătorul acestuia a prevăzut în fabricaţia curentă pentru respectivul tip de vehicul:

- faruri,

- surse de lumină cu descărcare în gaz,

- dispozitivul care declanşează arcul electric (ignitor) şi cel care stabilizează curentul electric (ballast),

- sistemul automat de reglaj în funcţie de sarcină,

- spălător pentru faruri, etc.

 

Dacă aceste componente sunt cele originale, pe care producătorul le montează în fabricaţia curentă, acestea trebuie montate în ateliere autorizate ale reprezentanţei constructorului în România, fapt dovedit prin emiterea unei adrese în care se enumeră elementele montate şi se menţionează că acestea sunt originale ("de prim montaj").

 

În cazul în care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricaţiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizată în cadrul atelierelor autorizate pentru modificări constructive.

În acest caz se va solicita declaraţia de conformitate în care se vor enumera elementele montate, specificându-se după caz, numărul de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.

 

În concluzie, dacă în CIV există menţiunea "Echipare retrofit cu surse de lumină cu descărcare în gaz", xenonul montat este legal. Dacă nu există această menţiune, înseamnă au fost montate la autovehicul lumini de altă culoare sau intensitate, ori alte lumini, dispozitive etc. decât cele omologate."

post-3685-0-92709500-1424719831_thumb.jpg

post-3685-0-80901500-1424719832_thumb.jpg

Editat de t0rquemada
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru pozitie am optat si eu pentru Becuri LED de la Phillips (PH1) - Xtreme Vision -> http://www.becurionl...c-122665.p.html

Pentru faza de intalnire -> http://www.becurionl...c-125827.p.html

 

NU recomand niciunui posesor de Duster sa isi puna intrebarea daca merita sau nu sa-si puna "Xenoane" pentru ca:

1. Ramai fara talon! ( Pentru a putea folosi legal un sistem de iluminat cu descarcare in gaz HID pe masina, trebuie sa ai urmatoarele: Far cu lupa directionare fascicul, sistem de auto-leveling, adica 2 senzori pe lonjeroane care schimba directia fasciculului in functie de inclinare, si spalator de far. Asta prevede norma EU privind "xenoanele". Duster nu are de niciunele. )

2. Orbesti ceilalti participanti la trafic. (Duster e o masina inalta, cu oglinzile de reflexie destul de mari. Un bec de intensitatea celui cu descarcare in xenon va orbi masinile din sens opus. In plus, Duster nu e o masina de viteza ca sa ai nevoie de un fascicul lung de lumina pe autostrada sau mai stiu eu unde. Farurile cu halogen lumineaza mai mult decat suficient si la 130km/h.

3. Daca nu ajung motivele 1, 2.. Iti iei injuraturi! Din alea urate, pentru care iti scadea nota la purtare...

Ce spuneam si eu pe un alt topic de curand referitor la "xenoane"....

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

OFF TOPIC: Vad si ma uimesc cum cuiva ii este greu sa citeasca o carte de masina... Asta pentru a obtine informatiile generale necesare si... ideea unde tre sa cauti data viitoare.

 

@stefanudrea... chiar daca manualul este in lb maghiara... sunt ferm convins ca poti sa te uiti in el si sa identifici o poza cu un bec pe care scrie un cod.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OFF TOPIC: Vad si ma uimesc cum cuiva ii este greu sa citeasca o carte de masina... Asta pentru a obtine informatiile generale necesare si... ideea unde tre sa cauti data viitoare.

 

@stefanudrea... chiar daca manualul este in lb maghiara... sunt ferm convins ca poti sa te uiti in el si sa identifici o poza cu un bec pe care scrie un cod.

Asa e, dar deocamdata am o retinere, voi trece peste ea acum cu ocazia reparatiei ce va urma curand.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 months later...

Salutare,

 

Ma intereseaza sa schimb niste becuri de pe al meu Duster 4x4 dci 110CP PH2. Vreau sa le inlocuiesc cu becuri de tip LED.

Exemplu pentru becurile de semnalizare (care naste niste semne de intrebare):

- Bec semnalizare PY21W 21W, 12V, 280 lumeni portocaliu (General Electric) cu Bec LED PY21W (BAU15S) de 11W Epistar + 1 x CREE galben cu lupă de sticlă sau Bec LED PY21W (BAU15S) de 16W Epistar + 2 x CREE galben cu lupă de sticlă

 

Dupa schimbarea becurilor auto de semnalizare clasice cu becuri auto de tip LED putem avea urmatoarele situatii:

1. Masina are releu de semnalizare clasic (mecanic) - becurile auto tip LED clipesc mai repede decat este normal.

2. Masina are releu de semnalizare electronic - becurile auto tip LED clipesc normal.

3. Masina are semnalizarea comandata de calculatorul de bord (UCH) - becurile auto tip LED clipesc mai repede decat este normal.

 

As avea nevoie de parerea unui avizat aici sa inteleg in care din situatiile de mai sus ma pot afla.

 

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...