Sari la conținut

Postări Recomandate

Dragi Dusteristi,

 

aveti grija cum "forjati" ambreiajul pentru ca eu deja am schimbat un kit (placa, disc, rulment, cilindru) la 20 mii de km!

avand in vedere ca masina mea e benzinara si nu are cuplu mare la turatii mici, la urcari pe pante inclinate (off road unde viteza de inaintare e mica), daca incerci sa o tii sa nu "moara", din ambreiaj, apar probleme (frecare/fum) si se "duce" repede ambreiajul....

ambreiajul e considerat consumabil (ca si placutele de frana) si nu se inlocuieste pe garantie!

toata "afacerea" m-a costat 2500 lei cu manopera si piese!

cam scumpa distractia mea de off-road!

 

aviz amatorilor!

 

eu am decis ca acolo unde masina nu urca "natural" sa ma intorc din drum, spre binele buzunarului meu!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 48
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

169.500km, durata de viata a ambreajului meu, cu drumuri forestiere fara numar, scos Nissan Patrol si alte masini din sant, tractat microbuze la deal.... Acum e la service, la schimbat. Inca nu am aju

Revin cu completări despre statusul ambreiajului meu, poate mai sunt și alți posesori de Duster 2 2018 cu motorizare 1.6 sce benzina 4x4. După alte căutări, am ajuns la un mecanic care, la recoma

Trebuie să te duci înapoi la mecanic și să îți schimbe și volanta iar manopera să o suporte el. Domnul mecanic, cum și-a dat seama ca volanta este bună? Bănuiesc că, chitul de ambreiaj este de origine

Posted Images

s-a manifestat foarte simplu: ca si cum s-a rupt cablul de ambreiaj! doar ca e hidraulic....

cand a fost demontat erau "zburate" jumatate dintre placutele de ferodou de pe disc....

kitul de ambreiaj este doar in Franta (e de Nissan) si l-am asteptat 2 saptamani. piesele de la Dacia, service la Adras.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa fie si o subdimensionare.... o sa vedem ce mai apare si de la alti posesori/utilizatori de Dustere benzinare... in mod normal nu ar trebui sa fie probleme cu ambreiajul pana la 60-80 mii km.... din cate stiu eu!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, problema de anreaj tine mai mult de sofer, sunt colegi care folosesc masina pe drumuri forestiere in conditii foarte grele si nu au schimbat amreajul, poate la colegul nostru a fost un defect de fabricatie sau poate o problema legata de experienta soferului insa nu putem generaliza ca fiind subdimensionat.

Dusterul meu are aproape 50.000 Km si nu am probleme cu ambreajul si slava Domnului l-am forjat si eu cum am putut de tare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, problema de anreaj tine mai mult de sofer, sunt colegi care folosesc masina pe drumuri forestiere in conditii foarte grele si nu au schimbat amreajul, poate la colegul nostru a fost un defect de fabricatie sau poate o problema legata de experienta soferului insa nu putem generaliza ca fiind subdimensionat.

Dusterul meu are aproape 50.000 Km si nu am probleme cu ambreajul si slava Domnului l-am forjat si eu cum am putut de tare.

ca si idee de referinta, am aprox. 1 milion de km condusi in 20 ani de cand am permisul auto.

poate defect de fabricatie ca au sarit ferodourile de pe disc...?!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masinuta a cam fost "forjata" fara mila de "prafsor2010".Vezi drumul spre Grohotis filmulet prin forum pe undeva...vezi drum spre "Cuibul Vulturilor" si vezi si panta de iarba urcata la pension cu ocazia primei intalniri din vara a duster-istilor.Martorii la evenimente se asteptau la asa ceva.Eu mi-am facut datoria si am avertizat prin forum pe alte topic-uri sa nu facem din Duster chiar bici.Oricum sper sa fi invatat toti din acest eveniment ca de aia este forum ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...