Sari la conținut

Afisaj temperatura


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu mi-am montat pe Logan (care are acelasi bord ca si Duster-ul ...) un astfel de termometru, care imi arata temperatura interioara, temperatura exterioara si tensiunea bateriei.

1. E Micom nu Micon. 2. Trebuie multiplexor, s-a mai discutat trebuie doar căutat. 3. Dată fiind semnătura chiar și cu multiplexor tot nu vei avea date.

Posted Images

Locatia aleasa nu a fost prea grozava, plasticul pe care era lipit termometrul ajungea la 50 de grade la soare, iar senzorul din compartimentul motor indica cam cu 10 grade mai mult decat trebuia. Termometrul l-am relocat langa oglinda (vezi poza) , sistemul de prindere l-am facut dintr-un " L " de plastic de la un canalet de cablu taiat. S-a fixat destul de bine, mai ales ca in spatele lui se afla modulul de antena de la pager. Senzorul exterior urmeaza acelas circuit pana la portiera dupa care coboara sub masina unde l-am izolat bine in banda izolatoare si l-am inghesuit intre plasticul de la carenaj roata si aparatoarea de noroi. Se pare ca arata destul de precis, dar inca nu sunt sigur. Oricum mult mai bine ca inainte.

Multumesc @Csabi

post-712-0-84894800-1348730339_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Termometrul ales anterior a ales calea libertatii, s-a decalibrat rapid asa ca am renuntat la el. Dar intr-o zi cand "bantuiam" prin oborul Ploiestean pe o taraba mi-a atras privirea ceva mai fain. E mult mai precis si deocamdata merge ok, l-am verificat dupa termometrele de prin oras. Locatia aleasa pentru senzor e ok, avand in vedere ca acolo s-a terminat si cablul, in lungime de 2.4m. Pret dupa "negociere" 25 Ron. Piciorul cu terminatie banda dublu-adeziva a dat faliment la fixarea pe geam, s-a desprins de 3 ori,(cum se incalzea geamul de la soare), asa ca am luat iar un colt de canalet de cablu care l-am taiat in "L" si am lipit direct carcasa de la termometru cu banda dublu-adeziva de el. Un brat din "L" l-am bagat sub materialul din care e facut plafonul de la masina. Tine foarte bine.

Deocamdata foarte multumit de precizie.

post-712-0-51510400-1352367767_thumb.jpg

post-712-0-04648000-1352367787_thumb.jpg

post-712-0-39609100-1352367795_thumb.jpg

post-712-0-98408300-1352367810_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...