Sari la conținut

Tip becuri / lampi pe Dacia Duster


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 156
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Lista cu tipurile de becuri / lampi utilizate pe Dacia Duster     Utilizare Tip bec Faruri - semnalizare PY21W Faruri - pozitie W5W Faruri - faza mica H7 Faruri - faza mare H1 Faruri -

@t0rquemada, nu stiam de lampile LED OEM pt numar, daca afli part number-ul, ti-as fi recunoscator daca mi l-ai da si mie. Merci anticipat! @Mak, am inteles din prima ca tu ai ph2, eu iti raspund

Multumesc baieti! Corecte codurile, masina a fost dotata din fabrica cu faruri negre, dar eu o am cu faruri albe. Asta m-a tot incurcat.  Pana la urma am comandat unul alb, l-am schimbat astazi

Posted Images

In sfarsit, dupa 2 ani si 2 luni, 3 IND-uri si ceva off... mi-a crapat si mie pe faza scurta dreapta night breaker-ul.

Raman tot pe Osram NB, dpdv al vizibilitatii pe timp de noapte mi se par cele mai bune.

Atat le e dat sa "traiasca".

post-1243-0-40608700-1391184959_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de nestiutor in ale duster-ului. In cazul in care se arde un bec ( faza scurta/lunga/frana etc) iti apare pe undeva in bord informatia asta? Ma intereseaza cum te prinzi ca s-a ars ceva. La vw iti spune explicit ( sigur nu are asta pe duster, da macar un martor generic...)

 

O metodă bună este reflexia în caroseria mașinii din față; dacă se observă numai un far aprins,

mai ales când oprești la stop, înseamnă că ai un bec ars, asta în localități.

Pe drumurile extra-urbane senzorul este nenea polițistul :yes:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de nestiutor in ale duster-ului. In cazul in care se arde un bec ( faza scurta/lunga/frana etc) iti apare pe undeva in bord informatia asta? Ma intereseaza cum te prinzi ca s-a ars ceva. La vw iti spune explicit ( sigur nu are asta pe duster, da macar un martor generic...)

Doar la semnalizare te prinzi cand e un bec ars caci se-aude in bord cum clipoceste mai repede.

Restul... dupa cum a spus si @soare

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat becurile de la număr, cele din spate, erau arse.

Le-am cumpărat de la Praktiker, 4 lei perechea, osram.

Am citit pe un pachet de becuri de la Metro, că trebuie schimbate la 2 ani sau la 50.000 km, ceea ce înseamnă că după aproximativ doi ani ar cam trebui să schimbăm toate becurile, și zic acest lucru deoarece ele cedează când nu te aștepți și domnii de la circulație sunt cu ochii pe noi, mai ales că atunci când mergem cu mașina nu verifică tot timpul starea lor.

Astăzi când am schimbat becurile de la numărul de înmatriculare spate am observat că și becul de poziție față dreapta era ars. L-am schimbat cu cel de rezervă pe care-l aveam în trusa din torpedou, și care este obligatorie să fie în dotarea mașinii.

De când am mașina am mai schimbat și becurile fază scurtă, de două ori.

De ce insist asupra acestui fapt? Pentru că schimbarea nu este dificilă, dar este migăloasă, și nu avem tot timpul toate tipurile de becuri, și se mai întâmplă să fie frig, noapte, ploaie sau lipsă de chef, dar toate acestea nu se pun în fața domnului agent.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 9 months later...

Eu sunt foarte multumit pana acum de Phillips X-Treme Vision 130% pe faza scurta si lunga. Lumineaza foarte bine, si e o lumina calduta, nederanjanta. Pe pozitii, care la mine ard mereu, am pus LED Phillips W5W X-Treme Vision 4000k, tot lumina, galbuie, calda, ca sa fie in ton cu becurile. Nu a fost cea mai ieftina optiune, dar bat bine si nu orbesc. (Vorbesc de scurta si pozitii.. Faza lunga orbeste.. rau)

Pe proiectoarele de ceata nu pun nimic mai profi, becurile alea de 5lei sunt cele mai bune, pentru ca se tot sparge sticla aia, si pana nu gasesc o solutie, le las asa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe proiectoarele de ceata nu pun nimic mai profi, becurile alea de 5lei sunt cele mai bune, pentru ca se tot sparge sticla aia, si pana nu gasesc o solutie, le las asa.

Salut,

Ai încercat cumva să pui folie pe ele?

Cât mai deschisă, cu rol strict de protecție? Poate protejează și să nu se crape în bucăți mici când intră la apă încinse...

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...