Killer82

Scut / protejare clapeta EGR PH2 Diesel Euro 6

14 posts in this topic

On 8/9/2017 at 11:12 AM, maruk said:

Intre timp am montat si carlig de remorcare fara instalatie electrica ,pt ca am de gand sa montez suport de biciclete pe el, doar ca am observat in momentul in care a ridicat masina pe elevator, ca pe teava de eșapament este montat o piesa,dupa ce am cautat pe net am descoperit ca este o adoua clapeta de Egr( daca gresesc va rog sa ma corectati). Ce ma pus f tare pe ganduri este ca acea piesa este f expusa neavand nici un fel de protectie ,iar firul care iese din este la fel de expus, practic atarnand. Din ce am vazut, nu cred ca se poate schimba pozitia ei pt ca este sudata la ambele capete de teava de esapament. Ma gandeam sa dau o fuga la dealer sa le prezint situatia, si daca nu se poate intervenii intr-un fel de a repozitiona firul si eventuala piesa, sa caut un scut,dar din pacate nu am gasit. Va-ti lovit de vreo problema in a agata asamblul acela prin eventualele "expediții"😁?

Fara sa se vrea a fi reclama, fiind singura solutie existenta pe piata momentan (din cate stiu eu) - cei de la Mudster au conceput un scut pentru EGRul Diesel Euro6.

Se pare ca piesa aceasta (din nou, doar a motoarelor Diesel Euro 6) e foarte expusa si se poate lovi foarte usor in teren accidentat (a fost un caz si intr-un banc de zapada). Piesa respectiva e foarte scumpa din ce am inteles.

http://mudstershop.com/ro/scut-din-otel-pentru-egr

Edited by Killer82
quote mesaj relevand pentru raspuns - o sa creez topic dedicat pt "Scut EGR Diesel Euro 6"
1 person likes this

Multumesc mult, pentru ajutor, chiar iau in considerare sa montez daca meseriasi de la service nu au vreo solutie.

Edited by Killer82
eliminat quote la mesajul anterior

Asta este piesa buclucasa de care aminteam.

IMG_20170810_123157.jpg

Da, e foarte expusa. Risc de lovire la orice musuroi de furnici :(

Si eu ma uitam ciudat la piesa aia, o sa iau si eu scut, pana acum am lovit doar cu scutul din fata dar nu se stie..

Riscul e si de agatare mai ales a firului respectiv e destul de expus. 

• Similar Content

• By CristiZ
      Dupa ce am inaltat dusterul +5cm cu kitul Mudster si H&R, a aparaut trepidatia despre care s-a mai scris din cauza planetarelor care si-au schimbat pozitia. Apoi a aparut rezolvarea prin coborarea motorului cu un kit tot de la Mudster. Doar ca odata cu coborarea motorului, piesa aceea de la cutie care trece prin scut (e decupat scutul original pentru asta, a inceput sa atinga. Pentru ca il aveam si pe cel de aluminiu montat peste cel original, m-am gandit sa renunt la aceasta din urma insa ramanea o zona destul de mare descoperita. Pe scurt, am rezolvat problema decupand o bucata din scutul original si prinzandu-l de cel de aluminiu prin suruburi. Astfel scutul original a coborat destul cat sa nu mai atinga in acea piesa a cutiei plus ca intre scuturi nu mai are cum sa se adune pamant si altele. Si am scapat de zgomotele suparatoare. Prima poza e cu ce a mai ramas din scutul original.

• By theravengod
      Salutare,
      Azi am primit prin posta o scrisoare din partea Dacia care ma cheama (daca doresc) in service pentru un "upgrade" gratuit al computer-ului de bord pentru a beneficia de avantajele respectarii noii norme de poluare EURO 6B.
      Ca si avantaje promise, din brosura atasata, apar :
      Extinderea zonei de functionare a EGR (Exhaust Gaz Re-circulation) : promite reducerea emisiilor de NOx prin redirectionarea unei parti din gazele de esapament in circuitul de admisie, reducand cu 85% emisia in aerul inconjurator a oxizilor de azot NOx Trap : un 'dispozitiv' de post-tratare a NOx - in esenta un filtru pentru oxizii de azot rezultati in urma arderii Urmeaza sa-mi fac revizia de 2 ani si ma gandeam, inainte sa primesc asta, sa cer un upgrade de soft la service. Acum ... parca as sta linistit.
      Mai multe detalii (poate) : http://www.daciaforum.co.uk/ /topic/29050-duster-recall-for-free-until-31717-euro-6b-diesel-software-update/
      Ce pareri aveti ? A facut careva upgrade ? Stie careva ceva mai mult ?

• By dust3radmin
      Un video interesant in care este prezentat montajul unui scut de aluminiu:

• By teriaksun
      Salutari !

Vand:

- 4 anvelope pentru Duster (echipare din fabrica), Continental CrossContact LX 215/65/R16 DOT 4516.
      rulate nici mai mult nici mai putin de 16km.

- Scut motor original Duster (din tabla), rulat nici mai mult nici mai putin de 21km.
      Gaurile de prindere sunt "zoite" cu un fel de unsoare (asa a venit pe masina), probabil ca sa nu rugineasca.

Pret scut : 250 lei

Pret per anvelopa : 300 lei (desi prefer sa le dau pe toate 4 in acelasi timp )

Pret pentru 4 anvelope : 1100 lei (reducere 25 lei per anvelopa)

Pret pentru 4 anvelope + scut : 1400 lei (reducere 30 lei per obiect )

Prefer sa le dau in Iasi (le trimit si in tara, dar costul transportului este acoperit de cumparator)
    • By Cain
      Salut,

Nu stiu daca ajuta pe cineva care poate isi doreste acest scut, insa azi am fost in service la Nesti Auto, si am verificat scutul meu nou de aluminiu de la melcu pt suruburile originale (*care nu le am), si cum ne uitam noi asa.... am descoperit ca sunt in stoc 12... poza atasata. Am verificat si stocul e sub 15 scuturi anyway in tara. Acum daca ne-am uitat noi gresit... cam greu, insa cine vrea scutul poate sa incerce sa prinda unu verificand ce am scris eu aici sau sa astepte unul de la meclu daca nu e urgent.

Multa bafta,
      Cristi

PS. Legat de cost, intrebati voi, dar sa ii atrageti atentia sa se uite daca e roni... sau euro. Ca mie mi-a zis 350 roni??? nu i-am crezut dar ei cica asa e... verificati

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.