Sari la conținut

Burduf planetara


Postări Recomandate

Intampin urmatoarea problema aproximativ la 1 an burduful de la planetara(dinspre roata) partea stanga se crapa/sparge sau se perforeaza astfel ca incepe sa curga vaselina.
Ciudat este ca se intampla doar pe partea stanga, cel din dreapta fiind doar imbatranit dar fara scurgeri(de regula le schimb pe ambele pentru siguranta).
Am folosit produse de origine Dacia. Aveti vreo idee care ar fi cauza?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

' Drumurile noastre toaaaaaaaaaaaaaaaaaate! '

Varianta ieftina: schimbi numai ce-i spart.

Varianta scumpa: le schimbi pe amindoua.

Si celalalt se va sparge, in curind, daca e mincat;, la o piatra, la o curba, poate nu observe,  se duce vaselina....si fara vaselina....e jale!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta intrebam ca dupa mine inclin sa cred ca mai mult de 60% este din alta cauza deteriorarea burdufului decat drumuri sau pietre, tinand ca se circula pe sosea si nu off road. De asemenea, pe soselele pe unde merg gropile sunt pe partea dreapta a benzii nu in mijlocul strazii.

Am schimbat de 2 ori burdufurile in 2 ani de fiecare data de origine, instalate la 2 service-uri diferite deci nu cred ca este de la modul de montaj sau calitatea burdufului cat mai mult de la "jocul" pe care il face planetara probabil mancand cate putin din burduf pana il sparge/crapa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat are legatura cu duster-ul, dar sotia are un Renault Symbol 1.5 dCi din anul 2005 care are ~125.000km, si vreau sa zic ca pana acum am schimbat de vreo 4-5 ori burduful de la cutie de la planetara stanga. Mentionez ca am pus doar piesa de origine, si chiar nu imi explic de ce se tot sparge/rupe.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 125k schimbat de 4-5 ori inseamna undeva la 25.000-30.000km ceea ce nu ar fi rau pentru un consumabil destul de stresat in pozitia rotii.

Doar ca la mine la mai putin de 1 an sau maxim 10.000km se duce!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima data l-am schimbat in vara lui 2010 (masina fiind din noiembrie 2005); pe atunci masina avea peste 60mii km (nu mai stiu exact cat, dar facusem distributia la ea) si apoi cam la 1-max 2 ani l-am tot schimbat. Chiar tin minte ca o data l-am schimbat la mai putin de 1 an (ca l-am schimbat pe garantie, produsul fiind luat si montat in reprezentanta).

 

Editat de SYL40
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Na, atunci cere la mecanic sa-ti verifice si jocul la planetare.

Eventual bielete si rotule din care I-si face roata miscarea si foarte eventual ar putea ca jocul sa manince cauciucul burdufului.....dar foarte putin probabil..

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...