Sari la conținut

Duster 1.2 Turbo Tce În Varianta 4X4


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Senzorii de parcare spate sunt cu afișaj și nu au fost luați de la dealer. Nu au buton de dezactivare și au fost montați înainte de livrare.  Între timp mașina a primit folie LLumar față și spate

Kitul asta de pana contine un suport de polistiren, asa ca un "lighean" cu diametrul rotii de rezerva, cu o intaritura pe mijloc (ca sa nu se deformeze podeaua). In el se depoziteaza butelia cu mucila

Fac în jur de 15 000 de km/an, momentan conduc tot un motor turbo de 1 litru și 125 cp (care nu consuma ulei ) . Am urmărit filmulețele de prezentare ale lui Robert Adam de la Turații iar la test driv

Posted Images

Dusterică a primit botezul de off road "la groapă". 

M-am obișnuit cu cutia de viteze. Majoritatea plecărilor de pe loc le fac în treapta a doua. Motorașul trage foarte frumos. Consumul pentru primii 250 km este de 8,6 mers mixt. 

La următoarea vizită la dealer mașina va fi echipată cu roată de rezervă de dimensiuni normale. Mașina a fost fabricată împreună cu un lot pentru export și am avut "norocul" de a fi livrată cu kit de pană. 

 

IMG-20170425-WA0017.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca presupunerea cu "lotul de export" e valida. Pur si simplu default la masina noua se da acum kit de pana, trebuie ca dealerul sa specifice explicit in comanda sa fie cu roata de rezerva. Asa apare si pe configurator online. Posibil sa fi avut ceva hibr in proces cand s-a introdus insa am vazut luni cand am mers la revizie vreo 4 Dustere la care revenisera proprietarii sa le schimbe kitul cu roata si cei din service ziceau ca e vina Dacia ca s-au incurcat si se schimba pe cheltuiala uzinei. 

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kitul asta de pana contine un suport de polistiren, asa ca un "lighean" cu diametrul rotii de rezerva, cu o intaritura pe mijloc (ca sa nu se deformeze podeaua). In el se depoziteaza butelia cu mucilagiu de-ala de bagat in roti, compresorul de roti - insa - si cricul si cheia de roti si extinctor si trusa medicala. Spatiul original de cric (capac dreapta din carenaj aripa) e ne-utilizat. Spatiul de depozitare cu acest kit (mie personal) mi se pare mai prost organizat decat cu roata de rezerva si spatiile de depozitare adiacente (2 triunghiuri + extinctor se pot depozita langa roata de rezerva, in roata se mai pot pune si alte chestii).

Cum zicea cineva si in alta parte - roata de rezerva e optionala insa cost zero (cel putin momentan). E bine de stiut pentru cine vrea sa comande Duster.

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

Am citit intr-un topic ceva legat de faptul ca la motorul Tce ar conta si luna cand e facut. Stiu ca au fost mai multe probleme cu el la inceput pe Ph2. S-a schimbat ceva intre timp sau ce anume te-a impins catre benzina?

Editat de AdrianPop
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...