Sari la conținut

Tutorial montaj senzori parcare Dacia Duster


Postări Recomandate

azi am reusit sa montez senzorii electromagnetici. Poze nu am facut caci am fost extrem de entuziasmat cu montajul si am uitat :). Oricum mare lucru nu e de vazut in poze.

Operatiunea a decurs in felul urmator:

- pe forum este un fisier odf cu tutorial montare senzori parcare (acesta se refera la ph1 nu ph2) - ca si diferente, sub bara suruburile la ph2 nu sunt T30, sunt T20 iar demontarea din lateral nu e doar prin tragere ! Mare atentie ca era sa rup o ureche.

- am demontat ambele stopuri;

- am desfacut toate suruburile sus, jos si zona aripi

- am inceput sa trag in lateral capetele barei unde trebuie folosita o unealta din plastic (eu nu am avut si am folosit o surubelnita imbracata in carpa sa nu zgarie) cu care se impinge fiecare <picior> de plastic care tin in urechile de pe spoiler (3 pe stanga, 3 pe dreapta)

- dupa ce am dat jos bara operatiunea de a monta senzorii electromagnetici a durat fix 5 minute si anume, acestia sunt sub forma unei panglici cu banda adeziva. Am observat pe interiorul barei semnele unde trebuie montati senzorii clasici. Banda am lipit-o dintr-o parte in alta (inclusiv lateralele) la 1 cm deasupra semnelor de senzori. Peste aceasta banda am suplimentat cu o banda lata cu un adeziv foarte puternic pe ea, nu dau nume, tinand cont ca mufa bandei-senzor sa fie la terminatia barei in partea dreapta caci am cuplat-o la stopul dr spate;

- am gaurit cu un spiral de 8 mm capacul pvc de sub cric pentru a trece in portbagaj firul catre calculatorul senzorilor;

- montat inapoi bara;

- montat inapoi stopurile;

- am identificat care este firul de marsarier si cu o mufa rapida m-am intepat in acest fir si am dat semnal de + pentru senzori, acelasi lucru l-am facut si cu firul de masa - in care m-am intepat la fel cu masa senzorilor. [+ senzori = rosu, - (masa) senzori = negru/rosu]

- am asigurat buzzerul in zona cricului, dreapta sus, langa partea superioara a stopului cu difuzorul spre portbagaj, exact in zona in care masina prezinta o zona de aerisire acolo, se aude foarte clar si destul de tare.

- am verificat functionarea in momentul cuplarii marsarierului - se aude un bip apoi sistemul intra in stand by. 

Functionarea observata: bip ....... bip ........bip - la cca 35-40 cm; bip.bip.bip - la cca 15 cm, apoi biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip la circa 5 cm (atentie, distanta de 5 cm este de la carligul de remorcare). Eu ma declar extrem de multumit. M-am jucat dand cu spatele de vreo 20 de ori. Senzorii de fiecare data au functionat in aceeasi parametrii, nu au dat erori sau alarme false.

Pentru cine vrea sa monteze asa ceva vin in ajutor cu precizarea culorilor firelor de la stopul dreata spate, pe care eu nu am gasit-o pe nicaieri:

Mov - marsarier

Negru gros - masa

Alb/negru – semnalizare dreapta

Roz gros – stop frana

Albastru - pozitie

 

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • Răspunsuri 20
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Tutorial montaj senzori parcare spate pt Dacia Duster.   -kit senzori parcare - 2844 757 53R - pret ~ 190 EUR   tutorial_montaj_senzori_parcare_Dacia_Duster.pdf

azi am reusit sa montez senzorii electromagnetici. Poze nu am facut caci am fost extrem de entuziasmat cu montajul si am uitat :). Oricum mare lucru nu e de vazut in poze. Operatiunea a decurs in

daca este cineva din Arad / Timisoara care doreste senzori de parcare. il pot ajuta eu atat cu montaj cat si cu senzori de parcare in 6 culori (alb, negru, rosu, albastru inchis, argintiu, gri). daca

Posted Images

Salut. Ati incercat, sau cunoasteti, produsul asta? Credeti ca se merita?

Mi se pare destul de interesant, mai ales ca poti avea si ecran la camera, in oglinda.

https://www.okazii.ro/senzori-de-parcare-pni-p05-cu-afisaj-in-oglinda-si-camera-de-mers-inapoi-a192251389#forum

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 6 months later...
La ‎11‎/‎18‎/‎2017 la 3:30 PM, Shaq a spus:

azi am reusit sa montez senzorii electromagnetici. Poze nu am facut caci am fost extrem de entuziasmat cu montajul si am uitat :). Oricum mare lucru nu e de vazut in poze.

Operatiunea a decurs in felul urmator:

- pe forum este un fisier odf cu tutorial montare senzori parcare (acesta se refera la ph1 nu ph2) - ca si diferente, sub bara suruburile la ph2 nu sunt T30, sunt T20 iar demontarea din lateral nu e doar prin tragere ! Mare atentie ca era sa rup o ureche.

- am demontat ambele stopuri;

- am desfacut toate suruburile sus, jos si zona aripi

- am inceput sa trag in lateral capetele barei unde trebuie folosita o unealta din plastic (eu nu am avut si am folosit o surubelnita imbracata in carpa sa nu zgarie) cu care se impinge fiecare <picior> de plastic care tin in urechile de pe spoiler (3 pe stanga, 3 pe dreapta)

- dupa ce am dat jos bara operatiunea de a monta senzorii electromagnetici a durat fix 5 minute si anume, acestia sunt sub forma unei panglici cu banda adeziva. Am observat pe interiorul barei semnele unde trebuie montati senzorii clasici. Banda am lipit-o dintr-o parte in alta (inclusiv lateralele) la 1 cm deasupra semnelor de senzori. Peste aceasta banda am suplimentat cu o banda lata cu un adeziv foarte puternic pe ea, nu dau nume, tinand cont ca mufa bandei-senzor sa fie la terminatia barei in partea dreapta caci am cuplat-o la stopul dr spate;

- am gaurit cu un spiral de 8 mm capacul pvc de sub cric pentru a trece in portbagaj firul catre calculatorul senzorilor;

- montat inapoi bara;

- montat inapoi stopurile;

- am identificat care este firul de marsarier si cu o mufa rapida m-am intepat in acest fir si am dat semnal de + pentru senzori, acelasi lucru l-am facut si cu firul de masa - in care m-am intepat la fel cu masa senzorilor. [+ senzori = rosu, - (masa) senzori = negru/rosu]

- am asigurat buzzerul in zona cricului, dreapta sus, langa partea superioara a stopului cu difuzorul spre portbagaj, exact in zona in care masina prezinta o zona de aerisire acolo, se aude foarte clar si destul de tare.

- am verificat functionarea in momentul cuplarii marsarierului - se aude un bip apoi sistemul intra in stand by. 

Functionarea observata: bip ....... bip ........bip - la cca 35-40 cm; bip.bip.bip - la cca 15 cm, apoi biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip la circa 5 cm (atentie, distanta de 5 cm este de la carligul de remorcare). Eu ma declar extrem de multumit. M-am jucat dand cu spatele de vreo 20 de ori. Senzorii de fiecare data au functionat in aceeasi parametrii, nu au dat erori sau alarme false.

Pentru cine vrea sa monteze asa ceva vin in ajutor cu precizarea culorilor firelor de la stopul dreata spate, pe care eu nu am gasit-o pe nicaieri:

Mov - marsarier

Negru gros - masa

Alb/negru – semnalizare dreapta

Roz gros – stop frana

Albastru - pozitie

 

Salutare!

Poti furniza ceva detalii despre achizitia ta si un feedback legat de folosirea acestor senzori? Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

achizitia a fost de pe _ _ X.ro, am achitat undeva la 60 de lei. Montajul cam am mai spus extrem de facil. Ca si functionare, fara probleme si fara erori pana in acest moment. Ma declar extrem de multumit de acestia.  Isi fac treaba foarte bine. Si inca un mare plus: pentru cei care au carlig de remorcare, cum am si eu, nu are nicio pb cu acesta intrucat la fiecare alimentare a modului (deci inroducere in marsarierre) banda electromagnetica creeaza camp comun cu tot ce este fix pe masina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...