gabs

Vreau Un Duster. Nou.

34 posts in this topic

Legat de temerile tale cu dpf, turbina, injectoare, asteptam baietii posesori de diesel.

Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk

Partea de injectoare și pompa injecție e rezolvata de prin 2012 sigur pe diesel. Nu se mai folosește sistem Delphi, este Siemens, respectiv Continental.

Despre turbina nu știu de probleme, doar povestirile ca se "duce" la mers subturat gen taxi la consum în oraș, regim 1200-1500rpm, repet povestiri, ca eu merg de la 2000rpm în sus.

Dpf ul scăpa dacă nu mergi subturat în oraș și măcar la 1data pe luna faci un drum de 300km extraurban la regim 80+ km/h si turație 2000+ rpm.

Edited by vsebas
2 people like this

E si mult folclor la Diesel, mai ales din cauza unor serii proaste de pe vremuri. La vapor nu ii mai dati pe pacura dupa ce iese din port? :)

Oricum la nr de km pe care ii ai tu in plan cum ziceam nu prea conteaza... asa ca daca ai "pitici" ia ultimul motor aspirat de 1.6 16v - H4M :)

Pai si in Dokker ai loc daca esti inalt si ala are varianta Stepway Si poti cara si masina de spalat in el sau chiar campezi in el la o adica. Dar nu ai specificat la ce anume vrei sa folosesti masina :)

Sincer, la final, daca iti place si vrei un Duster atunci ia-l 4wd si macar stii ca ai un as in maneca acolo pt (aprox) orice situatie (poate ajungi sa te mai si distrezi cu el).

Succes!

1 person likes this

Daca as reusi sa pot inlocui Sandero Stepway cu care ma voi apropia, sau voi trece de 22000Km (parcursi intr-un an de zile) la 1.02. 2017, l-as inlocui doar cu un Duster 4x4 cu acelasi tip de motorizare si cu dotari full.

Succes in luarea deciziei potrivite!

E si mult folclor la Diesel, mai ales din cauza unor serii proaste de pe vremuri. La vapor nu ii mai dati pe pacura dupa ce iese din port? :)

Oricum la nr de km pe care ii ai tu in plan cum ziceam nu prea conteaza... asa ca daca ai "pitici" ia ultimul motor aspirat de 1.6 16v - H4M :)

Pai si in Dokker ai loc daca esti inalt si ala are varianta Stepway Si poti cara si masina de spalat in el sau chiar campezi in el la o adica. Dar nu ai specificat la ce anume vrei sa folosesti masina :)

Sincer, la final, daca iti place si vrei un Duster atunci ia-l 4wd si macar stii ca ai un as in maneca acolo pt (aprox) orice situatie (poate ajungi sa te mai si distrezi cu el).

Succes!

Buna seara,

La vapor ba daaaa...,. le dai cu pacura la generatoare de le ia mama...ploii, dar numai la companiile care accepta acest lucru, ca mai sint si companii care merg numai pe diesel si este o motorina asa de curata si frumoasa ( mai ales la astia in nord ), ca daca nu ar mirosi o pui in pahar si o bei ca suc de zmeura :yes: :yes: :yes:

Masina va fi doar " voiture de plaisire "...., ca daca se mai iveste ceva nimicuri de carat mai vedem. Oricum pina o iau mai dureaza putin si in nici un caz Dokker ca nu i-mi place.

Da, se pare ca finalul va fi 85 % benzina 4x4 si mai ramine 15 % ala care te face sa i-ti tiuie urechile de ginduri :logik:

All the best

Ce e ala 15%?

Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk