gabs

Vreau Un Duster. Nou.

34 posts in this topic

4x4 frate la ce drumuri avem, la ce probleme sunt iarna plus avantajul de a face plimbarici mai deosebite cu un grad de confort psihic mai ridicat, mai urci la o cabanuta unde nu urca orice turism, te mai bagi pe o margine de apa undeva, despre motorizare nu imi dau cu parerea.

Consumul meu e irelevant (peste 10l/100km cu AT-urile la 130 kmph), pentru ca al meu e modificat. Oricum, din cauza cutiei scurte, ai 3000rpm la 130kmph, Dusterul 4x4, din fabrica, consuma la fel ca (sau mai mult decat) alte SUV-uri din clasa lui, dar cu motoare mai mari bine. Daca il comparam cu cele cu motoare de 1.6l td la viteza legala de autostrada, deja il facem de ras rau. E unul din punctele lui negative foarte importante pentru cineva care si-ar dori aceasta masina ca sa mearga mult in afara si trebuie sa prezentam si neajusurile chiar daca ne place utilajul. Am plecat 3 SUV-uri in Grecia si la 130-140 eu consumam cat mazda cx5 automata (2.2l) cu portbagajul exterior pe ea. La 110 consumul se apropie de decent, dar daca il compari cu altceva decat Jeep Wrangler (2.8l si aerodinamica de caramida) in clasa lui, e peste medie.

... inca nu sint lamurit cu mine insami daca va fi 4x2 sau 4x4....mai am unele dubii privind partea de 4x4. ... Nu sint lamurit pe deplin cu filtrul de particule si cu turbina de pe motor, iar de aici apare inclinatia spre... benzina, plus ca stind mai mult pe apa anual fac in jur de 6800 - 8500 km.

Benzinarul consuma ceva mai mult ca Dieselul oricum ai da-o - la mine media globala este de 9.5 (nu am resetat CBul de vreo juma de an insa cred ca e cel mai gurmand motor din gama). Oricum parerea mea e ca la rulaj de pana in 10 mii KM pe an nu mai conteaza daca e Diesel sau Benzina la nivel de consum. In rest e chestie de gusturi legat de cum se conduce un Diesel versus Benzina (plus "drobul de sare" la diferite motorizari).

Legat de consum e discutie lunga: http://forumduster.ro/topic/111-consum-dacia-duster/

Iar cu 4x4 e exact cum au scris colegii - daca vrei musai un cross-over SUV (si sa nu dai o galeata de bani in plus pe el versus concurenta), ia un 4x4 (care se comporta peste medie pe teren ceva mai greu).

Daca nu, poti merge linistit pe un 4x2 (unde ai parte de unele mici optionale mai interesante) sau Sandero Stepway (generatia 2) sau de ce nu, Dokker Stepway (depinde ce ai de gand sa faci / cari cu masina).

Cu 4x2 vs 4x4 a fost inceputa aici o discutie cu pro si contra: http://forumduster.ro/topic/2143-compara%c8%9bie-duster-4x4-cu-duster-4x2/

Insa... in 2017 parca ar trebui sa apara noul Duster - adica generatia 2 (versus actualul generatia 1 faza 2). Deci probabil depinde si cat de mult te grabesti sa iei maina, respectiv daca vrei un model vechi (cu feedback din piata) sau vrei sa fii "early adopter" la un model nou.

Edited by Killer82

Din punctul meu de vedere, 4x4 este cea mai buna optiune.

Nu ai nevoie in fiecare zi de 4x4, dar atunci cand ai nevoie si folosesti acest tip de tractiune esti deasupra a tot ce se cheama 4x2. Asta o spun in cunostinta de cauza.

Iarna aceasta cu capriciile ei, te poate determina in mod hotarator spre 4x4.

Daca ar fi sa aleg o motorizare ... as alege benzinarul de 1.6 cu 16v si GPL-ul pentru un consum civilizat.

Ideea este sa te bucuri de dotarile masinii, de frumusetile naturii, de locurile frumoase si sa mergi mult si ieftin.

Daca optiunile sunt altele, va rog sa nu luati in seama cele relatate mai sus.

2 people like this

La numarul de km estimati pe an - Black Touch 1.6 16v 114 CP 4x4.

Conform configuratorului de pe dacia.ro costa aprox 15.700 EUR (vopsea nemetalizata). Mai o negociere la dealer, mai o reducere, cred ca iese un pret bun pentru ce ofera.

Pentru Duster 4x4 te-as sfatui si eu sa optezi, chiar e pacat sa iei fara tractiune integrala daca tot faci o cheltuiala consistenta cu achizitia unei masini noi. In privinta motorizarii e mai greu, insa la numarul de kilometri pe an estimati de tine parca nu s-ar justifica economic diesel-ul, mai ales daca ii faci preponderent in oras (DPF). Oricum trebuie sa stii la ce sa te astepti, nu este o masina proiectata pentru viteza in varianta 4x4 diesel, repet si eu ce au spus altii in nenumarate randuri ca are o cutie cu rapoarte scurte, dar e fun de condus la viteze legale datorita cuplului specific acestui tip de motor.