marco79ro

Injector Defect

4 posts in this topic

Cum se manifestă masina cand e defect un injector? Am avut ceva probleme cu niște martori luminosi aprinsi la bord. Dus la service a zis mecanicul ca nu facea contact un injector. Plecat din service totul a revenit la normal. Iar a revenit problema. Nici nu mai tragea masina cum vroiam. Au zis ca nu are nimic, totul e ok. Martorii luminosi se aprindeau pe autostrada la viteze de peste 120 kmh. In iltima vreme am observat ca pe la 2000 de rot/min apar usoare trepidații. Plus a crescut consumul. Am facut Oradea Timișoara cu 7 % mers 3 persoana si bagaje minore. Acelasi drum in aceleasi conditii il faceam cu maxim 6 %.

Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk

Hm....delicata problema. Trebuia sa-l anchetezi mai in profunzime pe mecanic. Oricum va trebui sa te intorci la el.

http://www.e-automobile.ro/categorie-motor/19-diesel/25-motor-diesel-injectie-directa.html

Io as merge pe in tester de firma, test CLIP care at trebui sa-mi scoata erorile de la avertizarile din bord. Sistemul este complex si as paria mai mult pe pompa de injectie si/sau calculatorul de injectie si/sau un contact electronic prost undeva la toate elementele enumerate. Eventual test de gaze la turatia la care se aprind beculetele.

In contact prost care a ramas in continuare prost.

Consumul la diesel creste iarna.

Daca vrei iti pot lasa numarul unui mecanic de la Auto Bara la care merg cu Dusterul meu. E priceput omul.

Strict legat de problema nu stiu sa raspund.

Pana la urma am rezolvat problema. Injectorul 4 era defect. Cam repede dupa doar 83000 de km. Le-am dat jos toate 4 si le-am testat. Cel cu eroare l-am reconditionat si acum merge ok. 

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.