Sari la conținut

Duster Orange 2016 , Caroserie Inclinata


Postări Recomandate

Salut ,

Sunt nitel confuz: : in prima postare spuneai ca e inclinata spre stanga , in ultima ca este spre dreapta .

Cum este inclinata in fapt ? Ce cantitate de motorina ( plin , gol , jumatate ? ) aveai in rezervor cand ai masurat ?

Te intreb asta pt ca ok , se posibil sa fie un arc cu defect - dar diferenta de 2 cm e foarte mare , ar fi trebuit in service sa fie vizibila cauza .

Rezervorul are 2 compartimente si se intinde peste cardan , daca cumva exista un defect de fabricatie a acestuia si nu se umple egal ( partea stanga sa fie mai goala sau cihar complet goala ) ar fi rezonabil sa se incline spre dreapta .

Deci ?

Costin

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca putem vorbii de sasiu in vechiul sens al cuvantului la Duster, iar 2-3 cm nu pot sa fie decat din suspensie. Caroserie stramba nu are cum la kilometrii tai si fara incidente.

 

Masuratorile pe rampa nu le vad elocvente decat daca o ridica direct pe roti.

 

Eu iti propun sa mergi pe garantie cu masuratori la sol si sa schimbi telescopul si arcul, si cu ocazia asta verifici si flansa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face altfel :

 

Daca mecanicii si dacotecul nu au idee care este defectul, sa faca urmatoarea incercare : sa monteze arcul din dreapta in stanga si invers. Nu este greu, mai ales la 4x2. Masori dupa aia, cu masina pe sol.

 

Daca se muta "defectul" in partea cealalta, atunci e clar : s-a gresit la montaj, au pus un alt arc intr-o parte.

Nu accepti in acest caz altceva decat schimb pereche arcuri cu unele noi, corect identificate in programul de piese. Verifici personal codurile pieselor noi, in ambalajele sigilate.

Editat de Dsign
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...