Sari la conținut

Duster 1.6 16V


Postări Recomandate

salut!

 

să - l prezint și eu de dusterică ....( chiar dacă e cu întârziere :ahappy: )

 

după cum am mai zis l-am luat în iulie;

avea aproape 38000 km și doar 5 anișori...

i- am adus doar puține îmbunătățiri ( din cele mai ..uzuale...: covor/ tavă portbagaj, chedere pe la uși, huse bambus...; cum am zis mici, mici retușuri...)

 

am schimbat pe el mai multe căci nenea de la care l- am luat nu l-a folosit prea mult și deci a tras concluzia că nu erau necesare oarecare schimbări...; de, om de 74 de ani ...( nu știa nici cum să- l cupleze pe 4x4 ...)

 

am schimbat :

distribuție ( contitech), pompă apă ( hepu ), curea transmisie ( contitech ), ulei ( castrol ), filtru ulei, ulei cutie/ transfer , lichid frână, filtru aer/ polen/ bujii, bobine ( 2 beru - avea 2 beru și 2 valeo ...), antigel, plăcuțe frână, rulment ambreiaj ( nenea schimbase ambreiajul dar am avut norocul să nimerească un rulment prost care doar scârțâia, deci nu se comporta urât, dar mă stresa acel scârțâit ... ),bielete antiruliu..

deci am schimbat consumabilele - cam așa procedez de câte ori cumpăr o mașină...

ce am mai schimbat, am schimbat așa ... din cauza unor pitici pe creier ( gen rulment ambreiaj care avea un ușor scârțâit care nu se auzea decât dacă era liniște - pe stradă nu prea se auzea...- , bobinele alea...

la cum arăta cureaua de distribuție - mai ducea mult și bine...

mă rog, toată investiția - cam 3000 lei :hmm:

dar mi- am luat de o grijă ( decât să duc grija banilor, mai bine duc ... dorul lor... :ahappy: )

 

acesta este dusterică al meu :

 

post-4833-0-86595300-1478540861_thumb.jpg

post-4833-0-23323400-1478540891_thumb.jpg

post-4833-0-43014300-1478540908_thumb.jpg

post-4833-0-31262500-1478540931_thumb.jpg

post-4833-0-48445200-1478540967_thumb.jpg

 

pozele sunt din ziua cumpărării, altele mai proaspete nu am pe telefon acum...( acum are alte numere, deh, și- a schimbat propitarul ... :ahappy: )

 

cam asta ar fi ...

 

stimă!

 

LE :

 

consum mediu cam 10 % - fără să mă uit la consum, adică merg fără să stresez din cauza consumului; mă așteptam la acest consum citind înainte de cumpărare ce s- a postat aici pe ...

sincer, zgomotoasă nu mi se pare ( citisem unele review uri în care se mai plângea lumea) ..., confortabilă este ...

 

ce mai ...

 

I :heart: MY DUSTER !

 

stimă!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MAK,

 

mulțumesc,

 

știam că voi avea de investit în ea căci am dus-o la un control mai amănunțit înainte de cumpărare;

și din ce am discutat cu nenea ... am tras niște concluzii...( adică mi- am dat seama că omul nu a tras de ea, dar nici nu mai schimbase prea multe pe ea...)

așa că am acceptat ideea și mi-am zis că mai bine schimb eu cu mâna mea ( vorba aia - ce- și face omul cu mâna lui .. :ahappy: )

 

stimă!

 

LE :

 

acum ceva timp vă spuneam că aveam o problemă

ceva pocnea la viraje de pe loc - mai ales când parcam cu spatele

 

 

AM REZOLVAT problema :

 

erau doar niște pietricele pe scut și atunci când am dat scutul jos am scăpat de ele și de acel pocnet...

 

așa că dacă mai întâmpină cineva această problemă, s- ar putea ca aceasta să fie rezolvarea...

 

stimă!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

azi au ajuns șoșonii de iarnă !

 

Nokian WR D 4

 

sunt curios cum se vor comporta ...

cred că voi trece pe la doctor să- i verifice direcția...

cauciucurile față sunt o idee ( mică ) mai tocite pe exterior ( m- am uitat atent la ele după ce le- am schimbat ...)

 

mi - ar fi plăcut să vină mai repede căci în weekend am fost până la Cluj, și cu ocazia asta le- aș fi văzut la drum...

 

apropo de drumul la Cluj ...

 

Bacău - Cluj N - consum 8.2 %

Cluj N - Bacău - consum 7.3 %

 

același traseu : Bacău - Piatra N - Bicaz - Gheorgheni - Tg. Mureș - Cluj N ... și retur ( doar că la întoarcere am ieșit din Cluj pe A 3 vreo 50 km )

timp - 6 ore

 

stimă!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe acolo am mers :ahappy: ( nu am intrat în amănunt ...; și mie tot GPS ul mi l -a dat direct )

 

și chiar că e numai bun pentru duster :frantics:

 

de fapt din tot acest drum doar pe acolo e mai ... pentru duster ( mă refer că este pe o porțiune mai întinsă ... )

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, m- am gandit ...

 

Dar am fost pe fuga ...

Am ajuns pe la pranz, am stat vreo 2 ore sa ne refacem :), apoi la distractie pana pe la 01.00 ...

 

Dimineata pe la 09.00 am decolat ...

 

Chiar mi - ar fi placut o intilneala :)

 

Data viitoare, promit :)

Ca sa nu mai spun ca ii ziceam sotiei ca nu as mai pleca din Cluj ...

FAIN oras ...

 

Stima!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...