Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca faci offroad des, se recomanda sa-l reconditionezi si sa pui cruci mai mari. Daca un cardan OEM te-a tinut peste 100.000 km de ce sa nu iei unul nou, care sa te tina tot pe atat ? Magaz

Fiecare isi face calculele dupa cum ii convine mai bine. Mie mi-a dat cu mai putine virgule unul nou.   quarelin, am zis in al treilea post cum s-a manifestat la mine.

Eu, l-am schimbat la 98000 in garantie! Dac-ar fi fost sa-l schimb pe bani (si calculul lui @Furious Jay de 1900 (iau pretul dat de @masiu, nu ala dat de @JDm2006 de 2200) minus 1400, nu stiu cum ii

Posted Images

On 30.05.2017 at 9:58 AM, blacka said:

[...] in frana de motor, undeva dupa 3000 turatii, simt o vibratie, [...]

Mie, treaba asta mi-a aparut chiar de la inceput. N-am luat-o in seama, am pus-o in carca motorului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

salut,

ceva sfaturi la înlocuirea rulmentului central de la axul cardanic?

sunt ceva chichițe de urmărit?

trebuie centrat după?

 

mulțumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

107800km (poate 1000km mai devreme, dar acum m-am prins), am joc mare la crucea cardanica spate. Pe fata e totul ok, zici ca e nou acolo. Rulmentul e iarasi ok.

Eu recunosc ca am cam bagat masina prin balti, deci era de asteptat la crucea spate, unde arunca rotile multa apa, sa o manance rugina -> joc.

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa il schimb. Acum o sa vad cat cere un omulet pt. reconditionare si as mai trage de el o vreme. Daca reconditionare ajunge la 1000ron sau peste, il schimb.

Recomandarea mea: la maxim 3 luni, bagati un ochi la cardan sau daca ati fost la noroiala si/sau balti dupa fiecare iesire. Apoi curatat si gresat, o sa iasa mai ieftin decat sa-l reparati/schimbati.

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu rezolvarea cardanului la mine.

Dupa "adanci" si grijulii chibzuieli am decis sa imi reconditionez cardanul.

S-au inlocuit crucile vechi cu unele noi cu gresor. A fost echilbrat (dinamic, zic ei, nu am cum verifica) si nu vibreaza, curatat si vopsit.

Mai jos poze.

20170704_185059.jpg

20170704_190313.jpg

20170704_190335.jpg

20170704_190357.jpg

20170704_190426.jpg

20170704_190438.jpg

20170704_200348.jpg

20170704_200407.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...