Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Aditivi De Ulei (*ce A Testat Fiecare)

oil aditiv duster cutie motor ulei aditivs engine gerabox

• This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#7 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 959 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 16 October 2016 - 09:41 PM

Din cate stiam riscul mare la aditivi (mai ales la alea de motor cu particule de te miri ce tefloane si alte cele) e sa infunde ceva orificii esentiale de ungere (de genul celor din zona boltului de prindere a bielei de piston, etc).
Sincer eu unul mai degraba as schimba mai des uleiul decat sa bag aditivi.

Edited by Killer82, 16 October 2016 - 09:43 PM.

#8 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 582 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 16 October 2016 - 09:48 PM

@Capone
Merci de sfat. Nu vad cum aditivul e bibilit?
Uite un bibilit care nu l-am facut totusi - nu am degresat discurile si placutele de frana, desi am vazut ca altii au facut-o. Nu ca nu ar fi util ca rezultat, insa am dedus ca s-ar reveni mult prea repede la conditiile initiale... eu ma relaxez cu Dusterul :)... atata timp cat sunt locuri de mai-bine la el.

@Killer82
Aditivele pe baza de teflon si zinc sunt intradevar destul de rau famate. Personal nu le-am testat.

Edited by Cain, 16 October 2016 - 10:30 PM.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 Stef13

Stef13

Duster Member

• Members
  • 235 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x4 125cp

Posted 16 October 2016 - 10:10 PM

Orice ulei are in compozitie aditivi. Daca ulterior se intervine in compozitia uleiului, e clar ca se amelioreaza unele caracteristici in dauna altora. Nu-i bine.

Sau altfel: un super-aditiv din-ala e vreo 5 euro. Destul de accesibil chiar si pentru un Solution Designer de la Dacia.. cum de nu-l vand direct ei, eventual cu 3 lei mai mult?!

Edited by Stef13, 16 October 2016 - 10:11 PM.

#10 DAC

DAC

Duster Member

• Members
  • 206 posts

Posted 16 October 2016 - 10:35 PM

Eu am folosit in feb. 2015 un duralube pt. mot. pana in 60000km dar nu am observat nici o modificare (nici in bine , nici in rau). Va spun si motivul pt. care l-am fol. dar dupa ce imi raspundeti la o intrebare: dupa ce a-ti facut rev, vati uitat la joja sa vedeti cum arata uleiul pe ea? In cele mai multe cazuri este negru (sau aproape negru), de ce oare? Acum pote intelegeti de ce am pus aditivul, ca am avut o banuiala, in ce priveste schimbul facut corect. Banuiala confirmata asta vara, cand am schimbat eu filrul de ulei si uleiul,. Aproape dupa 2 saptamani am reusit sa vad si eu pe joja nivelul. Concluzia mea, ca astia la service (unele, nu toate) ori nu scurge tot uleiul ori nu schimba filtrul de ulei.

#11 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 582 posts

Posted 16 October 2016 - 10:47 PM

:poke: Oil additives:

Oil additives are chemical compounds that improve the lubricant performance of base oil (or oil "base stock").
The manufacturer of many different oils can utilize the same base stock for each formulation and can choose different additives for each specific application. Additives comprise up to 5% by weight of some oils.
Nearly all commercial motor oils contain additives.
Click on the issues below to discover more about oil additives:

http://www.elf.com/e...-additives.html
http://www.elf.com.r...-additives.html

@Stef13 Raspuns: Pentru deja ca tii vinde - integrati in propiul lor ulei de stoc, altfel poti doar sa cumperi aditivul si uleiul sa il iei de la altii. Nici o firma de uleiuri nu vinde aditivii separat.

@DAC
https://www.youtube....h?v=ExnxDap2FeU

Edited by Cain, 16 October 2016 - 10:57 PM.

#12 Caphonne

Caphonne

Dedicated Duster Member

• Members
  • 256 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 17 October 2016 - 11:15 AM

Nu vad rostul folosirii de aditivi la motoare cu km putini, chiar nu va inteleg, ce are motorul ala, ce nu merge bine la el? Cand ai un motor cu 270.000 km asa imi indica mie kilometrajul atunci da folosim aditivi.Eu nu am folosit inca, am ales un ulei mai interesant 10w60.Ma bate gandul si la un aditiv dar sa vad.

Edited by Caphonne, 17 October 2016 - 11:15 AM.

Also tagged with oil, aditiv, duster, cutie, motor, ulei, aditivs, engine, gerabox

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!