Cain

Aditivi De Ulei (*ce A Testat Fiecare)

43 posts in this topic

Din cate stiam riscul mare la aditivi (mai ales la alea de motor cu particule de te miri ce tefloane si alte cele) e sa infunde ceva orificii esentiale de ungere (de genul celor din zona boltului de prindere a bielei de piston, etc).

Sincer eu unul mai degraba as schimba mai des uleiul decat sa bag aditivi.

Edited by Killer82
1 person likes this

@Capone

Merci de sfat. Nu vad cum aditivul e bibilit?

Uite un bibilit care nu l-am facut totusi - nu am degresat discurile si placutele de frana, desi am vazut ca altii au facut-o. Nu ca nu ar fi util ca rezultat, insa am dedus ca s-ar reveni mult prea repede la conditiile initiale... eu ma relaxez cu Dusterul :)... atata timp cat sunt locuri de mai-bine la el.

@Killer82

Aditivele pe baza de teflon si zinc sunt intradevar destul de rau famate. Personal nu le-am testat.

Edited by Cain

Orice ulei are in compozitie aditivi. Daca ulterior se intervine in compozitia uleiului, e clar ca se amelioreaza unele caracteristici in dauna altora. Nu-i bine.

Sau altfel: un super-aditiv din-ala e vreo 5 euro. Destul de accesibil chiar si pentru un Solution Designer de la Dacia.. cum de nu-l vand direct ei, eventual cu 3 lei mai mult?!

Edited by Stef13

Eu am folosit in feb. 2015 un duralube pt. mot. pana in 60000km dar nu am observat nici o modificare (nici in bine , nici in rau). Va spun si motivul pt. care l-am fol. dar dupa ce imi raspundeti la o intrebare: dupa ce a-ti facut rev, vati uitat la joja sa vedeti cum arata uleiul pe ea? In cele mai multe cazuri este negru (sau aproape negru), de ce oare? Acum pote intelegeti de ce am pus aditivul, ca am avut o banuiala, in ce priveste schimbul facut corect. Banuiala confirmata asta vara, cand am schimbat eu filrul de ulei si uleiul,. Aproape dupa 2 saptamani am reusit sa vad si eu pe joja nivelul. Concluzia mea, ca astia la service (unele, nu toate) ori nu scurge tot uleiul ori nu schimba filtrul de ulei.

:poke:Oil additives:

Oil additives are chemical compounds that improve the lubricant performance of base oil (or oil "base stock").

The manufacturer of many different oils can utilize the same base stock for each formulation and can choose different additives for each specific application. Additives comprise up to 5% by weight of some oils.

Nearly all commercial motor oils contain additives.

Click on the issues below to discover more about oil additives:

http://www.elf.com/e...-additives.html

http://www.elf.com.r...-additives.html

@Stef13 Raspuns: Pentru deja ca tii vinde - integrati in propiul lor ulei de stoc, altfel poti doar sa cumperi aditivul si uleiul sa il iei de la altii. Nici o firma de uleiuri nu vinde aditivii separat.

@DAC

Edited by Cain

Nu vad rostul folosirii de aditivi la motoare cu km putini, chiar nu va inteleg, ce are motorul ala, ce nu merge bine la el? Cand ai un motor cu 270.000 km asa imi indica mie kilometrajul atunci da folosim aditivi.Eu nu am folosit inca, am ales un ulei mai interesant 10w60.Ma bate gandul si la un aditiv dar sa vad.

Edited by Caphonne
1 person likes this

• Similar Content

• By Cain
      Salutare tuturor,
      Tin sa impartasesc imagini cu noile amortizoare Mudster versiunea 2 dedicate arcurilor OEM. Momentan sunt in testare  si probabil mai dureaza 1 saptamana pana termin de testat tot. Par undeva la jumatatea celor galbene ca rigiditate si putin peste OEM. Feedbackul va fi postat in topic la terminarea testelor - deci feel free to scroll. Sau keep an eye on Duster Trails (FB) pt progres zilnic.

• By mosulica
      Sunt pescar si am cumparat un Duster 1.5 dci 4x4 Laureate + volan piele + scaune incalzite.
      Masina ma impresioneaza cand ies de pe asfalt, merge bine pe autostrada. Pe drumurile nationale si europene trebe condusa mai domol pentru ca se inclina in curbe. In oras cu modul eco si condus linistit isi face treaba ok.

Atasez cateva poze.

• By dust3radmin
      Salutare,

Tot vad pe siteurile de gen, cu anunturi auto, urmatoarea confirguratie de Duster:

Duster VAN, an 2012, 80.000 km, diesel 110cp si 4x4 la un pret de 6750 EUR!! WOW este un super pret, insa daca te uiti cu atentie vei vedea ca este versiunea VAN, asta inseamna: nu ai decat scaun sofer si pasager, iar ce este dupa acest rand de scaune este o mare "cutie" / "duba". Insa, daca studiezi cu atentie, vei vedea ca defapt ca ai geamuri spate, posibil sa li[pseasca macaralele.

Acum, intrebarea este, se poate converti inapoi din N1 (autoutilitara) in turism cu 5 locuri?

Din ce vad, ca si piese ar trebui:

-2 macarale geamuri spate (electrice sau nu ramane de vazut) - din dezmembrari cam 150 ron pe bucata
      -bancheta si spatare locuri spate - 1200 ron (dezmembrari)
      -carenaje plastic pt portbajag si sustinere bancheta - poate inca 1000 ron
      -polita portbagaj
      -si nu in ultimul rand modificarea in acte de la N1 la turism.
      Sa zic costuri conversie unde la 5-700 EUR.

Daca aveti idee de costuri sau orice alte pareri referitoare la aceasta conversie va invit la discutii.

• By Vasilev
      am nevoie de ajutorul vostru intrucat cei de la Dacia m-au gasit cu revizia nefacuta(oficial),neoficial am facut-o la un service auto in care am mare incredere
      rugamintea mea la voi este sa ma ajutati in privinta uleiului,am citit pe net cum ca norma trebuie sa fie ACEA 3,uleiul pus de mecanicul meu pe seria mea de caroserie este Motul(asta l-am cerut eu si nu apa chioara de Elf)  5w30 Specific 0720,asta este norma data de Renault,totusi cealalta norma Acea este C4
      sfatuiti-ma daca pun sau nu uleiul potrivit
       orna ACEA C3 o gasesc la Motul dar nu e agreata de Renaul,e vorba de un ulei Motul Xclean 8800 parca pe bidon scrie ca e agreat de Mercedes si BMW,pe al meu scrie direct Renault dar ACEA este C4 si nu C3
    • By cristic1982
      Vand 2 seturi de jante de aliaj de Duster Ph1 culoare Dark Metal (6,5x16 5x114,3 ET50 - CMS).
      Un set a fost folosit aprox. 500 km. Se prezinta in stare foarte buna fara zgarieturi, lovituri sau altceva. Una din ele a fost folosita pentru roata de rezerva. Pret 1500 lei.

Celalalt set a fost folosit aprox. 40k km. Prezinta zgarieturi fine (fara lovituri sau fisuri), iar 2 dintre ele sunt stropite cu oja neagra (cand in vecin binevoitor mi-a manjit masina...). Oja iese cu benzina (pe caroserie asa am sters-o) si o sa le curat eu in curand (trebuie doar sa imi fac timp). Pret 1250 lei.

Prefer predare personala (in Pitesti sau apropiere) pentru a nu deteriora jantele in timpul transportului, dar pot trimite si prin curierat.
      Preturile sunt usor negociabile, dar in limita bunului simt, deci va rog sa nu veniti cu oferte cu 30% mai mici.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.