Cain

Aditivi De Ulei (*ce A Testat Fiecare)

43 posts in this topic

Din cate stiam riscul mare la aditivi (mai ales la alea de motor cu particule de te miri ce tefloane si alte cele) e sa infunde ceva orificii esentiale de ungere (de genul celor din zona boltului de prindere a bielei de piston, etc).

Sincer eu unul mai degraba as schimba mai des uleiul decat sa bag aditivi.

Edited by Killer82
1 person likes this

@Capone

Merci de sfat. Nu vad cum aditivul e bibilit?

Uite un bibilit care nu l-am facut totusi - nu am degresat discurile si placutele de frana, desi am vazut ca altii au facut-o. Nu ca nu ar fi util ca rezultat, insa am dedus ca s-ar reveni mult prea repede la conditiile initiale... eu ma relaxez cu Dusterul :)... atata timp cat sunt locuri de mai-bine la el.

@Killer82

Aditivele pe baza de teflon si zinc sunt intradevar destul de rau famate. Personal nu le-am testat.

Edited by Cain

Orice ulei are in compozitie aditivi. Daca ulterior se intervine in compozitia uleiului, e clar ca se amelioreaza unele caracteristici in dauna altora. Nu-i bine.

Sau altfel: un super-aditiv din-ala e vreo 5 euro. Destul de accesibil chiar si pentru un Solution Designer de la Dacia.. cum de nu-l vand direct ei, eventual cu 3 lei mai mult?!

Edited by Stef13

Eu am folosit in feb. 2015 un duralube pt. mot. pana in 60000km dar nu am observat nici o modificare (nici in bine , nici in rau). Va spun si motivul pt. care l-am fol. dar dupa ce imi raspundeti la o intrebare: dupa ce a-ti facut rev, vati uitat la joja sa vedeti cum arata uleiul pe ea? In cele mai multe cazuri este negru (sau aproape negru), de ce oare? Acum pote intelegeti de ce am pus aditivul, ca am avut o banuiala, in ce priveste schimbul facut corect. Banuiala confirmata asta vara, cand am schimbat eu filrul de ulei si uleiul,. Aproape dupa 2 saptamani am reusit sa vad si eu pe joja nivelul. Concluzia mea, ca astia la service (unele, nu toate) ori nu scurge tot uleiul ori nu schimba filtrul de ulei.

:poke:Oil additives:

Oil additives are chemical compounds that improve the lubricant performance of base oil (or oil "base stock").

The manufacturer of many different oils can utilize the same base stock for each formulation and can choose different additives for each specific application. Additives comprise up to 5% by weight of some oils.

Nearly all commercial motor oils contain additives.

Click on the issues below to discover more about oil additives:

http://www.elf.com/e...-additives.html

http://www.elf.com.r...-additives.html

@Stef13 Raspuns: Pentru deja ca tii vinde - integrati in propiul lor ulei de stoc, altfel poti doar sa cumperi aditivul si uleiul sa il iei de la altii. Nici o firma de uleiuri nu vinde aditivii separat.

@DAC

Edited by Cain

Nu vad rostul folosirii de aditivi la motoare cu km putini, chiar nu va inteleg, ce are motorul ala, ce nu merge bine la el? Cand ai un motor cu 270.000 km asa imi indica mie kilometrajul atunci da folosim aditivi.Eu nu am folosit inca, am ales un ulei mai interesant 10w60.Ma bate gandul si la un aditiv dar sa vad.

Edited by Caphonne
1 person likes this

• Similar Content

• By cristic1982
      Vand 2 seturi de jante de aliaj de Duster Ph1 culoare Dark Metal (6,5x16 5x114,3 ET50 - CMS).
      Un set a fost folosit aprox. 500 km. Se prezinta in stare foarte buna fara zgarieturi, lovituri sau altceva. Una din ele a fost folosita pentru roata de rezerva. Pret 1500 lei.

Celalalt set a fost folosit aprox. 40k km. Prezinta zgarieturi fine (fara lovituri sau fisuri), iar 2 dintre ele sunt stropite cu oja neagra (cand in vecin binevoitor mi-a manjit masina...). Oja iese cu benzina (pe caroserie asa am sters-o) si o sa le curat eu in curand (trebuie doar sa imi fac timp). Pret 1250 lei.

Prefer predare personala (in Pitesti sau apropiere) pentru a nu deteriora jantele in timpul transportului, dar pot trimite si prin curierat.
      Preturile sunt usor negociabile, dar in limita bunului simt, deci va rog sa nu veniti cu oferte cu 30% mai mici.
    • By dust3radmin
      Sa admiram un concept al aceluiasi Duster Oroch insa varianta pick-up.

• By Cain
      Salutare Dusteristi,

Am decis sa fac un upgrade la sunet pt ca oricum ma bagam la antifonat usile. In aceste conditii am vrut ceva ieftin si bun, nu neaparat sa tin pereceri insa ceva sa fie placut la ureche pt melodiiile mele variate.

Am ales Pioneer TS-A pentru caliatea sunetului, pret si consum:
      Review: http://www.toptenrev...peakers-review/

https://www.pioneere...r Audio Quality

https://www.amazon.c...vp_only_reviews

Fata 17:
      http://www.be-loud.r...TS-A/TS-A1733I/
      Spate 13:
      http://www.be-loud.r...TS-A/TS-A1333i/

Pentru cei interesati - va tin la curent cu instalarea, mai ales sunt curios cum intra boxele de 17 pe fata... ei ziceau ca merg. Usa o antifonez mai incolo putin.

• By DonQuijote
      Asociația Club Duster are plăcerea de a vă anunța Întâlnirea Națională a Dusteriștilor, Ediția XI

Perioada de desfășurare a evenimentului: 24 - 26 februarie 2017
      Cartierul general: localitatea Giroc, judetul Timiș
      Numar limitat de participanti: 25 echipaje

Condițiile de cazare (valabile pentru toți participanții, Hotel Trio Giroc 3*):

Camere duble sau camere single. Costul cazării este de 110 lei/cameră/noapte (două persoane) sau 90 lei/cameră/noapte (o persoana) pentru camera single, cu mic dejun inclus.

Mesele se vor servi de către toți participanții la restaurantul locației și toate costurile sunt precizate mai jos:

Masa – DEMIPENSIUNE, cost masă 100 lei/persoană pentru toate mesele după cum urmează:

Vineri
      cina

Sâmbătă
      mic dejun
      prânz – platou rece (pe traseu)
      cina festivă (aperitiv, fel de bază, apă, suc, cafea, tort)

Duminică:
      mic dejun

Programul întâlnirii va fi foarte antrenant și plin de evenimente.

Pachetul cu cazarea include cazarea 2 nopți + mesele precizate mai sus și costă 230 lei/persoană în cameră cu două persoane + taxa de participare de 50 lei/auto.

De exemplu, o familie de 2 persoane adulte va achita 510 lei, astfel:
      cazare 2 nopti= 2 * 110 lei= 220 lei
      vineri - cina, sâmbătă - prânz (platou rece), cina festivă = 2 * 100 lei = 200 lei
      cost cu DJ, șampanie, tort și alte costuri cu administrarea plăților (comisioane bancare) = 2*20 lei = 40 lei
      Taxa participare per auto (costurile de organizare, materiale, kit-ul participantului, etc) = 50 lei

Cine dorește cazarea în cameră single va achita 350 lei, astfel:
      cazare 2 nopti= 2*90 lei= 180 lei
      cina vineri, prânz (platou rece) sâmbătă, cina festivă sâmbătă = 100 lei
      cost cu DJ, șampanie, tort și alte costuri cu administrarea plăților (comisioane bancare) = 20 lei
      Taxa participare per auto (costurile de organizare, materiale, kit-ul participantului, etc) = 50 lei

Copii până la 8 ani se vor caza în cameră cu părinții și nu vor plăti cazarea. Pentru cei peste 8 ani se percepe o taxă de 40 lei/copil/noapte. Pentru micul dejun, părinții vor decide la fața locului dacă îl împart cu copilul sau achită porție separată. Pentru celelalte mese, deasemenea, părinții vor putea decide cum procedează. Animalele de companie nu sunt acceptate conform politicii hotelului.

Având în vedere că Asociația Club Duster va achita toate aceste costuri către furnizorii de servicii și materiale, cei care doresc să participe vor achita integral costul pachetului plus taxa de participare auto până cel mai tarziu la data de 10.02.2017!

Datele de virament bancar (nu se acceptă plata în numerar!):
      Asociatia Club Duster, Banca Transilvania Sucursala Stirbei Voda Bucuresti, cont RO21BTRL04501205443994XX, la rubrica cu ce reprezinta scrieti „Contributie Asociatia Club Duster - IND XI”

Data înscrierii va fi data intrării banilor în conturile ACD!

Cei care se înscriu, vă rog să trimiteți e-mail la club.duster.ro@gmail.com cu datele voastre:
      numele și prenumele conducătorului auto și a copilotului
      localitatea de domiciliu
      nr persoane adulte + copii – vârsta lor
      confirmarea virării banilor în contul ACD
      nr înmatriculare auto
      anvelopele cu care va fi echipată mașina la Întâlnirea Națională a Dusteriștilor.

La eveniment poate participa orice posesor/utilizator de Dacia Duster!

Vă așteptăm cu drag!
    • By dust3radmin
      O minunatie de concept, atat dpdv tehnic cat si dessgn si accesorii, de acord?

Slideshow: https://www.facebook.com/forumduster/

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.