Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Conducerea Preventiva Si Evitarea Accidentelor

duster dacia prevention preventie accidente sofat

• This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#13 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 588 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 12 October 2016 - 03:55 PM

Si eu obisnuiesc sa le dau un claxon pt memorie.

Legat de oboseala sunt perfect deacord, odihna inseamna mult... doar ca te doare sufletul sa stii ca toti aia care i-ai depasit cu greu, toate TIRurile alea... o sa trebuiasca sa le depasesti iar.

Edited by Cain, 12 October 2016 - 03:55 PM.

#14 bbm

bbm

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 12 October 2016 - 04:20 PM

@Cain
Eu in general evit sa-mi programez deplasarile "la minut" si-mi permit o pauza, ca nu tin neaparat sa ajung la o ora anume.
Prefer oricand sa mai am ceva de depasit dupa o pauza decat sa conduc obosit. Chiar as putea spune ca-mi place mai mult sa conduc pe un drum semi-aglomerat, pe care trebuie sa fac depasiri, decat pe drum complet liber. Ma tin in priza depasirile. Bineinteles, ma mai enervez si eu cand trebuie sa stau in spatele unui TIR 10 km prin curbe :(

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,417 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 12 October 2016 - 04:40 PM

Eu prefer in fata mea un TIR care merge constant cu 80km/h in locul unui sofer de duminica pe care in localitati trebe sa-l pazesc cu 45km/h si in general doarme in papuci, insa se trezeste brusc daca il depaseste o Dacia.

#16 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 963 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 12 October 2016 - 08:18 PM

Felicitari pentru ideea topicului. Cred ca niciodata nu e tarziu sa inveti de la altii si sa reamintesti bunele practici.

O remarca persinala legata de semantica...

Conducerea preventiva reprezinta colecția de principii amintite de toti pentru a anticipa si preveni asa zisele situatii limita.

Reactia la situatii limita reprezinta condus defensiv si se preda abia la scolile de pilotaj sportiv sau in institutii militare (derapaje controlate, manevre de evitare la limita, etc... astea presupun ca preventia nu s-a facut eficient sau suficient). Deciziile luate la limita sunt intotdeauna discutabile atata timp cat nu interevine cineva care a urmat cursuri de sofat defensiv.

Focus-ul topicului ar trebui sa ramana pe anticipare, adaptat viteza si distanța la conditii de drum, o pauza cand sesizam ca nu avem reflexe suficient de agile, planificarea drumului chiar (traseu si întâlnirile de la destinatie pt a elimina ideea de "graba" etc).

Cel putin asa vad eu lucrurile.

De exemplu o idee interesata de discutat ar fi pastrarea distantei de "x secunde" fata de masina din fata. Aici mi-ar placea sa aud pareri de la soferii cu multi km la bord. De asemenea ca mind-set cand maresti diatanta si se gasesc unii sa o "umple" cu depasiti din scurt, etc.

Cum zic, fiecare cu metoda lui, dar merita sa invatam unii de la altii.

Edited by Killer82, 12 October 2016 - 08:22 PM.

#17 electrodep

electrodep

Weekly Duster Member

• Members
  • 149 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 12 October 2016 - 08:59 PM

Regula de aur e clar " regula celor 3 secunde" ...

#18 ambvision

ambvision

Addicted Duster Member

• Members
  • 630 posts

Posted 12 October 2016 - 09:21 PM

In Germania este lege, pe autostrada trebuie mentinuti x metri fata de masina din fata, x=jumatate din viteza de deplasare. La 100km/h trebuie mentinuti minim 50m. Un prieten tocmai a fost taxat cu amenda + 30 zile interdictie sa conduca in Germania pt asa ceva, i-a venit acasa (in Germania) amenda cu poza si documente justificative, sunt camere fixe care pe langa viteza urmaresc si pastrarea distantei

Also tagged with duster, dacia, prevention, preventie, accidente, sofat

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!