Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Anvelope All-Season Recomandari

anvelope all-season duster

• This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#7 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 953 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 05 October 2016 - 08:26 AM

View PostKiller82, on 05 October 2016 - 06:29 AM, said:

Recomadarea mea, daca ai 4x4, ar fi sa le schimbi toate 4 deodată.
... si sa le iei si pe alealalte 2 pt spate exact de tipul celor pe care le-ai luat pe cele 2 pt fata...

#8 Caphonne

Caphonne

Dedicated Duster Member

• Members
  • 255 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 05 October 2016 - 08:30 AM

Fa un efort si mai ia inca doua, stiu ca este greu cu $$ dar este pacat, vezi la Norauto daca mai sunt la oferta.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 dust16v

dust16v

Weekly Duster Member

• Banned
  • 135 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 05 October 2016 - 05:08 PM

Multumesc pentru recomandari. Din pacate bugetul meu este destul de limitat asa ca momentan o sa raman la cele 2 anvelope specificate mai sus. Poate de sarbatori sa prind o reducere si sa achizitionez inca 2 de acelas fel.
Ca idee actualele anvelope inca mai merg, am reusit performanta sa tractez intr-o rampa destul de acentuata, pe iarba uda, un papuc incarcat.

#10 mustermann

mustermann

Weekly Duster Member

• Members
  • 146 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 05 October 2016 - 07:14 PM

Testberichte.de le acorda calificativul de "gut" cu o nota medie de 1,8 pe o scara de la 1 la 6 (1 = maxim 6=minim). Autobild Allrad zice ca sunt "recomandabile" . Printre punctele slabe enumerate sunt acvapalanarea la viteza mai mica comparativ cu alte anvelope, comportamentul pe sosea umeda..
50 mii km este durata medie de viata la anevlope. Cam asa se bugeteaza din motive de siguranta, consumul de anvelope la flote.
Cum le percepe fiecare este o senzatie subiectiva, ce tine si de cat de mult si cum merge fiecare cu masina si pe ce pune pret. Pentru mine comportamentul pe sosea umeda, la ce viteza apare riscul de acvaplanare, distanta de franare pe umed/zapada, tractiunea pe zapada sunt mai importante decat zgomotul, comportamentul pe asfalt uscat. Este foarte posibil ca la 10 mii km pe an,l sa fii multumit de ele.

#11 dust16v

dust16v

Weekly Duster Member

• Banned
  • 135 posts

Posted 05 October 2016 - 07:36 PM

@mustermann multumesc pentru recomandare. Daca sunt cel putin la fel de bune ca anvelopele Continental all-season cu care a venit masina din fabrica e o alegere buna.
Cu anvelopele originale am ajuns in locuri in care era greu de crezut ca se poate ajunge cu un Duster. E drept uneori cu ceva lanturi.

#12 dust16v

dust16v

Weekly Duster Member

• Banned
  • 135 posts

Posted 15 October 2016 - 07:08 PM

Azi am facut primul drum mai lung cu noile anvelope, inca sunt doar 2 la numar, Ploiesti - Cabana Poiana Secuilor si retur. Am fost placut surprins, aderenta buna, zgomot mai mic in habitaclu si consumul a scazut de la 7.4 cu vechile anvelope la 7.1 (daca mai pun inca 2 scade si mai mult consumul ?). Mers normal cu 100 dupa regulament si 70 in localitati. Ca a fost si ceva maruntis in plus nu se pune.
Presiune 2 Bar. Arata totusi cam ciudat pe janta de aliaj, par cam dezumflate...Colegii care au asemenea anvelope ce presiune recomanda ?
Multumesc.

Also tagged with anvelope, all-season, duster

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!