dust16v

Anvelope All-Season Recomandari

34 posts in this topic

Salutare.

Am ajuns cu anvelopele originale de pe masina , Continental, la 50 mii km in 5 ani. Am facut si prima pana cand o piatra a reusit sa treca direct prin anvelopa, chiar prin mijlocul caii de rulare. In plus la o frana mai puternica pe asfalt uscat s-a dus destul de mult, cam scartaie in viraje. Asa ca se impun ceva schimbari.

Din cauza faptului ca nu ma pricep deloc la anvelope apelez la sprijinul colegilor. Doresc doar all season.

Intamplator am citit ca o versiune superioara la anvelopele all-season ar fi : MICHELIN CROSSCLIMATE 215/65R16 102V XL

Are cineva din colegi, cum se comporta pe asfalt/off-road/, consum, zgomot, merita pretul ? Conteaza acel 102X XL ? Se potrivesc pe Duster sau mai exista si alt model ? Mentionez ca folosesc masina cam 90% asfalt si 10% off-road.

Deasemena rog si alternative.

Multumesc.

Edited by dust16v

Salut eu am de ceva timp pe turism aceste anvelope.Cei de la magazin mi-au spus ca XL sunt pentru masini un pic mai grele turisme mai mari, suv-ulete.Mie imi plac nu sunt zgomotoase, nu pierd aderenta, sunt moi in sensul ca absorb mai usor denivelarile, sa vad la iarna cum se comporta, sunt clasa A la franare pe suprafata umeda.

Edited by Caphonne
1 person likes this

Eu folosesc pe duster din primavara modelul asta de anvelopa. Si pot spune ca sunt multumit de ele. Franeaza bine, iar la umezeala, ploaie nu ai emotii cu ele.

1 person likes this

Multumesc, deocamdata am comandat doar 2 pentru fata.

Daca mai aveti si alte recomandari rog sa le expuneti aici.

Recomadarea mea, daca ai 4x4, ar fi sa le schimbi toate 4 deodată.

3 people like this

Recomandarea mea:

ContiCrossContact LX2

1 person likes this

• Similar Content

• By Killer82
      UPDATE: Adevărul și clubul sportiv 100Tracks te trimit într-o aventură de neuitat.
      Dacă îți dorești să te plimbi cu Dacia prin Dacia atunci te invităm la concursul nostru. E fun. Trebuie doar să încarci o imagine realizată de tine, care să arate lumii cât de frumoasă este România noastră. Sigur ai o poză din Vama Veche, de la Lacul Sf. Ana sau de la Cetatea Alba Carolina.
      http://adevarul.ro/cudaciaprindacia
      - 3 zile de aventură în natură

Evenimentul se desfășoară pe durata a 5 zile (5-9 Septembrie).
      Primele 2 zile constituie curs de conducere pe teren accidentat în cadrul Academiei Titi Aur, curs ținut de instructorii 100tracks, Duster Hobby Racing, si Mudster, urmate de 3 zile de aventură.
      În data de 5 septembrie sunt așteptați concurenții din București sau împrejurimi urmând ca pe data de 6 septembrie să se rețină cursul pentru restul concurenților din restul țării.
      De acest curs beneficiază toți concurenții înscriși la Duster Trip atât piloți cât și copiloți. Locurile de participare la acest eveniment sunt limitate, pot participa doar 40 de masini.
      detalii: https://www.dustertrip.com/

• Participă la un curs de conducere pe teren accidentat la volanul unui Duster
      • Folosește ce ai învățat la curs și bucură-te de parcurgerea traseelor off-road din cele 3 zile de aventură
      • Campează la cort în cea mai autentică formă de aventură automobilistică
      • Respectă cât mai exact vitezele de deplasare pentru a fi cât mai sus în clasament
      inscrieri: https://www.dustertrip.com/?page_id=489&lang=ro
      sursa imaginii: https://www.facebook.com/events/221054708396186/
    • By Killer82
      TRANSCARPATIC Rally Raid” ediția a XI-a - BRASOV 05 – 09 septembrie 2017
      Următorul eveniment de interes - etapa de CNRR de la Brasov, un eveniment important care candidează pentru circuitul competițional internațional!
      De remarcat ca pe afiș se distinge silueta unui DUSTER

In campionatul de Rally Raid exista clasa PROMO, unde se pot inscrie echipaje chiar si fara licenta de pilor de la FRAS, pe masini ne-modificate, singurele conditii fiind: castile de protectie, ITP si RCA valabil, echipamente reglementate de roganizatori prin regulament (2 roti de rezerva, stingator 2 kg, etc). La aceasta clasa PROMO, participarea Dusterelor este deja o traditie - sa speram ca numarul lor va fi in continua crestere
      Succes organizatorilor și multa bafta participanților!
      detalii pe pagina de Facebook a organizatorilor
      sursa imaginii: Facebook
    • By Cain
      Salutare tuturor,
      Tin sa impartasesc imagini cu noile amortizoare Mudster versiunea 2 dedicate arcurilor OEM. Momentan sunt in testare  si probabil mai dureaza 1 saptamana pana termin de testat tot. Par undeva la jumatatea celor galbene ca rigiditate si putin peste OEM. Feedbackul va fi postat in topic la terminarea testelor - deci feel free to scroll. Sau keep an eye on Duster Trails (FB) pt progres zilnic.

• By mosulica
      Sunt pescar si am cumparat un Duster 1.5 dci 4x4 Laureate + volan piele + scaune incalzite.
      Masina ma impresioneaza cand ies de pe asfalt, merge bine pe autostrada. Pe drumurile nationale si europene trebe condusa mai domol pentru ca se inclina in curbe. In oras cu modul eco si condus linistit isi face treaba ok.

Atasez cateva poze.

• By dust3radmin
      Salutare,

Tot vad pe siteurile de gen, cu anunturi auto, urmatoarea confirguratie de Duster:

Duster VAN, an 2012, 80.000 km, diesel 110cp si 4x4 la un pret de 6750 EUR!! WOW este un super pret, insa daca te uiti cu atentie vei vedea ca este versiunea VAN, asta inseamna: nu ai decat scaun sofer si pasager, iar ce este dupa acest rand de scaune este o mare "cutie" / "duba". Insa, daca studiezi cu atentie, vei vedea ca defapt ca ai geamuri spate, posibil sa li[pseasca macaralele.

Acum, intrebarea este, se poate converti inapoi din N1 (autoutilitara) in turism cu 5 locuri?

Din ce vad, ca si piese ar trebui:

-2 macarale geamuri spate (electrice sau nu ramane de vazut) - din dezmembrari cam 150 ron pe bucata
      -bancheta si spatare locuri spate - 1200 ron (dezmembrari)
      -carenaje plastic pt portbajag si sustinere bancheta - poate inca 1000 ron
      -polita portbagaj
      -si nu in ultimul rand modificarea in acte de la N1 la turism.
      Sa zic costuri conversie unde la 5-700 EUR.

Daca aveti idee de costuri sau orice alte pareri referitoare la aceasta conversie va invit la discutii.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.