BlaueCorsa

Transmisie Automata Pe Duster

21 posts in this topic

cristi, ai idee de proportia intre dusterele 2WD si cele 4WD vandute in Europa ?

As fi crezut ca sunt cam jumatate/jumatate....

Stii procente precise ?

Exista Renault Duster 2.0 4WD cu cutie automata in 4 tr. Nu stiu exact ce model/tip de cutie este.

Exista dar cu greu cred ca poti lua unul second, eu sunt curios cum este cutia, daca sta bine si pe partea de offrroad, are cineva o poza?

Exista dar cu greu cred ca poti lua unul second, eu sunt curios cum este cutia, daca sta bine si pe partea de offrroad, are cineva o poza?

E mai greu de inmatriculat la noi, omologari si altele, ca de gasit s-ar gasi pe la rusi, ucrainieni sau orientul mijlociu.

E interesant de condus atat on-road cat si off-road asemanator versiunilor diesel, dar cu un consum indecent, deaceea in Romania se preteaza bine pt. GPL.

Nu prea vad sensul cutiei automate la 4x4. Imi plac automatele, imi place mult si DSG-ul de la Polo, dar la o manevra gen urcarea unei borduri, de exemplu, parca as prefera pedala de ambreiaj. Nu mai zic de situatii in care e nevoie de balans. Offroad-ul cu transmisie automata tre sa fie un chin..

Edited by Stef13

Se vede ca nu sti nimic legat de 4x4 cu automata, Jimny spre exemplu are pozitie L si 2 si functioneaza in felul urmator

- in L ramane in treapta 1 a cutiei de viteze orice ai face, utilizat la frana de motor si urcari

- in 2 schimba intre treptele 1 si 2 in functie de necesitati, dar nu mai sus de 2, se foloseste pentru frana de motor sau urcari pentru a nu schimba permanent intre 2 si 3

- in D ai doua posibilitati: fara Overdrive apasat schimba 1,2,3 in sus si in jos, dar nu urca in patru, se foloseste in aceleasi scopuri ca 2. Cu Overdrive apasat schimba si treapta a 4-a, adica 1-2-3-4-3-2-1.

Deci te ajuta la urcari nu bruschezi masina nu prajesti ambreiajul.

Asta am tot intrebat eu pe aici, ce cutie si cum functioneaza automata de la Dusterele vandute in alte tari.O cutie automata pusa pe un 4x4 cam ca mai sus trebuie sa fie.Se gaseste pe Jeep, Pajero, Pajero Pinin, Jimny.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.