vladionut

Duster Ph2 Laureate 1.6 16V 114 Cp 4X2 E6

94 posts in this topic

Salutare tuturor!

Dupa o asteptare care parea fara sfarsit, ieri am intrat in posesia noii masini :frantics: :frantics: :hyper: :hyper: - Duster Ph2 1.6 16V 114 CP 4X2 E6.

Asteptarea a parut foarte lunga, mai ales ca avansul pentru masina l-am platit pe 19 August si am reusit sa vand vechea masina foarte repede dupa ce am pus-o la vanzare. Prin urmare, dupa aproape 3 saptamani de "pietonat", sunt din nou "sofer".

Cum am ajuns la optiunea de a cumpara un Duster? Cam de pe la inceputul anului curent eu si sotia ne-am propus sa schimbam vechea masina (un Ford Focus 2, foarte ok, ne-a placut pana in ultima zi). Catre ce sa mergem? Ne-am propus ca vrem o masina cu garda la sol mai mare, cel putin la fel de spatioasa ca si Focus-ul, sa nu fie vreo ciudatenie scumpa la intretinere, de preferat benzina (imi e putin teama de diesel plus ca nu fac multi km pe an), nu neaparat noua. Dupa ce am inceput cautarile, am mai discutat cu unii si altii, informat de pe internet (am incercat si Dacia Sandero Stepway - prea mica insa, am cochetat cu Renault Captur, apoi ne uitam lung dupa Kadjar, Nissan Qashqai - vechea si noua generatie, Ford Kuga care si acum imi place foarte mult, chair si vechea generatie), fara sa luam in calcul de a incerca un SUV adus de cineva din germania, impecabil, condus de babute....., am ajuns la concluzia ca mai bine masina noua.

Cum (foarte) multi bani nu as da pe o masina, am spus - hai sa vedem Duster, de ce nu?

Am fost la Meridian, am discutat, si da, Duster-ul ofera cel mai bun raport pret / (performante, dotari etc). Chiar cred ca este imbatabil pe segmentul sau. Ph2-ul imi place mult ca design si la pretul la care ajunge cu destul de multe dotari, este excelent.

Asadar, dupa niste configurari de Duster, am ales varianta Laureate, motor benzina 1.6 114CP (cel nou), 4x2, la care am adaugat :

- jante aliaj (arata mult mai bine decat cu cele de tabla, clasice);

- MediaNav;

- pilot automat si limitator de viteza;

- senzori de parcare (cadou de la dealer).

Pretul final a fost 13.600 EUR (dupa o reducere de 600 EUR a dealer-ului). Tot "cadou" am mai primit:

- numerele rosii, provizorii;

- covorasele interioare;

Pe langa, am mai cumparat eu tavita de portbagaj. SI arata cam asa:

post-4323-0-46809200-1475135065_thumb.jpg

post-4323-0-95155900-1475135058_thumb.jpg

post-4323-0-54629700-1475135053_thumb.jpg

post-4323-0-39953900-1475135045_thumb.jpg

Pana acum nu am condus-o decat aproximativ 25 km prin oras, dar deja imi place:

- pozitia mai inalta la volan;

- spatiul interior, atat in fata cat si in spate;

- portbagajul - suficient pentru nevoile mele (eu, sotia si un copil mic);

- cum se misca, in general;

- ma asteptam, dupa ce am mai citit, la niste scaune fata mult mai incomode; dar nu, mie imi plac (poate ca si fizicul meu "ma ajuta", fiind mai mic);

- am gasit o pozitie a scaunul soferului din care sa am acces usor la MediaNav, fara sa misc mult privirea de la condus (cunoscuta problema a MediaNav-uui ca este pozitionat prea jos);

- sunt foarte placut surprins de sistemul audio - desi are doar 4 boxe (si nu cred ca sunt produse de nu stiu ce firma smechera), se aude foarte bine;

- MediaNav-ul care se misca foarte bine (mult mai bine decat la noul Ford Focus - ecran tactil de 8 inci - pe care l-am butonat); m-am conectat foarte usor prin BT atat cu smartphone Android cat si cu WindowsPhone; Redare muzica prin BT fara probleme;

- da, filtreaza bine denivelarile de pe drum;

Ce nu mi-a placut:

- cutia de viteze - care mi se pare ca agata si e zgomotoasa la schimbarea treptelor; adica seamana bine cu cea de pe Logan;

- reglajul oglinzilor care e sub frana de mana - dar asta e, nu le reglezi toata ziua;

- oglinzile laterale care parca nu sunt pozitionate cum te-ai astepta. In cea din dreapta vad mai bine dupa ce am lasat spatarului scaunului (soferului) mai pe spate;

Una peste alta, iese pe plus si per total sunt multumit de masina. In privinta consumului, este mult prea devreme sa ma pronunt.

Abia astept niste drumuri mai lungi, in afara orasului.

Voi incerca sa revin cu noi informatii pe masura ce le "descopar".

post-4323-0-39953900-1475135045_thumb.jpg

post-4323-0-54629700-1475135053_thumb.jpg

post-4323-0-95155900-1475135058_thumb.jpg

post-4323-0-46809200-1475135065_thumb.jpg

7 people like this

Sa o stapaniti sanatosi! Poate reusesti sa faci un consum strict in oras,fara Eco..sau SS activ.

Sa o stapaniti sanatosi! Poate reusesti sa faci un consum strict in oras,fara Eco..sau SS activ.

Da, si eu sunt curios de asta.

Bun venit in randurile prafuitilor si s-o rulezi cu placere si fara evenimente.

Nu stiu daca stiai dar aceast model de DACIA se vinde la pachet cu o gasca de "nebuni", pasionati de plimbareala si de tuning.

Poti urmari si pe Facebook paginile de profil, eventual participare la intalniri nationale sau regionale.

Si eu am aceeasi motorizare si sunt destul de multumit, bine......se putea si mai bine......dar in general motorul este OK mai ales ca am scapat de distributia pe curea.

Poti sa-mi spui si mie ce chei ti sa dat? Eu am primit una cu telecomanda si una fara pentru aceeasi configuratie. Cea fara telecomanda nu reuseste sa inchida toate usile si va trebui sa le iei la plesneala pe rand....sa nu uiti portbagajul.

Verifica presiunea in anvelope pentru ca eu am luato cu presiunea de stocaj, 3 bari, iar volanul tremura ca ABS-ul in viraje pe macadam.

Hai salve si tine aproape.

@vladionut, felicitari pentru achizitie. Cu rabla nu iesea un 4x4 la acelasi pret?

@Andorros, cheile arata diferit incepand de anul asta :) si cred ca-s ambele cu telecomanda.

1 person likes this

Multumesc de sfaturi si urari.

Cand am luat-o eu, rabla nu mai exista (anul asta, si am citit si eu prin presa, a fot special - toate tichetele s-au dat in prima luna). Si dealerul a spus ca nu garanteaza nimic.

Cheile da, arata muuult mai bine decat modelul vechi. Si da, pe ambele ai inchiderea centralizata (ambele cu telecomanda)