Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Probleme turbina ??

• This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1 B55CHU

B55CHU

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 38 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 11 April 2011 - 03:47 PM

Salutare tuturor. Sunt un pic dezorientat :oops: Am vorbit astazi cu un prieten care are un Megane 1.5 DCI, 85 de cai. Si in weekend a fost la revizie (90,000 KM) si i-au zis ca are probleme serioase cu turbina, ca pierde ulei. Si i-au explicat ca ar putea fi 2 motive: fie este supapa fisurata (nu stiu excat ce supapa :geek: ), fie este turbina cu totul defecta. Si in plus l-au mai avertizat ca daca este nevoie sa schimbe turbina ar costa undeva in jur de 1,000 EUR :ugeek: Acum nu ar fi nimic, as fi zis ca asta e....a avut el ghinion, dar cu vreo luna in urma am mai auzit de la cineva povestind acelasi lucru si tot in jur de 90,000 km.......
Aveti idee cum stau lucrurile ? Multumesc anticipat.

#2 andone

andone

Weekly Duster Member

• Members
  • 76 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x2 110cp

Posted 11 April 2011 - 08:24 PM

Eu am un amic cu acelasi tip de motor, tot megane, are 145000 de km cu masina, si merge perfect.
Nu are si nu a avut vreo problema cu masina, si cu turbina nici atat. Sper sa fie totul ok.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 totunetu

totunetu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 11 April 2011 - 09:11 PM

Problema este cunoscuta si apare mai des in cazul turbinei Delphi.
Se pare ca apare din cauza motorinei de slaba calitate care contine sulf.
Se poate preveni prin folosirea motorinei de calitate ridicata sau prin reinnoirea supapelor in jurul 60.000 km.

#4 dalex

dalex

Duster Member

• Members
  • 231 posts

Posted 11 April 2011 - 10:00 PM

Esti sigur ca turbina are treaba cu motorina folosita? Cu probleme de la motorina erau injectoarele Delphi, eu nicimacar nu stiam ca cei de la delphi fac turbine.
On- conteaza cum a mers. Dci-ul e pacatos daca nu il turezi.
PS - pe megane s-a pus si un alt motor de 1.5cel cu turbina cu geometrie variabila de 115cp, daca nu gresesc. Ala e super fiabil.

#5 andone

andone

Weekly Duster Member

• Members
  • 76 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x2 110cp

Posted 15 April 2011 - 08:37 PM

dalex said:

.

Sunt de acord, diesel-urile trebuiesc turate, nu numai dci-urile de la Dacia. Eu am un 1995cmc d-4d de la Toyota care a avut probleme cu turbina din cauza faptului ca s-a mers subturat.

#6 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 22 April 2011 - 07:14 PM

dalex said:

Esti sigur ca turbina are treaba cu motorina folosita? Cu probleme de la motorina erau injectoarele Delphi, eu nicimacar nu stiam ca cei de la delphi fac turbine.
PS - pe megane s-a pus si un alt motor de 1.5cel cu turbina cu geometrie variabila de 115cp, daca nu gresesc. Ala e super fiabil.
Aceeasi geometrie variabila are si cea de pe Dusterel :-)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!