Sari la conținut

Postări Recomandate

Multam pt efort, apreciez, si felicitari pt efortul constructiv de a urca filmuletele. Pe langa magyari mai vrea si un coleg de servici sa faca Transalpina si uite asa ii dau idei in plus documentate si de tine.

Dupa ce repar aripa busita ma bate gandul sa mai trec si eu odata anul asta.

 

Ai facut cumva si muntii Baiului? (*ca ma gandeam sa ii fac si pe aia tot anul asta). Daca da - poate deschizi un topic pt ei.

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 24
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Miecuri 27.07. in conditii de ploaie, am vazut pe Transalpina un Duster cu nr de Sibiu ce tracta o rulota! Tot respectul pentru curaj!

https://goo.gl/maps/6BRvbUPBENB2 - Strategica cu coborare in Curmatura Vidrutei   https://goo.gl/maps/pcEbMc1tz2y - Strategica cu coborare in Ciungetu   Pe Ciungetu am fost in 22 iulie cu moto, si

Trebuie sa faci dreapta via Jina, Tilisca, Saliste   Sent from my iPhone using Tapatalk

Posted Images

Mersi de sfaturi, as mai avea o intrebare. Daca o iau spre nord de la Obarsia, am identificat doua variante de intoarcere: 1. Sebes (prin Sugag, Capalna etc, sunt si ceva lacuri acolo), sau varianta 2. Dobra-Jina- Poiana Sibiului-Miercurea Sibiului. Pe care varianta peisajul este mai frumos ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe 2 e mai frumos, ca urci sus pe munte, satul Jina e pe la 1000m.

Traseul 1 e mai sec, ca mergi prin vale.

E asfalt tot in afara de Poiana Sibiului - Dobarca, dar e macadam bun.

Editat de emilian_rks
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pe Transalpina poti face un traseu scurt spre Poiana Muierilor (si de acolo am inteles ca se poate merge off-road pana la Oasa, dar nu stiu cum se prezinta drumul).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi, incepe sa se contureze planul: avand in vedere ca venim din Tg-Mures, ma gandeam ca diminata devreme sa plecam si sa mergem direct la Ciungetu, de unde urcam pe Strategica pana la Transalpina. Mai exact, pe Transalpina, unde vom iesi ? Care ar fi distanta intre Ciungetu si Ranca (prin Transalpina) in kilometri si timp aproximativ? Avand in vedere ca o sa mergem probabil cu o masina, puntru Duster acest drum ar putea reprezenta vreo problema ?

 

Va intreb pentru ca deocamdata ideea este sa ajungem direct in Ranca in prima zi, dar prin Strategica. Sunt curios daca in conditii de siguranta si pe cat posibil pe lumina putem ajunge sau nu. Continuarea planului in functie de cand ajungem la Ranca :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca o sa urmezi Valea Oltului - Brezoi - Malaia - Ciungetu. Uracarea pe Ciungetu e "facubila" cum zicea @emilian_rks mai in fata pe topic si ai ~40 km Ciungetu - intersectia cu Transalpina ( pe Strategica), apoi urmeaza asfalt pe Transalpina inca ~ 20 min pana la Ranca.

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la Ciungetu dupa ce am urcat deja pe Transalpina, exista undeva "intersectii", adica avem sanse sa ratam ceva si sa nu mergem spre Transalpina ? Este semnalizat drumul spre Transalpina ? Pe harta vad ca ar fi drumul 701D, care insa dupa lacul "Galbenu" nu mai este semnalizat (dar duce pena la Transalpina).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...