Cain

Cele Mai Bune Produse Pt. Intretinerea Plasticelor, Anvelopelor Si Chederelor Duster

58 posts in this topic

Asta cu otetu ie frectie si cred ca si aia cu uleiul de masline, nici nu mai incerc. Ultima data am dat cu ceva spray cu silicon, dat la greu si nesters, lasat sa faca strat, cel putin pe chedere. Pe bord am dat si p-orma l-am imprastiat calumea cu o carpa. Nu prea am ce-i face, dupa 4 zile iar se vede praful, daca dau cu mana se aduna, iar chederele se albesc asa din loc in loc cam in vreo 3 luni.

- dar oare o fi la fel de bun cu ce știai?

- dai pe bord, plasticele de pe oglinzi, de pe capetele pragurilor sau de sus de pe cupolă?

Da e acelasi, lichid laptos. Nu e silicon si nici nu atrage praful. Dar e destul de scump, cat trei tuburi de silicon. Dar zic ca merita. Asta ma enerveaza cel mai mult la silicon ca intr-o luna max se duce de la sine.

L-am testat prin portbagaj caci inca nu am dus masina la spalat inca, apropo ca i-am mentionat - am negociat cu spalatoria mea, si mi-au scos Dusterul de la pret de SUV si lasat la berlina. Cred ca sunt unii din cei mai buni din Bucurestila la spalat manual.

Edited by Cain
1 person likes this

Eu cred ca cine vrea sa fie cu adevarat curat se spala des cu apa si sapun, nu incearca sa acopere jegul si mirosul de transpiratie cu creme, lotiuni si parfumuri.

Solutia apa cu otet e o varianta igienica, deja testata cu succes, pentru a mentine plasticul curat si a pastra mirosul autentic de masina noua. Faptul ca nu costa nu inseamna ca nu este eficienta. Siliconurile alea unsuroase nu curata ci dimpotriva, mentin murdaria pe suprafata respectiva, dandu-i acel luciu si miros "placut" pe care multi il confunda cu starea de curatenie.

3 people like this

Apreciez apa, sapunul de casa si otetul :) dar nu cred ca e doar o problema de parfumare sau sa fi discutat noi de parfumuri auto - nici nu imi imaginez ca cineva da cu silicon direct peste mizerie.

Sunt deacord ca nu toate sprayurile cu silicon sunt bune, am gasit unul bunicel dar prefer produsul lichid de mai sus pt ca am testat aproape tot ce e pe piata si stiu ce tine cel mai mult, nu atrage praful si nici nu da note discordante. Bordul se decoloreaza si deshidrateaza in timp, daca il tii doar curat el se va decolora/usca peste ani.

Sau daca ai tu un bord de 5+ ani dat numai cu otet, te rog da share la poze

Edited by Cain

Silicoanele protejeaza cauciucul mai ales de soare, nici nu era vorba de dat peste jeg, personal caut silicon fara arome si nici n-am jeg in masina, am doar praf in masina, n-a vomat nimeni in ea :) :) Apa cu otet nu curata neam albeata aia de pe chedere, eu mai mult de asta sunt interesat. @Cain, zeama aia de ai zis tu le tine mai mult timp negre ? la mine pana acum doar siliconul a fost un succes la chestia asta, ce-i drept temporar. Daca apar mirosuri dubioase, sunt in general de la pasla de sub plasticele din portbagaj sau covorase, etc, cel putin la mine asa este, am demontat plasticele alea si pasla de pe ele miroase cam aiurea.

Editat mai tarziu : Sapunul de casa este o mizerie :)

Edited by Negura

"Zeama" alba italiana costa 34lei si tine destul de mult, mereu se minunau cei de la spalatorie cat tine - caci mai pun si eu mana si stiau cu ce am dat. Am dat-o binisor, 7-8 fasuri pe o usa si a tinut cam 8 luni (*atentie sa nu dai pe geam caci ai de sters daca se usuca). Ce mi-a placut cel mai mult la ea e ca lasa un look de nou natural, de zici ca nu a fost dat cu nimic acolo si nu atrage praf. Revin dupa ce o pun si pe bord Duster - probabil weekendul asta.

La chedere nu imi amintesc sa fii dat, in general preferam silicon la ele say Dry-PTFE, pt ca mereu eram stesat de frecarea cu caroseria, la o Skoda din familie neintretinuta au tocit chederele vopseaua pana a dat rugina la zona de frecare (9 ani vechime).

Edited by Cain

• Similar Content

• By Cain
      Salutare tuturor,
      Tin sa impartasesc imagini cu noile amortizoare Mudster versiunea 2 dedicate arcurilor OEM. Momentan sunt in testare  si probabil mai dureaza 1 saptamana pana termin de testat tot. Par undeva la jumatatea celor galbene ca rigiditate si putin peste OEM. Feedbackul va fi postat in topic la terminarea testelor - deci feel free to scroll. Sau keep an eye on Duster Trails (FB) pt progres zilnic.

• By mosulica
      Sunt pescar si am cumparat un Duster 1.5 dci 4x4 Laureate + volan piele + scaune incalzite.
      Masina ma impresioneaza cand ies de pe asfalt, merge bine pe autostrada. Pe drumurile nationale si europene trebe condusa mai domol pentru ca se inclina in curbe. In oras cu modul eco si condus linistit isi face treaba ok.

Atasez cateva poze.

• By dust3radmin
      Salutare,

Tot vad pe siteurile de gen, cu anunturi auto, urmatoarea confirguratie de Duster:

Duster VAN, an 2012, 80.000 km, diesel 110cp si 4x4 la un pret de 6750 EUR!! WOW este un super pret, insa daca te uiti cu atentie vei vedea ca este versiunea VAN, asta inseamna: nu ai decat scaun sofer si pasager, iar ce este dupa acest rand de scaune este o mare "cutie" / "duba". Insa, daca studiezi cu atentie, vei vedea ca defapt ca ai geamuri spate, posibil sa li[pseasca macaralele.

Acum, intrebarea este, se poate converti inapoi din N1 (autoutilitara) in turism cu 5 locuri?

Din ce vad, ca si piese ar trebui:

-2 macarale geamuri spate (electrice sau nu ramane de vazut) - din dezmembrari cam 150 ron pe bucata
      -bancheta si spatare locuri spate - 1200 ron (dezmembrari)
      -carenaje plastic pt portbajag si sustinere bancheta - poate inca 1000 ron
      -polita portbagaj
      -si nu in ultimul rand modificarea in acte de la N1 la turism.
      Sa zic costuri conversie unde la 5-700 EUR.

Daca aveti idee de costuri sau orice alte pareri referitoare la aceasta conversie va invit la discutii.

• By cristic1982
      Vand 2 seturi de jante de aliaj de Duster Ph1 culoare Dark Metal (6,5x16 5x114,3 ET50 - CMS).
      Un set a fost folosit aprox. 500 km. Se prezinta in stare foarte buna fara zgarieturi, lovituri sau altceva. Una din ele a fost folosita pentru roata de rezerva. Pret 1500 lei.

Celalalt set a fost folosit aprox. 40k km. Prezinta zgarieturi fine (fara lovituri sau fisuri), iar 2 dintre ele sunt stropite cu oja neagra (cand in vecin binevoitor mi-a manjit masina...). Oja iese cu benzina (pe caroserie asa am sters-o) si o sa le curat eu in curand (trebuie doar sa imi fac timp). Pret 1250 lei.

Prefer predare personala (in Pitesti sau apropiere) pentru a nu deteriora jantele in timpul transportului, dar pot trimite si prin curierat.
      Preturile sunt usor negociabile, dar in limita bunului simt, deci va rog sa nu veniti cu oferte cu 30% mai mici.
    • By dust3radmin
      Sa admiram un concept al aceluiasi Duster Oroch insa varianta pick-up.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.