Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Feedback - Amortizoarele Bilstein Designed By Duster By Mudster

amortizoare duster mudster feedback

• This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 518 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 13 July 2016 - 04:22 PM

Salutare Dusteristi,

Mi-am luat inima in dinti si am ales sa imi instalez amortizoare Bilstein by Mudster. Cele originale iesisera din garantie si cu aceatsa ocazie am vazut ca unul curgea si era terminat.

Am ales sa nu schimb arcurile ca sa beneficiez doar de 2cm inaltare si rezistenta mai buna atat laterala cat si frontala a suspensiilor la inclinare sau la soc coborare fata.

Initial pana sau lasat... stateau undeva la 5cm si ma panicasem pt ca anvelopele sunt BFG 215.65.R16 si sunt cu 2.5 cm mai mici in tren de rulare si bombare laterala afat de anvelopele de fabrica. Astfel par mici daca treci de 2cm inaltime extra.

Intre timp s-au lasat mai jos si arata mai bine overall. Am verificat cu ruleta fata de un duster BGS si aveam 2-3 cm in plus.

Feedback:
Sunt concepute special pt Duster si se monteaza fara modificari sau piese aditionale.
Au intarituri speciale la suportul de arc.
Sunt cu peste 50% mai rigide din ce simt.
Masina sta mult mai bine in curbe. Este mult mai placuta la condus.
Daca dai intr-un sant masina nu mai loveste scutul asa usor. Puntea fata nu se mai lasa asa usor in jos.
Te avantajeaza daca dezumflii anvelopele pt mers pe teren. Nu pierzi centimetrii dezumflati.
La presiune 2.0 pe anvelope se simt acceptabil pt oras.
Nu simt denivelarile mici din asfalt. Gen 2-3 cm. Se simt insa cele mai mari (*ex: o gaura de canal mai inalta)
Nu poti sa mergi pe drum de pamant+pietris fata sa ai 1.5 atmosfere in anvelope,
Se pot culisa cu mana+umar, dar trebuie sa apesi mult mai tare fata de unul normal.
Am impresia ca sunt pe gaz.
Te costa 4 cam cat 6 amortizoare de fabrica.

Hope it helps,
Cain

Attached Files

Edited by Cain, 13 July 2016 - 04:46 PM.

#2 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,360 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 13 July 2016 - 04:32 PM

Foarte utile informatii, doar o remarca: cum ai socotit ca pretul e in proportia aia ? Mie nu imi iasa, adica 4 amortizoare standard sunt la ~ 900RON si 4 amortizoare Bilestein by Mudster sunt la ~2000RON. Adica mie imi iasa de 8 amortizoare standard nu doar de 5!!

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 518 posts

Posted 13 July 2016 - 04:45 PM

View Postvsebas, on 13 July 2016 - 04:32 PM, said:

Foarte utile informatii, doar o remarca: cum ai socotit ca pretul e in proportia aia ? Mie nu imi iasa, adica 4 amortizoare standard sunt la ~ 900RON si 4 amortizoare Bilestein by Mudster sunt la ~2000RON. Adica mie imi iasa de 8 amortizoare standard nu doar de 5!!

Am intrebat in serviceul Dacia cand le-am instalat si imi ieseau la vre-o 1400. Cert e ca nu m-as mai intoarce la cele Dacia care nu sunt fiabile si nici prea extraordinare. Am editat in textul original la un 6 vs 4

Edited by Cain, 13 July 2016 - 04:47 PM.

#4 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,360 posts

Posted 13 July 2016 - 04:49 PM

Ok, la bursa, cele standard ( Monroe pe ulei, facute pt. Dacia) sunt la pretul scris mai sus de mine. Pe mine m-au tinut fara probleme ~62000km. La 70000km unul de pe spate curge, dar voi pune tot standard, pt. ca la pretul care il au imi pot permite sa le schimb de 2 ori si mai raman bani si de un ~plin.

#5 Cain

Cain

Addicted Duster Member

• Members
  • 518 posts

Posted 13 July 2016 - 04:56 PM

View Postvsebas, on 13 July 2016 - 04:49 PM, said:

Ok, la bursa, cele standard ( Monroe pe ulei, facute pt. Dacia) sunt la pretul scris mai sus de mine. Pe mine m-au tinut fara probleme ~62000km. La 70000km unul de pe spate curge, dar voi pune tot standard, pt. ca la pretul care il au imi pot permite sa le schimb de 2 ori si mai raman bani si de un ~plin.

Hmmm.... posibil pe termen lung sa se amortizeze ca nu mai schimbi de 2 ori, plus se simte ca o alta masina la condus si dispare si riscul de rostogolire. Asta e ca intrebarea aia daca i-ai da bani nevestii de silicoane :) tu stii cel mai bine.

#6 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,360 posts

Posted 13 July 2016 - 05:03 PM

OK, multumesc de detalii! Parerea mea e ca rostogolirea o previne soferul in mai mare masura decat amortizoarele. Sunt curios daca vor tine bielstein, ironman si alte scumpeturi, 120000km, avand in vedere ca toata lumea va merge mai agresiv cu masina ca "sta mai bine pe sosea", in curbe, etc.

Also tagged with amortizoare, duster, mudster, feedback

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!