Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Duster Masina Pentru Romani?

• This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#85 dust3radmin

dust3radmin

Site Admin

• Administrators
  • 1,844 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 21 December 2016 - 05:23 PM

@capone, te rog sa te explici cu ce te-a cenzurat forumduster, chiar sunt curios.

#86 fnicolau

fnicolau

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 21 December 2016 - 05:23 PM

View Postcapone, on 21 December 2016 - 03:31 PM, said:

Si mai cred ca aparitia unui alt forum duster ar da posibilitatea unira de a spune liber parerea intrucat acest forum cenzureaza opiniile pt a nu supara condurea firmei Dacia...
Pana la urma concurenta intre forumuri este un lucru benefic

Vezi ca exista deja forumul daciaclub.ro, unde vei gasi o gramada de frustrati. Te vei integra perfect acolo. :)

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#87 i96nds

i96nds

Veteran Duster Member

• Members
  • 398 posts

Posted 21 December 2016 - 05:26 PM

Kidu, imi place ca stii ce vorbesti. Chiar nu vad cum ai fi putut sa scrii mai pe scurt, intr-adevar detaliile conteaza.

Sa zicem ca o piesa are o toleranta de + sau - 0.5.
Aia e maxima.
Daca are 0.6 peste cota ideala... deh, e rebut, furnizorul trebuie sa fie nebun sa livreze asa ceva. Nu o va face.

Si va livra catre fabrica auto loturile cu pricina. In codul de lot se va sti si la ce toleranta MASURATA sunt piesele.

Daca lotul e cu toleranta maxima cam 0.4, atunci e OK, e primit, dar NU se va trimite catre linia de asamblare ci va fi trimis catre depozitul cu piese de schimb de origine, pentru a fi livrat la service.

Cele cu 0.3, 0.2 sau 0.1 de ex, vor fi trimise catre linia de asamblare.
Daca pe linia de asamblare sunt disponibile 6 astfel de piese, cate 2 din fiecare categorie, atunci se citeste codul de bare (automat , ca doar exista si un inventory acolo) si se ia decizia care din cele 3 tipuri de piese sa aleaga.
Daca masina e destinata pietei din Africa, de exemplu, unde e cald si e OK si acceptabil o piesa cu toleranta mai mare, pentru ca oricum nu ingheata noaptea, atunci se alege piesa cu 0.3.
Daca masina e pentru Norvegia, se alege cea cu 0.1 - ca poate va fi o contractare mare la -30 grade celsius.

Si uite asa se poate programa exact pt fiecare reper - ce anume sa se ia de pe bancul cu componente, pentru montaj, in functie de anumite reguli.
Evident, daca toate piesele sunt cu 0.1... perfect, va fi norocos si cel din Africa.

Sunt niste riscuri pe care producatorii si le asuma, ca sa incerce ca un produs final sa aiba calitatea potrivita consumatorului, cu numar minim de stricaciuni, aici e implicat mult si calculul probabilistic.
Cand nenea din Africa se va duce iarna in concediu in Norvegia si i se va buli ceva la masina, asta e, bad luck, DACIA va plati reparatiile, uneori chiar si dupa ce iese din garantie - dar costul acesta e asumat, probabilitatea e f f f mica.... asa ca nu se face risk mitigation.

De acord cu kidu, problema nu e asa simpla cum pare.
Bravo baieti.

P.S. Insist sa continuam fara sa etichetam pe ceilalti in functie de parerile lor.

#88 Delu

Delu

Veteran Duster Member

• Members
  • 361 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 23 December 2016 - 12:26 PM

Of Doamne! Dacă întrebi o sută de români, ba nu le place Dacia, ba Ford, ba mai ştiu eu ce brand. Haideți să ne limităm la ce avem şi la ce ne putem permite. Poate că fiecare dintre noi visăm la premium, dar hai să iubim ce avem. Să nu uităm că există UE în care se fabrică piese şi componenete pt toate tipurile de maşini. Nu mai există DE 100% sau altceva. TOATE brandurile au plusuri şi minusuri. Sunt mărci care, din punctul meu de vedere, nu-şi justifică prețul uriaş. De ce?! Doar că-i "nemțească"?! Am întâlnit maşină care depăşeşte suma de 34.000 € cu plastic pe bord şi uşi identic Dacia. Deci, plătim sigla de pe botul maşinii, corect?!
Îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva, dar aşa văd eu că-i mai normal!

#89 Delu

Delu

Veteran Duster Member

• Members
  • 361 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 23 December 2016 - 12:34 PM

Cât despre diferențele de calitate de fabricație în funcție de destinație, zero. Linia de fabricație este una singură. Toate sunt la fel.

#90 i96nds

i96nds

Veteran Duster Member

• Members
  • 398 posts

Posted 23 December 2016 - 05:37 PM

Daca citesti cu atentie, se poate face diferenta intre masini, pe aceeasi linie de fabricatie, pur si simplu prin alegerea reperelor de pe banda de aprovizionare. Chiar daca noi avem impresia ca toate ies la fel.... Doar unele dintre componente intra la astfel de selectii, nu toate.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!