Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Duster Masina Pentru Romani?

• This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#13 kidu79

kidu79

Land Cruiser ... d'ala vechi....

• Members
  • 226 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 06 July 2016 - 09:33 AM

@teopes: exista leviere de desfacut clipsuri de diferite lungimi. Exista si levier suficient de lung ca sa ajungi la mijlocul usii. Uite un exemplu de seturi de leviere de desfacut clipsuri:

http://www.sculemag....eviere-bgs-9137

Legat de intrebarea din titlu... raspunsul meu este : " NU " ... La fel este si Dusterul vandut in RO, cu Dusterul vandut in DE, F, A, calitatea e aceeasi, doar dotarile (optionalele) pot fi diferite.

Asta cu "Dacia ptr export... Dacia ptr Romania" este un mit urban ramas de pe vremea Daciilor vechi. Atunci era valid, se facea o selectie/verificare suplimetara a masinilor destinate exportului, iar ce era respins si inca era acceptabil se baga la vanzare interna.

Edited by kidu79, 06 July 2016 - 10:03 AM.

#14 teopes

teopes

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 06 July 2016 - 12:05 PM

Nu se refera titlul la vechile povesti ci la faptul ca ideia de rebrenduire a fost din start la gandul cu o calitate pentru zona ! noroc cu criza ca au inceput si altii sa cumpere in lipsa de bani, evident ca exista truse ..dar pt o singura ocazie nu se preteaza nici macar sa-mi ocupe locul in atelier !

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 teopes

teopes

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 07 July 2016 - 12:33 PM

Asaaa ..alta ! .. in urma unui qiuit in urma franarii cu barca dupa mine m-am hotarat la o revizie la sist de franare ,siii... aceiasi dacie , tamburi pe spate care ies tot cu ciocanul , tot ruginiti de sar aschii , in sfarsit au trecut la cilindri de al , saboti tot lipiti de talerul din spate functineaza !,oare de ce nu avem discuri si pe spate?,curatat ,smirgheluit vopsi ,uns ,aersit ,vas sil sub garnit de cilindru!, fara capac la planetara
Fata , disc cu sist de raciere plin de rugina , nu am umbat la coloanele de ghidaj ,daca zgomotul persista desfac si ung (nu am avu vaselina rezistenta la tempratura inalta),tot fara capac la planetare , aceiasi rugia in solzi pe fuzete!
ATENTIE UNDE PUNETI CRICUL! AM INFUNDAT USOR TRAVERSA LA ,,CRATITA "!! :angel:

#16 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 963 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 07 July 2016 - 09:58 PM

Topicul asta ar fi avut valoare înzecită la secțiunea tutoriale, cu ceva poze si ceva sfaturi mai concrete pentru restul "fraierilor" care au cumpărat un Duster...

Nu mă intelege gresit, respect libertatea de exprimare și faptul că îți întreții cu minuțiozitate masina, însă frustrările si ironiile astea amărui sincer nu cred că ajută pe nimeni.

De multe ori contează si CUM spui ceva, nu doar CE spui...

Poate încerci totusi sa reformulezi puțin, pentru ca ai conținut fain si valabil, care poate fi extrem de util pt alții.

In fond, cum zicea John McClane in "Greu de ucis"... "Daca nu ești parte din soluție, atunci ești parte din problemă..." :P

#parereamea

#17 teopes

teopes

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 08 July 2016 - 10:27 AM

Daca cineva vrea sa preaslaveasca bataia de joc e optiunea lui ! dar tot asa de liber eu pot face bascalie si ironie despre ce consider eu ca este incorect.
Eu nu ma consider nici fraier , nici frustrat , si nici nu ma gandesc a face vre un atac la pesoana ,asa ca atat timp cat siteul are moderator si admin ce nu cosidera posarile mele exceptie din regulament , rog pe cei ce nu le face placere sa faca exact ce fac si eu :..,.treci mai departe " ! :flowers:

#18 ambvision

ambvision

Addicted Duster Member

• Members
  • 630 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 08 July 2016 - 11:58 AM

Sincer eu nu inteleg de unde chiar arata suparare, deoarece:
- de ce ai luat-o daca stiai ca pe spate are frane cu tamburi? tamburii asa functioneaza, se uzeaza, fac bavura, din cauza autoreglarii ies greu... pur si simplu asta e cu tamburii. Avand in vedere ca umbli la ei la 80-90.000km, eu nu vad o problema. Si faptul ca sabotii sunt lipiti - care ar fi problema? Asa se fabrica, si nu numai la Dacia
- rugina aceea de suprafata o sa o gasesti la foarte multe masini din ziua de azi, chiar si la unele de 50.000 de euro
https://www.reddit.c...ssive_on_a_new/
http://www.powerstroke.org/forum /general-6-7-discussion/997865-new-truck-undercarriage-rust.html
http://www.ford-truc...riveshafts.html
Si eu o am de ex. la logan-ul de 11 ani, si n-are absolut nimic.
Cred ca prea te superi pe niste lucruri care de altfel sunt normale pentru ce se produce in ziua de azi, si nu numai la Dacia.
De ex,declipseaza orice la o Skoda Fabia, si o sa vezi ca trebuie sa schimbi toate prinderile, nu se pot refolosi.
Uita-te bine, si o sa gasesti multe masini cu tamburi pe spate, si la toate greu de scos, si probabil plini de rugina.
Pune cricul unde scrie in manual, si n-o sa indoi nimic.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!