Sari la conținut

Vibratii suspensie + directie pe viraj


Postări Recomandate

Sunt posesorul unui Duster 4x4 Diesel si vreau sa va semnalez următoarea problema pe care o sesizez de la 3 saptmani dupa ce ma cumparat masina.

Probelema se manifesta astfel : pe suprafete de macadam sau piatra cubica , numai atunci cand virez stanga sau dreapta ( se aude mai tare cand virez dreapta ) aparte un zgomot si o vibratie in volan. Vibratia se simte pana in podeaua masinii dar numai pe viraj. Daca rotile sunt drepte nu apare acest fenomen.

Am fost la 2 service-uri din galati si Braila si nu reusesc sa identifice problema . Au supuso la tot felul de teste complete de suspensie si de directie nimic nu bate nimic anormal plus o inspectie amanuntita vizuala. cei de la Service le este frica sa ii cheme pe cei de la Dacia pentru ca masina este noua si sunt foarte stresati cu orice defect si apoi este si numele dealer-ului care nu este in stare sa identifice problema.

Daca ati intalnit acest gen de probleme va rog sa imi spuneti . Eu ma gandeam sa scriu la Dacia direct poate asa se schimba modul de abordare al problemei.

Mai are o problema masina cu indicatorul de combustibil problema pe care toti cred ca o au . Nu indica valori reale.

 

O seara buna si multi kilometri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 188
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu inteleg de ce puneti 2.2? Pe stick-ul lipit de caroserie scrie 2.0 pe toate (pentru utilizare normala - asfalt). Eu asa am umflat rotile si nu am nici o bataie/vibratie in roti. 0.2 e o diferenta

Cam ce-ar putea afecta (negativ sau pozitiv) o presiune in roti "setata" la valoarea recomandata de producator? 2.0 este presiunea la care toate testele facute cu aceasta masina au iesit exact asa cu

Ceea ce ati observat amandoi (un zgomot asemanator cu roata frecand un plastic) se numeste ASR si este foarte normal in momentul in care una (sau mai multe) din roti are o turatie diferita de celelalt

Posted Images

A mea a inceput acum vreo 2 saptamani sa vibreze in viraj si la accelerari, apoi au inceput niste pocnituri cu miscarea/vibrarea intregii masini, insa acest comportament nnu era permanent. Am fost in service prima data si nu s-a manifestat, ieri am fost a doua oara, s-a manifestat dar nu si-au dat seama de la ce e. In dimineata asta am dus din nou masina si au constatat ca de vina e planetara dreapta-fata. Are un joc mic la unul din capete si de aceea nu se manifesta tot timpul. Urmeaza sa fie schimbata pe garantie cand le-o veni piesa (cica 2-4 saptamani).

Insista la service. A mea a necesitat 3 intrari in service pana au identificat problema.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

multumesc pentru rapsuns dar nu ma opresc aici . Inseamna ca domnii de la sevice sunt total , ma scuzati , dobitoci . Cum sa nu isi dea seama ce problema are masina. Fac pe ei de frica cand trebuei sa ii cheme pe cei de la dacia. Nu mai am cuvinte. Ei fac pe ei de frica ep banii nostri. Imi este sila sa ma duc la ei sincer as vrea sa ma duc cu ea direct la Pitesti al directorul general sa il iau la o plimbare. Dar ce sa mai vorbim asa este in romania. Am sa mai fac o ultima incercare la service dupa care scru direct la Dacia.

 

Stima Valentin

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VC (vocea clientului) si te vor ruga aia din service sa vii. Eu am avut probleme la logan cu consumul. Dupa 3 4 drumuri la dealer am aflat cu stupoare ca nu are nimic masina, chiar daca papa benzina dupa bunul plac. Mi-au zis sa fac un full si sa le las masina sa mearga cu ea ei, inginereste si sa vada ei consumul. Evident ca nu am facut asa ceva, am reclamat la VC si apoi am fost sunat de dealer sa ma duc cand am timp sa faca ei teste pe benzina lor. Ghici? S-a rezolvat imediat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul drum l-am facut cu Duster-ul pe Paduchiosu' si am observat problema cu trepidatia/ bataia in curbe pe denivelari moderate si dese. Asi descrie problema mai mult ca o senzatie de fragilitate grava a directiei/suspensiei fata, decat o bataie/joc propiuzis/a. Dar... cei drept apare doar in aceste situatii, restul este OK.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat ambele planetare fiind unul din ghinionistii care a apucat o masina cu planetare avand cotele gresite (se pare ca unul sau mai multi cretini de la piese din uzina au comandat pentru un numar necunoscut mie de masini niste planetare care nu sunt de acolo). mi le-au schimbat fara probleme si acum masina merge foarte bine. am 57.000.

 

zgomotul in viraje descris de voi este exact la fel si la mine. doar ca mi se pare ca a mai avansat putin ca si cum ar fi ceva desfacut nu stricat sau fragil. la benzinarul 4x4 sotiei nu face asa. are doar 9000 ce-i drept....daca aflati de unde este si ce se poate face va rog postati.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

Va Salut pe toti posesorii de Dster ..... Modelul meu este Laureat 4x2 110 cp dci..... acum am facut 14000 km .... insa de la 3000 km am sesizat aceasta problema pe care o semnalati toti..... bineinteles am fost prin vreo 3 servisuri inclusiv al celor care mi/au vindut masina..... raspunsul : nu ne dam seama de unde provine problema ..ba chiar unii mi/au spus ca am probleme cu auzul ... si uite asa intr-o zi m/am enervat si am facut pe mecanicul adica am urmat drumul invers de unde provine zgomotul/ vibratia.... ce constat?.... volanul ok, merg mai jos si pun mina pe tija de la volan cea care intra in podeaua masinii si trag de ea in stinga si in dreapta bineinteles cu volamul luat putin dreapta si ce constat ca la acest nivel se aude zgomotul /vibratia ... cineva mi/a zis ca este cuplajul din caseta de directie si ca trebuie schimbat tot ansamblul .... la 15000 km.... merg la revizie si le spun ce am constatat ... acum vedeti si voi ce descoperiti dar tare imi este frica ca este un defect de fabricatie.... Va Salut cu Respect si Drum Bun fara incidente!!!!!!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sincer nu am mai ajuns la service sa rezolv problema cu vibratia care apare pe virajele executate pe macadam dar citind posturile voastre stau sa ma intreb care este problema : planetara sau caseta de directie?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...