BlaueCorsa

Suceava... Off The Beaten Track

29 posts in this topic

Of ce ma oftici.... Fata mea cea mica a facut o mini-sinuzita cred - asa ca nu ne-am mai aventurat pe munti anul acesta....

Am fost doar ca pantofarii, pe drumul Pojorata-Rarau, am urcat apoi pe jos pe la Piatra Soimului si pe la Pietrele Doamnei... dar... cum ziceam, ca pantofarii, nimic deosebit.

Poate la urmatoarea iesire ajungem si la Moara Dracului. Dar weekendul cu 17 iulie a fost cam rece si ploios.

Am reusit totusi sa ajungem pana la lacul Iezer, aflat langa Sadova. E indicator din sat, tineti spre versantul din stanga. E chiar frumos acolo, l-au modernizat. Drumul de macadam e bun pt orice masina.

De la lac se urca pe jos pe poteca pe munte, e frumos. Recomand.

1 person likes this

Saptamana viitoare sunt 3 zile in delegatie la Suceava, asa ca daca are cineva sugestii de trasee ii multumesc anticipat :). Sunt bune si cele de MTB.

Bine v-am gasit.

Sunt nou sosit pe aici, am citit postarile dvs si as dori daca se poate, niste pareri in privinta unor trasee din Suceava.

1. Drumul DJ176A de la Izvoarele Sucevei pana la Brodina, este practicabil? M-as incumeta sa-l abordez in perioada sfarsitului de Noiembrie si inceput de Decembrie.

2. Din Putna este un drum care trece prin Sihastria Putnei si ajunge la Moldovita. Drumul este numai prin padure si l-am ochit pe harti. Este practicabil acest drum care cred ca este forestier?

A mers cineva pe acest drum?

Va multumesc.

1. Drumul DJ176A de la Izvoarele Sucevei pana la Brodina, este practicabil? M-as incumeta sa-l abordez in perioada sfarsitului de Noiembrie si inceput de Decembrie.

Prin 2007 l-am facut cu loganul fara nicio problema. Ce-o fi acuma nu stiu, dar ma gandesc ca n-ar trebui sa ai probleme cu Dusterul.

LE: Scuze, mai tarziu am observat ca nu ai Duster...

Edited by ddalcu

Multumesc Ddalcu.

Sper ca in perioada mentionata in postul 9, sa nu fie zapada mare si sal pot aborda. Oricum, voi intreba localnicii din zona sau pe cei care-i voi vedea venind de pe acel drum.

Interesant.

Cum ramane cu :

Din Putna este un drum care trece prin Sihastria Putnei si ajunge la Moldovita

E practicabil ?