Sari la conținut

Suceava... Off The Beaten Track


Postări Recomandate

Poate nu au apucat sa se uploadeze toate pozele calumea. Mai poti sa le pui pe alt suport (flickr stiam ca are foarte mult spatiu de stocare gratis pt fotografii, ar mai fi google drive cu mult locde gratis) si sa ne dai un link ;)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 64
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

@Sandel: am fost acum 2 ani de 1 Decembrie mai multi.   De la schitul Boulesti nu ajungi, vei gasi bariere in padure (noi am incercat dinspre Cuejdu, nu ne-a placut cum arata drumul care o facea spr

Poza 1. Lacul Cuejdel. Poza 2- Cabana Bursucărie  se găseşte pe drumul axial Gârcina - Mitocul Bălan. Constat că fotografiile se încarcă foarte greu. Pozele de 6-7 mb nici măcar nu se în

Am fost azi pe traseu si e chiar ok. Se poate face linistit si cu un 4x2, chiar daca mare parte din el e acoperit cu zapada acum. Eu am mers in AUTO ca eram singur si n-am vrut sa risc nimic.   Avet

Posted Images

On 11/07/2017 at 9:02 PM, Sandel said:

As mai fi pus niste poze, dar am bagat de seama ca  din niste postari anterioare mi-au fost sterse pozele.

Probabil ca nu am citit cu mare atentie regulamentul acestui forum . Imi asum aceasta greseala, mai ales ca sunt un intrus in lumea complicata a Dusterelor.

Daca am deranjat pe mai marii acesui forum - imi cer cu umilinta iertare.

 

Probabil ca sunt niste probleme tehnice. Si mie mi-au disparut niste poze la un moment dat, am trimis report la moderatori insa aproape imediat imaginile au reaparut. Faci o treaba buna aici cu traseele astea, nu cred ca ai deranjat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Killer82 si Stef13 pentru mesajele de incurajare si pentru gandurile bune.

Dat fiind ca pana in acest moment nu am primit intrebari despre traseul cu care am poluat forumul cateva posturi la rand, inseamna ca totul este destul de explicit.

Acest lucru ma bucura foarte mult.

Drumuri frumoase si fara evenimente!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai poluat nimic - e foarte bine ce ai facut ;) Eu unul as vrea sa am timp sa strabat locurile astea, am mers prin zona doar pe asfalt cu Loganul acum vreo 10 ani :D si stiu ca s-ar vedea altfel din Duster :P Dar, momentan trebuie sa imi limitez iesirile la zone logistice din apropiere si la evenimente de grup atat cat pot jongla. Ar fi super mega fain sa se organizeze un eveniment in zona, peisajele inca sunt superbe. Numa' bine!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Stef13

Drumul forestier Pângărăcior-Cuiejdel este practicabil?

Ce stii despre drumul Bicazul Ardelean - Telec - Ceahlau?

Ai fost pe vreodata pe aceste drumuri?

Pot sa ma incumet sa-l strabat cu bibiul din dotare?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sandel:  Bicazul Ardelean - Telec - Ceahlau este un drum forestier care, din pacate, este inchis acum (informatie de acum 2 saptamani). Pana anul trecut era practicabil cu 4x4 si chiar cu masina mai mica (am vazut si Logan pe acolo, chiar si Opel Astra sau Ford Focus mai vechi), dar de vreo cateva luni au pus o bariera si nu se mai poate trece (nici macar nu se poate ocoli cu masina mai mare). Bariera e undeva cam la o treime de drum de Durau, deci poti merge o bucata prin padure, daca vrei doar sa admiri peisajul, doar ca va trebui sa te intorci.

Poti incerca varianta prin Bicaz - Izvorul Muntelui - Durau, care e un drum cu multe gropi si denivelari, dar mai mult decat practicabil, chiar si cu masina mica (am vazut Skoda Octavia TDI pe acolo :) ) E un fost drum de asfalt / beton, dar care a fost lasat de izbeliste de multi ani si, teoretic, e inchis circulatiei publice (este un semn in Izvorul Muntelui). Cu garda la sol pe care o ai n-o sa fie nicio problema.

Editat de bbm
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru promptitudine si informatie bbm.

Axialul Izvorul Muntelui- Durau l-am facut de curand. Am mers chiar pana la Schitul Cerebuc.

Cred ca undeva am pus si niste poze.

Voi incerca totusi Bicazul Ardelean-Telec- Schitul Stanile, iar de acolo voi afla sa vad daca pot merge mai departe.

Oare ce-i apuca pe padurarii astia sa inchida drumurile forestiere?

De cand colind coclaurii patriei nu am lasat niciodata mizerie sau peturi, ba chiar am strans dupa altii ca sa pot servi eu o gustare in conditii civilizate.

Permanent am in masina un sul de saci menajeri.

Multumesc inca odata.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am incercat sa ajung la Lacul Cuiejdel prin Cracaul Negru.

Ghinion!

Era pusa bariera la cateva sute de metrii dupa pod. Ar fi existat alternativa de a incerca intrarea prin Garcina, asta ar fi insemnat sa ies la drumul principal si sa ma indrept spre sud iar la Garcina sa fac dreapta.

Asa cum mai intotdeauna, timpul este inamicul principal-am renuntat. In schimb m-am indreptat spre Mitocul Balan si am ajuns pana la Cabana Chitele.

Cabana Chitele este locul de unde sunt monitorizati zimbrii pusi in libertate de la Zimbraria Neamt.

Peste iarna acestia vin intr-un fel de ocol unde sunt hraniti.

Oare ce-i apuca pe unii de inchid drumurile forestiere si blocheaza astfel accesul spre obiectivele turistice?

DSC04884.JPG

DSC04883.JPG

DSC04889.JPG

DSC04888.JPG

DSC04891.JPG

DSC04887.JPG

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...