BlaueCorsa

Suceava... Off The Beaten Track

50 posts in this topic

Luna viitoare am niste treaba prin Suceava si e posibil sa stau mai mult in zona. Ma gandeam ori sa fac un tur prin Obcini (Campulung - Benia - Lucina - Moldova Sulita - Brodina - Argel - Moldovita - Campulung), ori Campulung - Transrarau - Chiril - Vatra Dornei - Iacobeni - Campulung.

Daca are cineva niste sugestii mai bune pentru zona respectiva, va rog sa va exprimati :).

Pana la urma am făcut alt traseu: Câmpulung Moldovenesc - urcat pe drumul vechi spre Rarău - Chiril - Cabana Giumalău - Gura Haitii - exploatarea Negoiu Romanesc si retur.

Da un semn cu o zi, doua inainte, poate vin si eu cu tine daca nu sunt plecat pe undeva.

Pe asta l-am facut duminca, dar mai vin cel putin de 2 ori si poate ne sincronizam :).

Pe drumul vechi spre Rarau parca erau niste gropi mari, aproape de varf, unde se uneste cu drumul nou. Zici ca e OK?

Iarna mi-a fost teama sa urc ultima parte pentru ca nu se vedeau gropile, fiind acoperite cu zapada, si riscai sa ramai suspendat...

De la gura Haitii spre exploatare - a fost frumos? Ni-l recomanzi ? Tin minte ca e cam pustiu prin Calimani...

Alte trasee frumoase prin zona mai stiti? Nu stiu daca pe Moara Dracului se urca cu masina, am mers in urma cu multi ani, doar la pas.

Edited by i96nds

Pe drumul vechi este cel putin un loc cu o diferenta de nivel mare si chiar mi-a fost teama sa nu pun masina pe burta, dar am trecut fara probleme (insa a mea e inaltata). Traseul spre Giumalau are si el o denivelare mare, dar e mult mai abordabil.

De la Gura Haitii la exploatare drumul poate fi facut cu absolut orice masina si peisajul merita din plin. Este la un moment dat o bariera pentru ca exploatarea e santier in lucru (ecologizare), dar paznicul lasa turistii sa treaca fara probleme.

Pana la cheile Moara Dracului se merge cu masina, insa drumul forestier poate fi inchis (noi asa am prins). Asta n-ar fi o problema, pentru ca n-ai de facut mai mult de 1-2 km pe jos de la bariera.

post-924-0-31570000-1466599550_thumb.jpg

post-924-0-85838300-1466599554_thumb.jpg

Edited by BlaueCorsa
2 people like this