Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Filtru Motorina Problema

filtru motorina combustibil

• This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#13 cbogdy

cbogdy

Addicted Duster Member

• Members
  • 540 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 13 December 2016 - 10:22 AM

Exact ceea ce zice PLANETARA. Eu am PH2.
Problema/nedumerirea a fost ca era filtrul cu tot cu carcasa metalica nou-nout, nu s-a umblat la el niciodata. A avut ceva defect de fabricatie. Nedumerirea a fost si mai mare ca nu se umezea pe nicaieri :) de aici a plecat banuiala ca ar putea fi si furtunul de la filtru la pompa de inalta presiune, furtun care nu-i prea ieftin. Dar am avut noroc, am mers pe calea cea mai ieftina si am scapat "usor".
Acum am carcasa metalica la a doua utilizare cu cartus filtrant nou (original) luat de baietii de la service prin sistemul lor. Au distribuitori care le aduc piesele in 30-40 minute daca sunt pe stoc la depozitul lor din oras (Unix, Autonet,... de astia, ca e plin orasul de depozitele lor).

#14 Nunu

Nunu

Member

• Members
  • PipPip
  • 16 posts

Posted 07 February 2017 - 09:23 PM

Azi mi-a luat foc filtrul de motorină din mers.Fum alb gros,oprit mașină,sărit din ea ca ars,dat telefon la Dacia Asistența care au trimis imediat platforma.Verdictul,rezistența care încălzește motorina a străpuns carcasa filtrului.Dar întrebarea e de ce?Nu trebuie să existe ceva care să o întrerupă când motorina ajunge la o anumită temperatură?

Attached Files

Edited by Nunu, 07 February 2017 - 09:34 PM.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,408 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 07 February 2017 - 09:51 PM

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

#16 Nunu

Nunu

Member

• Members
  • PipPip
  • 16 posts

Posted 07 February 2017 - 10:00 PM

View Postvsebas, on 07 February 2017 - 09:51 PM, said:

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

#17 Nunu

Nunu

Member

• Members
  • PipPip
  • 16 posts

Posted 07 February 2017 - 10:02 PM

Scuze!
Cum Doamne să facă cineva ceva,e filtrul de origine montat la Dacia service la revizia de 40 mii de km.

#18 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,408 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 07 February 2017 - 10:30 PM

Atunci... verdictul este greșit formulat. Am serioase îndoieli de prezenta unei rezistente pe filtrul de motorina de origine. Singura chestie electrica, e senzorul de apa în motorina și ăla nu se încălzește.

Tapatalk

Also tagged with filtru, motorina, combustibil

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!