tvstar1

Filtru Motorina Problema

29 posts in this topic

Exact ceea ce zice PLANETARA. Eu am PH2.

Problema/nedumerirea a fost ca era filtrul cu tot cu carcasa metalica nou-nout, nu s-a umblat la el niciodata. A avut ceva defect de fabricatie. Nedumerirea a fost si mai mare ca nu se umezea pe nicaieri :) de aici a plecat banuiala ca ar putea fi si furtunul de la filtru la pompa de inalta presiune, furtun care nu-i prea ieftin. Dar am avut noroc, am mers pe calea cea mai ieftina si am scapat "usor".

Acum am carcasa metalica la a doua utilizare cu cartus filtrant nou (original) luat de baietii de la service prin sistemul lor. Au distribuitori care le aduc piesele in 30-40 minute daca sunt pe stoc la depozitul lor din oras (Unix, Autonet,... de astia, ca e plin orasul de depozitele lor).

Azi mi-a luat foc filtrul de motorină din mers.Fum alb gros,oprit mașină,sărit din ea ca ars,dat telefon la Dacia Asistența care au trimis imediat platforma.Verdictul,rezistența care încălzește motorina a străpuns carcasa filtrului.Dar întrebarea e de ce?Nu trebuie să existe ceva care să o întrerupă când motorina ajunge la o anumită temperatură?

post-3226-0-87680500-1486496052_thumb.jpeg

Edited by Nunu

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

În mod normal eu știu ca doar bujiile se încălzesc. Standard, nu cunosc sa fie rezistenta de încălzire motorina montata pe carcasa filtrului. Dacă era, cineva a făcut o inginerie neprotejata, dar nu e design Dacia.

Tapatalk

Scuze!

Cum Doamne să facă cineva ceva,e filtrul de origine montat la Dacia service la revizia de 40 mii de km.

Atunci... verdictul este greșit formulat. Am serioase îndoieli de prezenta unei rezistente pe filtrul de motorina de origine. Singura chestie electrica, e senzorul de apa în motorina și ăla nu se încălzește.

Tapatalk

• Similar Content

• By vsebas
      1. Se asigura masina la rotile din spate
      2. Se ridica pe cric dreapta fata si se demonteaza roata dreapta fata ( merge si cu roata maxim dreapta, da' te cam chinui)
      3. Se demonteaza carenajul care protejeaza volanta de la accesorii
      4. Se desfac cele 3 surubuti torx ( 2 x T20, 1 x T30) care fixeaza carenajul dreapta fata si se "cracaneaza" o parte din carenaj

5. Se desfac cele 3 piulite care tin suportul filtrului de motorina cu o cheie de 10 ( tubulara, inelara, fixa - fiecare cu ce are)
      6. Se scoate filtrul din suport si se desfac cele trei conducte de motorina ( albastru, alb, verde - de la stanga la dreapta) prin apasare pe clipsul de culoarea fiecarei conducte; nu e necesar sa le tinenti minte ca pe filtrul nou, de origine, sunt trei buline in culorile corespunzatoare.

7. Se desurubeaza senzorul de apa in sens antiorar (e ca operatie dupa ce ati scos conductele de motorina ca sa nu va umpleti cu motorina)
      8. Se goleste filtrul vechi de motorina, prin intoarcere in jos a celor 3 "stutzuri" unde au fost conductele, intr-un recipient transparent curat si se verifica de impuritati, span, etc

9. Se pune senzorul de apa in noul filtru prin insurubare in sens orar; atentie sa luati garnitura veche de pe senzor ca filtrul nou are garnitura noua.

10. Se conecteaza cele trei conducte de motorina la loc in locurile marcate cu bulinele de culoarea marcata pe cele 3 conducte.
      11. Se moteaza totul la loc in ordine inversa ( filtru, suport filtru, carenaj fata dreapta, carenaj accesorii, roata dreapta fata)
      12. Se coboara masina de pe cric
      13. Se amorseaza circutul de la "para" de cauciuc din compartimentul motor, situata in zona suportului motor dreapta.

• By apashi
      BIneinteles ca tot la rusi am gasit inca un filtru suplimentar pentru protejarea habitaclului (in afara filtrului de grila):
      - http://largus-shop.ru/shop/kuzov-i-salon/filtr-setka-vozduhovoda-dlja-lada-largus.html
      - http://www.drive2.ru/l/5149252/
      - http://www.duster-clubs.ru/[u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] /showthread.php?t=2762&page=18

Sa fie oare bun de ceva?

• By dust3radmin
      Stiu ca pentru multi este floare la ureche insa poate fi util...

Aveti nevoie de o cheie patrata de 8mm pt desfacut surubul de la baie de ulei si o cheie (lant) sau alte forme pt desfacut filtrul de ulei.

• By dust3radmin
      Ar fi util sa specificati tipul de combustibil folosit (de ex. MOL EVO - diesel), iar in cazul in care compania de la care alimentati nu se afla printre optiunile sondajului va rog sa o specificati.

Multumesc.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.