58 posts in this topic

@Sebastian81, aici vorbim despre legal! Si... da, Duster-ul n-are voie mai mult de 695... Dar, in cazul unui control, cand in spate este atasat un alt angrenaj, nu e vorba despre ce scrie in acte! Ca... daca remorca-i goala si... are MMA de 750 kg ( si-aici poate si dragul @Killer82 sa zica cum e!), ai voie s-o transporti dupa masina!

@Killer82...as putea fi de acord cu explicatia ta daca n-as stii ca, orice lucru care se cantareste, pentra avea o confirmare trebuie cantarit... cu un cantar avizat!

Nu voi sa intru in polemici dar... MMA este ceva sii MMTR este altceva!

Edited by danielcojocar

@daniel, eu cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda :) iti dai seama ca si eu as face referire la cantar in caz de ceva.

Doar ca si @sebastian avea un punct valid, si anume acela ca daca dai peste unul incuiat iti poate face de lucru... acuma asta e valabil pt multe chestii (Sebi stie el ceva, are concetateni la Militie cu spume la gura :) am primit in Botosani o amenda radar la 62 km/h pe o sosea ocolitoare... râdea si baba de la ghiseul de la poştă... dar era acum 10 ani si aia).

Oricum, riscam sa o dam ca in "drobul de sare" al lui Creanga...

Cum ziceam, explicatia nu e a mea - am primit-o de la un inspector RAR (din teren/trafic nu din hala ITP). Tot omul mi-a mai zis ca RAR/ARR nu fac verificari specifice de genul asta (cantar, etc) decat pt cat C (peste 3.5 tone) insa imi zicea ca un politist cu exces de zel poate sa imi faca probleme pe faza asta pt diferenta din acte (desi, cum am zis, masa max remorcabila fara franare nu e trecuta in talon si nu tre sa ai decat talonul la tine in trafic).

Doar ca precizare - cand am zis de MMA m-am referit la specificatia din acte a remorcii, ca vehicul simplu. Remorcile de care vorbim au MMA 750kg (e max legal fara frane) au greutate proprie cca 170kg si deci incarcatura max cca 580 kg (strict vorbind de remorca).

Edited by Killer82

@daniel: la servici am un Crafter de 3.5 tone pe care l-am echipat cu un carlig de remorcare. Dupa el am mai tras o remorca de 750 kg fara dispozitiv de franare, remorca pe care o folosesc si dupa Duster. Am circulat noaptea si m-am ferit de controale chiar daca eram fara incarcatura (as fi urcat remorca in duba, dar nu incape). Am scris mail catre politie care mi-a raspuns clar: ansamblul format dintr-un autovehicol tragator de 3.5 tone si o remorca usoara de 750 kg fara dispozitiv de franare se conduce cu categoria B. Pana aici totul este ok, insa acelasi e-mail trimis catre ISCTR s-a intors cu un raspuns clar: ansamblul format dintr-o autoutilitara de 3,5 t si o remorca usoara de 750 kg fara dispozitiv de franare necesita licenta de transport marfuri, sofer cu atestat transport marfuri si autoutilitara echipata cu tahograf. Eu am specificat in mail ca transport marfa voluminoasa si intregul ansamblu nu depaseste nici macar 3,5 t. Am zis ca trebuie sa obtin si parerea unui inspector care sta la strada si opreste camioane. Ghici ce? Raspunsul lui a fost identic, chiar m-a avertizat ca daca ma oprea cineva cu remorca dupa Crafter riscam o amenda de minim 20000 lei. L-am intrebat daca remorca si autoutilitara sunt goale, atunci ansamblul are 2,6 tone, asa pot merge? Inspectorul mi-a raspuns ca masele din certificatele de inmatriculare sunt cele care conteaza.

@killer82: recunosc excesul de zel al unor domni politisti, insa circuland si eu prin tara uite ce am patit cu un politist de-al vostru. Undeva intre Cluj si Bistrita eram cu autoturismul si la intrarea intr-o localitate, nu mai retin exact denumirea, observ indicatorul de limitare de viteza cu 70 km/h pentru turisme. Fixez pilotul automat la 68km/h si las masina sa ruleze. Dupa cateva curbe, un camion de aprovizionare parcat pe dreapta, iar dupa el o trecere de pietoni. Totul liber, vizibilitate buna, imediat pe stanga vad un politist care sare din MCV, ma opreste, se recomanda si imi spune ca am circulat cu 68 km/h in localitate. Ma uit la el si ii spun ca la intrare in localitate este indicator de 70, el zice ca inainte de trecerea de pietoni este unul cu 50, bine, bine dar nu am cum sa il vad daca sta un camion in fata lui. O fi facand ala aprovizionare, dar a parcat in fata semnului, vina este a lui. Pe el nu il intereseaza si a scris procesul.

Scuze de "off topic".

Salut,

Ca proaspat posesor de Duster intentionez sa achizitionez o remorca mma 750kg cu sistem de franare.

Care este greutatea maxima pe care o pot tracta la deal, pe un drum neasfaltat, cu cateva sleauri pe o distanta de aprox 150m (drumul de acces de la asfalt catre casa)?

Ma intereseaza cat pot sa tractez fara a uza prematur/strica ceva la masina, mentionez ca masina urca panta respectiva in viteza 1 la relanti fara probleme. Prefer sa fac mai multe drumuri decat sa omor masina.

I-ati linistit remorca de 750 kg, masinuta trage, problem ar putea fi aderenta, dar iti dau un sfat: nu lasa motorul in sarcina la relanti, sufera, du-l la turatia de cuplu maxim 1750 rpm la DCI, nu stiu la benzinar cat e.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.