Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

1.2 Tce Pofticios De Ulei

• This topic is locked This topic is locked
837 replies to this topic

#7 Caphonne

Caphonne

Dedicated Duster Member

• Members
  • 256 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 29 March 2016 - 10:05 PM

Un motor consumator de ulei este un motor uzat asta este clar pentru toti.Un motor nou cu putini km il strici doar daca ai ghonionul meu sa spargi baia si sa ramai fara ulei dar nu este cazul vostru.Eu suspectez:ulei insuficient din fabrica, ulei de proasta calitate, piese "sub cota" montate in motor adica segmenti, pistoane, cilindri.Ca o paranteza si scuze de off caz concret Audi A3 turbo masina de la mine de la serviciu aceiasi problema nu mai avea deloc ulei.

#8 stefanudrea

stefanudrea

MIC MIC DAR VOINIC!

• Members
  • 1,064 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 29 March 2016 - 10:20 PM

Am facut deja 1 revizie la Dacia la 22000 de km si atunci au scos mult ulei din motor. La 11000 este montat gpl, deci nu are nici o legatura. Cand am facut acum revizia, simultan cu sesizarea mea, la 37800 km au mai scos 200 ml ulei, au bagat 4.6 litri si dupa 1 saptamana de stat pe loc in service cu sesizari si toate cele, au scos 3.5 litri deja negru. Deci masina e clar ca nu mai poate fi miscata de pe loc.

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 bmcpst

bmcpst

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,190 posts

Posted 29 March 2016 - 10:28 PM

E posibil sa nu aibe nici o lgatura cu GPL tau, si sa fie de la motor cum a fost si la @DonQuijote dar ca nu schibe un mtor de cateva mii de euro, se vor lega de GPL tau. Maine dimineata verific si eu uleiu

#10 bmcpst

bmcpst

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,190 posts

Posted 29 March 2016 - 10:29 PM

@DonQuijote. la tine la cati km a inceput sa piarda ulei. La cati km ai schimbat motorul?

#11 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 955 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 29 March 2016 - 10:58 PM

Îmi pare rau sa aud asta, Stefan, si sper ca se va rezolva amiabil intr-un fel sau altul. Si eu (ca multi colegi) sunt curios de rezultatele investigatiei, de un eventual "root cauze" ce va fi - sper - identificat. Succes si sa ne zici ce mai afli.

#12 DonQuijote

DonQuijote

Greierofob

• Members
  • 1,428 posts

Posted 29 March 2016 - 11:00 PM

La 13.000 km am sesizat ca mananca ulei. La 23.000 mi l-au schimbat. Cei 10.000 i-am facut in cam 8 luni, timp in care motorul manca cam in medie 600ml/1000km (in ultima luna, cand am primit ok-ul pentru schimbare motor, mai mult).

Nu zic ca e sigur problema lui stefanudrea e de la GPL, la fel cum nu zic nici ca sigur nu e de la GPL. Doar ca, e cert; el nu a respectat conditiile de garantie, a intervenit constructiv asupra motorului, injectiei si altor piese, acum nu prea mai poate emite pretentii de garantie pentru motor. Poate el sa demonstreze, stiintific, ca instalatia GPL si mersul pe gaz nu a afectat motorul? (si nu, omologarea RAR nu e dovada stiintifica, certifica doar incadrarea in normele de siguranta si de poluare, nu prea ii intereseaza pe cei de la RAR daca iti toaca motorul dupa 10.000km sau nu).

Daca instalatiile GPL ar fi atat de sigure pe motoarele noastre (sau pe orice motor), de ce oare producatorii si cei ce le monteaza nu preiau si asigura garantia motorului ce functioneaza pe instalatiile lor? Oare de ce ei ofera garantie doar pe instalatie si atat, exonerandu-se de orice alta raspundere in ceea ce priveste celelalte elemente ale masinii, pe care totusi ei le modifica? Lor le e simplu sa zica, ti s-a stricat motorul pentru ca el ar fi avut ceva probleme din start, nu ca instalatia lor ar fi de vina.

De aici si intrebarea pe care am pus-o mai demult: oare de ce Dacia nu omologheaza nici un fel de instalatie GPL pentru 1.2 TCe, in conditiile in care o face pentru 1.6 MPI 16V? Nu oare pentru ca inginerii aia de la Dacia au motive serioase sa certifice fiabilitatea motorului pe o instalatie de genul?

In cazul lui stefanudrea, ma tem ca singura solutie a lui este sa isi plateasca singur reparatiile (care ma tem ca nu vor costa putin). De ce? Sa zicem ca actioneaza in instanta atat Dacia cat si producatorul instalatiei de GPL si service-ul unde s-a montat. Dacia va fi exonerata de orice vina la prima prezentare in instanta, legislatia in vigoare (atat la nivel national cat si european) si prevederile din carnetul de garantie sunt clare: ai intervenit constructiv asupra unei componente a masinii, fara autorizarea uzinei si in alt service decat cel autorizat, ai pierdut garantia. Iar producatorul instalatiei GPL si service-ul unde a montat-o vor scapa la fel, destul de repede, fara nici o obligatie catre stefan, deoarce instalatia lor functioneaza in continuare, poate pompa GPL in motor.

Plus ca, daca ne amintim de momentul in care stefanudrea luase decizia de a-si monta GPL, dar inca nu o facuse inca:

View Postambvision, on 14 December 2014 - 11:48 PM, said:

Nu stiu daca stii, dar gpl mai are niste dezavantaje ...

- pierzi garantia la motor, lucru nasol fiind vorba de un motor turbo si cu injectoare scumpe
- faci o combinatie la care nu se cunoaste concret fiabilitatea in timp (chiar daca producatorul insatatiei se jura ca e ok)

View Poststefanudrea, on 15 December 2014 - 06:44 AM, said:

Eu zic ca producatorul instalatiei nu a produs-o sa aiba aceste dezavantaje. Masina pleaca si consuma doar gpl. Daca vreau eu sa o trec pe benzina atunci ok. Foloseste injectoarele masinii si electronica ei. Cat despre garantie, daca vor ei o ai pierduta de cum iesi pe usa dealerului. Deja stim enspe exemple.
La cateva luni dupa aceste postari, eu sunt un exemplu destul de clar in care Dacia a onorat garantia exemplar, atunci cand toate conditiile si prevederile din carnetul de garantie au fost respectate, deci nu au facut-o pierduta. Tu esti un exemplu clar de cand sa nu iti instalezi GPL pe masina.

Si spun asta cu tristete, nu ma bucura deloc situatia in care e stefan, dar nici sa ii dau iluzii desarte nu pot.

Edited by DonQuijote, 29 March 2016 - 11:33 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!