Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

1.2 Tce Pofticios De Ulei

• This topic is locked This topic is locked
831 replies to this topic

#13 capone

capone

Addicted Duster Member

• Members
  • 757 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 30 March 2016 - 06:11 AM

Sunt doua variante: fie Dacia se leaga de articolul in care scrie ca nu se acorda garantie pt modificari la motor, fie demostreaza ca instalatia de gaz a afectat motorul. Este aberant ca posesorul sa demostreze ca instalatia nu a afectat motorul. Aste e aiureala.

Cel mai probabil trebuie chemati in instanta si motatorul instalatiei si Dacia si unul din ei sa plateasca. Dar va dura foarte mult si masina va fi blocata pe perioada procesului(2-5 ani) .

#14 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 942 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 30 March 2016 - 06:21 AM

@DonQuihote, tu ai primit de la Dacia un "root cause"? Adica stii ce anume era stricat (cauza) de manca ulei (simptom)? Segmenti? Scaune supape?

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 stefanudrea

stefanudrea

MIC MIC DAR VOINIC!

• Members
  • 1,050 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 30 March 2016 - 06:31 AM

Eu voi face asa: imi dau acceptul diagnozei pe banii mei, pana e gata pregatesc setul de acte, cand am diagnoza si inevitabil cauza defectului (care inca nu stiu cat de intins e) atunci voi sti cu cine sa lupt. Nu mai pot sta fara masina, urmeaza alegerile, 1 mai, euro 2016 si vacanta de vara, iar eu sunt implicat in toate aceste evenimente incepand cu 10 aprilie. Deci arde pt mine. Asa aflu si mai concret care este cauza si deci si vinovatul.

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

#16 capone

capone

Addicted Duster Member

• Members
  • 757 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 30 March 2016 - 07:02 AM

Eu zic ca deja se stie. Producatorul Dacia va spune ca se refuza garantia din motivele cunoscute: s-a umblat la motor. Montatorul de instalatie va spune ca instalatia e ok si a fost instalata ok. Diagnoza service-ului e putin importanta. Tot la instanta ajungi . Si dupa cum am zis dureaza foarte mult.

#17 DonQuijote

DonQuijote

Greierofob

• Members
  • 1,418 posts

Posted 30 March 2016 - 07:42 AM

View Postcapone, on 30 March 2016 - 06:11 AM, said:

Sunt doua variante: fie Dacia se leaga de articolul in care scrie ca nu se acorda garantie pt modificari la motor, fie demostreaza ca instalatia de gaz a afectat motorul. Este aberant ca posesorul sa demostreze ca instalatia nu a afectat motorul. Aste e aiureala.

Cel mai probabil trebuie chemati in instanta si motatorul instalatiei si Dacia si unul din ei sa plateasca. Dar va dura foarte mult si masina va fi blocata pe perioada procesului(2-5 ani) .
Dacia se va lega de articolul conform caruia garantia piesei se pierde in urma modificarii constructive neautorizate a motorului si sistemului de injectie. Nu are nici un motiv sa incerce sa demonstreze efectele modificarii, e mult mai costisitor pentru ei. Legislatia si jurisprudenta sunt de partea sa, nu va putea fi obligata de nimeni sa plateasca reparatia masinii.

De la producatorul si montatorul instalatiei GPL sunt mai multe sanse de a scoate ceva. Oricum, nici el nu va fi nevoit sa demonstreze altceva decat ca instalatia "funcționează" în sensul în care poate injecta GPL în motor în parametrii constructivi. În ceea ce privește demonstrarea efectelor funcționării pe GPL a motorului, pe termen mediu-lung, nici el nu o va face din proprie inițiativă. Dacă stefanudrea este ferm convins că problema e de aici, și dorește să investească în acest sens, o va putea face el, comandând o expertiză în acest sens. Dar am vaga senzație că o asemenea expertiză ar costa cel puțin cât trei Dustere :)

View PostKiller82, on 30 March 2016 - 06:21 AM, said:

@DonQuihote, tu ai primit de la Dacia un "root cause"? Adica stii ce anume era stricat (cauza) de manca ulei (simptom)? Segmenti? Scaune supape?
Mecanicul ce a demontat motorul mi-a zis că ar fi fost varză cămășile. Oficial nu am primit nimic. Nici nu m-a mai intersat să aflu exact care a fost problema, după ce am primit ok-ul pentru schimbare motor. Dacă ceea ce mi-a zis mecanicul se confirmă și oficial, probabil totul s-a tras de la Dorel de la bandă ce a greșit ceva la motorul meu și greșeala nu a fost sesizată la CTC-ul final.

#18 stefanudrea

stefanudrea

MIC MIC DAR VOINIC!

• Members
  • 1,050 posts

Posted 30 March 2016 - 07:55 AM

Am fost si am dat acceptul pt diagnoza. Am ramas surprins sa imi spuna ca acum pun si ei Landi Renzo pe motorul asta. Hopa, deci se poate! Sunt foarte curios sa aflu diagnoza defectului si am contactat si eu expert auto. Pana vine diagnoza adun documentele si apoi vedem. Cel mai simplu va fi sa chem in solidar in instanta cei doi producatori si in urma unei expertize judiciare se va demonstra cine e de vina!

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!