Sari la conținut

1.2 Tce Pofticios De Ulei


Postări Recomandate

Sunt doua variante: fie Dacia se leaga de articolul in care scrie ca nu se acorda garantie pt modificari la motor, fie demostreaza ca instalatia de gaz a afectat motorul. Este aberant ca posesorul sa demostreze ca instalatia nu a afectat motorul. Aste e aiureala.

 

Cel mai probabil trebuie chemati in instanta si motatorul instalatiei si Dacia si unul din ei sa plateasca. Dar va dura foarte mult si masina va fi blocata pe perioada procesului(2-5 ani) .

Dacia se va lega de articolul conform caruia garantia piesei se pierde in urma modificarii constructive neautorizate a motorului si sistemului de injectie. Nu are nici un motiv sa incerce sa demonstreze efectele modificarii, e mult mai costisitor pentru ei. Legislatia si jurisprudenta sunt de partea sa, nu va putea fi obligata de nimeni sa plateasca reparatia masinii.

 

De la producatorul si montatorul instalatiei GPL sunt mai multe sanse de a scoate ceva. Oricum, nici el nu va fi nevoit sa demonstreze altceva decat ca instalatia "funcționează" în sensul în care poate injecta GPL în motor în parametrii constructivi. În ceea ce privește demonstrarea efectelor funcționării pe GPL a motorului, pe termen mediu-lung, nici el nu o va face din proprie inițiativă. Dacă stefanudrea este ferm convins că problema e de aici, și dorește să investească în acest sens, o va putea face el, comandând o expertiză în acest sens. Dar am vaga senzație că o asemenea expertiză ar costa cel puțin cât trei Dustere :)

 

@DonQuihote, tu ai primit de la Dacia un "root cause"? Adica stii ce anume era stricat (cauza) de manca ulei (simptom)? Segmenti? Scaune supape?

Mecanicul ce a demontat motorul mi-a zis că ar fi fost varză cămășile. Oficial nu am primit nimic. Nici nu m-a mai intersat să aflu exact care a fost problema, după ce am primit ok-ul pentru schimbare motor. Dacă ceea ce mi-a zis mecanicul se confirmă și oficial, probabil totul s-a tras de la Dorel de la bandă ce a greșit ceva la motorul meu și greșeala nu a fost sesizată la CTC-ul final.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 960
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu imi vine sa cred reactiile si concluziile unora despre forum , dar asta e, nu poti sa te intelegi cu toata lumea, unii chiar au idei fixe si atunci cel mai bine este sa renunti la efoturile de a-i

@stefanudrea te rog sa te calmezi si sa postezi pe forum , in speta in acest topic, numai cand vei avea date concrete, pana atunci iti recomand sa nu mai postezi informatii partiale sau fara surse, de

Ei na, este evident ca deja te-ai angajat, dar nu asta e ideea.   Parerea mea prietenesca, simpatizanta si pe deplin interesata: presupunand ca ar exista buna intentie si receptivitate din partea as

Posted Images

Am fost si am dat acceptul pt diagnoza. Am ramas surprins sa imi spuna ca acum pun si ei Landi Renzo pe motorul asta. Hopa, deci se poate! Sunt foarte curios sa aflu diagnoza defectului si am contactat si eu expert auto. Pana vine diagnoza adun documentele si apoi vedem. Cel mai simplu va fi sa chem in solidar in instanta cei doi producatori si in urma unei expertize judiciare se va demonstra cine e de vina!

 

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poți pune un link cu informația căreia Dacia acceptă oficial GPL, în particular Landi Renzo pe 1.2 TCe?

Este raspuns dat verbal de cei de la reprezentanta. Mi-au zis ca daca asteptam putin se punea instalatie fara sa afecteze motorul si sa nu se piarda garantia.

 

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, fac astia ce fac si pierd increderea clientului.Au scaldat-o ei cu schimbarea motorului in garantie dar este clar ca un motor nu are voie sa faca asa mai ales cand masina este noua, pacat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este raspuns dat verbal de cei de la reprezentanta. Mi-au zis ca daca asteptam putin se punea instalatie fara sa afecteze motorul si sa nu se piarda garantia.

 

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk

Asta e asa, cu doua taisuri. Ti-am trimis si pe privat link-ul asta:

 

Ideea e: nu ai GPL din fabrica (sau conform comenzii date in fabricatie, pentru ca se poate ca tu sa comanzi masina cu GPL in fabricatie, uzina sa o trimita la dealer fara, urmand ca dealer-ul sa o monteze ulterior, dar totul se desfasoara cu acceptul uzinei, iar masina are pe ea unele repere usor diferite fata de cele ce sunt comandate fara GPL), poti dupa aia sa il montezi si in service autorizat Dacia, ca tot pierzi garantia la motor. Nu cred ca pentru 1.2 TCe situatia e diferita.

Editat de DonQuijote
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Există și un Captur cu H5F(1,2TCe) schimbat, tot datorită consumului de ulei.

 

Momentan singurul model cu TCe și GPL din fabrică e Logan II 0,9TCe Euro6 + GPL(Landi Renzo).

 

Și da, modificări ale motorului după vânzare(a se citi GPL) anulează garanția pe bucata respectivă

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce poate inca nu stiu: 0.9 TCe - injectie multipunct, instalatie GPL "clasica"; 1.2 TCe 0 injectie directa. Probabil cam astea sunt motivele ce stau in spatele autorizarii/neautorizarii de catre Dacia a unor modele de motoare pe benzina pentru montarea instalatiilor GPL.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...