Stef13

'16 Duster 1,2 Tce 4X4 Laureate

154 posts in this topic

Eventual daca cineva e pe faza sa mute postul unde-i locul.

As vrea sa lamuresc prin aceasta postare confuzia care s-a creat vizavi de datul in vileag: suntem oameni, vorbim aici dar si in privat, referirea mea strict la datul in vileag se refera strict la aspectul ca s-a desconspirat faptul ca vorbesc cu lumea in privat, NU era o pastila ironica legata de ceva anume, departe de mine acest gand! M-as bucura daca ar intelege lumea ca este firesc sa imi construiesc o aparare solida in problema mea "mai speciala"!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

Edited by stefanudrea

'16 Duster 1,2 Tce 4X4 Laureate

Am citit toate cele 23 de pagini si nu am văzut niciun post referitor la comportamentul maşinii în modul 4x4.

Care-i rostul tracţiunii integrale dacă nu-i amintită deloc?

Tractiunea integrala a avut rostul ei mai ales saptamana trecuta, la Jasna si Strbske (SK, Tatra, 1400 m). Acolo unde toate masinile cu tractiune pe fata patinau si trebuiau impinse, cu Dusterul am trecut extrem de lejer pe modul Auto. Am comutat o singura data pe Lock ca sa fiu sigur ca ies dintr-o zona cu zapada pana la praguri, unde eram doar eu si cu buldozerul care incerca sa faca locuri de parcare. Or fi avut si anvelopele Nokian WR D4 rolul lor. Nicaieri n-a fost nevoie de lanturi, le tineam in masina doar ca sa fie confortul psihologic aproape de maxim :)

Deci n-as insista prea mult pe ceva ce functioneaza. Mai degraba as mentiona faptul ca, de cateva ori, era sa rup cheia in busonul rezervorului de benzina. Se rotea foarte greu chestia aia din plastic care intra in gura rezervorului. Nu inghetase incuietoarea (bagasem WD40 din timp) ci se deformase rahatul ala de plastic, probabil din cauza temperaturilor scazute. Acum, la -5 grade vad ca se invarte usor. Oricum, naspa senzatia sa te afli departe de casa, intr-o benzinarie, la -20 grade afara, iar busonul sa nu vrea sa se deschida.

Hai sa pun si doua filmulete cu Dusterul meu pe zapada, mai mult pentru peisaje:

2 people like this

aceeași întrebare mi-o pun și eu...

senzația că ești ... în siguranță ... cum să o împart între meritul cauciucurilor și duster ? ( și eu am tot nokian wr d4 )

cred că totuși această combinație este ”de vină” atunci când în diferite situații nu poți decât să zici ” waw ” și să Îi mulțumești lui Dumnezeu că ai fost inspirat și ai cumpărat Duster :frantics: ( 4x4 )

Edited by quarelin

S-a intamplat ca astazi sa fiu nevoit sa intru cu masina intr-o zona de pe marginea soselei unde era adunata o brazda inalta si lata de zapada murdara si lipicioasa. Eram pe 4x2 iar cand am vrut sa ies, rotile patinau pe loc. Am trecut pe Auto si am iesit foarte usor, deci a fost integral meritul tractiunii 4x4 de data aceasta. Asadar se mai intampla sa fie utila nu doar in offroad.

Sa postez aici si niste consumuri recente, masurate la pompa:

Piatra Neamt-Satu Mare 7,48 litri/100km

Satu Mare-Kosice (SK) 10,40 litri/100km (2/3 pe autostrada in Ungaria, mers cu nu mai mult de 120 km/h fiindca batea vantul foarte tare).

Restul alimentarilor intermediare din zona muntilor Tatra nu le-am mai contorizat, insa la intoarcerea in Piatra Neamt am facut un plin si a iesit un consum mediu de 9,25 litri/100km pentru toata deplasarea, dus-intors, 2175 km. CB indica 9 litri/100km.

Conditiile au fost de iarna, temperaturi intre -15 si -27 grade, 4 persoane, portbagaj-cutie Thule incarcat cu 50 kg echipament schi si inca aprox 50 kg in portbagajul masinii, Eco dezactivat.

Concluzia mea este ca la mers in turatie constanta de circa 3000 rpm (120-130 kmph in treapta a 6-a), motorul 1.2 TCe consuma intre 10 si 11 litri/100km, dar asta pe vreme foarte rece si mai ales cand masina este incarcata si cu portbagaj deasupra.

Tre sa recunosc ca e mai mult decat ma asteptam dar, avand in vedere circumstantele, nu cred ca se prea poate mai rau. Cu mai mult de 130 km/h oricum n-as prea indrazni sa merg intr-un Duster. Zgomotul, directia imprecisa si centrul de greutate ridicat al masinii imi dau o stare de nesiguranta la o astfel de viteza.

vetdvt.jpg

1 person likes this