Stef13

'16 Duster 1,2 Tce 4X4 Laureate

156 posts in this topic

Daca tot am fost "dat in vileag" fac si eu un pic de offtopic pe marginea confuziei colegului si tizului meu: merge omul din proprie initiativa si cere ulei de rezerva, primeste 5w30, desi vc-ul Dacia (cum mai nou imi place sa ii zic) ii recomanda 5w40 in baza verificarii amanuntite in baza lor de date! De aici trag o concluzie trista: service-ul nu numai ca nu comunica asa cum trebuie cu uzina, dar produce si daune omului! In plus, vazand cu groaza acest caz "decembrie 2015" de consum vizibil ulei, imi dau seama ca problema este mai grava decat am constatat-o eu! Si atunci ma intreb: oare ce poate fi mai grav decat "toateH5F"??? Va si raspund: 1.6 "iulie 2016"!!!! Motorul de Nissan "cica"! Papa ulei intr-o veselie! Si lista mea nu se opreste aici!!! Nu e asa ca nu se impune "Recall" sau o intrebare catre producator de catre ACD??? Raspund si la asta: nu se impune pt ca Dacia rezolva cazurile unul cate unul fara sa faca valuri si pt a minimaliza costurile! Un Recall ar avea efecte economice mai ample! Am si dovezi legate de cazuri rezolvate "cu discretie"!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

Edited by stefanudrea

@Stef parerea mea este sa completezi cu Dacia oil plus (trebuie sa ai si tu o hartie ca cea prezentata de MAK) si cred ca trebuie obligatoriu W40. Cand o sa faci schimbul iti ramane bidonul si sti exact tipul de ulei.

Hartia nu cred ca o au toti.Eu am primit.o de la baiatul de la receptie service la rugamintea consilierei de vanzari.A fost "o fapta buna" din partea ei pentru multumirea clientului.Eu asa o vad!Dupa cum zicea colegul,e de "noaptea mintii" sa nu ai un consens in privinta uleiului.E un "element" important in buna functionare a motorului si ei o dau in bara. :angry:

Eu am aceasta foaie atasata la sfarsitul Carnetului de garantie (fara sa o solicit) si am presupus ca "asa e la toate"

Mie nu mi-au dat acea hartie la cumpararea masinii.

Astazi am fost la reprezentanta cu raspunsul de la serviciul Vocea Clientului. Au cautat din nou in baza de date dupa codul VIN si de data aceasta au admis ca a fost o eroare, "probabil a mecanicului care mi-a pus in masina bidonul de ulei 5w30". Asadar mi l-au schimbat cu un litru de ulei ELF 5W40.. si asta la interventia sefului de service, pentru ca baiatul de la receptie vroia sa-mi dea 10W40. Cum nu au mai vrut sa faca hartii de retur si apoi refacturare, le-am cerut sa completeze ei cu pixul pe factura initiala codul uleiului pe care mi l-au dat acum, ca sa am si eu o dovada ca nu l-am luat dupa ureche, din bazar. O intreaga ameteala.. Oricum, le-am spus deja ca dupa ce ma intorc din concediu vreau sa verificam consumul de ulei, iar seful de service n-a zis nu, ci doar ca e o procedura mai speciala ce include din cate am inteles aducerea uleiului la nivel maxim, sigilarea locurilor pe unde cineva (adica eu) ar putea sa scoata uleiul (de parca as avea vreun interes) si readucere la nivel maxim dupa ce se parcurg circa 1000 km.

Deci.. acusi incepem.

2 people like this

Daca tot am fost "dat in vileag" fac si eu un pic de offtopic pe marginea confuziei colegului si tizului meu: merge omul din proprie initiativa si cere ulei de rezerva, primeste 5w30, desi vc-ul Dacia (cum mai nou imi place sa ii zic) ii recomanda 5w40 in baza verificarii amanuntite in baza lor de date! De aici trag o concluzie trista: service-ul nu numai ca nu comunica asa cum trebuie cu uzina, dar produce si daune omului! In plus, vazand cu groaza acest caz "decembrie 2015" de consum vizibil ulei, imi dau seama ca problema este mai grava decat am constatat-o eu! Si atunci ma intreb: oare ce poate fi mai grav decat "toateH5F"??? Va si raspund: 1.6 "iulie 2016"!!!! Motorul de Nissan "cica"! Papa ulei intr-o veselie! Si lista mea nu se opreste aici!!! Nu e asa ca nu se impune "Recall" sau o intrebare catre producator de catre ACD??? Raspund si la asta: nu se impune pt ca Dacia rezolva cazurile unul cate unul fara sa faca valuri si pt a minimaliza costurile! Un Recall ar avea efecte economice mai ample! Am si dovezi legate de cazuri rezolvate "cu discretie"!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk

Salutare si un calduros La Multi Ani!

Legat de postul de mai sus am si eu o intrebare: daca autorul este dispus sa dea mai multe detalii de genul cam cate cazuri cunoscute de motoare 1.6 H4M au probleme cu consumul de ulei ? Exista un anumit lot afectat de problema, etc? De asemenea daca sunt posesori pe care au avut aceste probleme ii rog sa dea niste detalii .. nu de alta dar suntem pe cale sa destramam inca un "mit" acela al motoarelor aspirate Renault care teoretic sunt rezistente si fara probleme mai ales in primii ani de exploatare :D

Edited by andrei_s