Stef13

'16 Duster 1,2 Tce 4X4 Laureate

156 posts in this topic

Din ce am citit pe acest [u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] , cei care aveau printre primele 1.2 TCe, aveau prin motoare 5W30 Dacia Oil. Parerea mea, e ca si 5W30 si 5W40 sunt ok. Intrebarea ramane: ce ai acum in motor, ca sa completezi cu acelasi tip. Daca dealer-ul Dacia de unde ai luat masina iti completeaza uleiul, ce va pune ? Pana una alta esti in garantie si ai o foaie de service sau asa ceva, in caz de ceva.

Cred ca vrea sa cumpere un bidon sa aiba in caz de nevoie..Ce sa ia!?😕

@MAK, imi pare rau, dar nu pot da acest sfat :| Daca ar fi masina mea, la actualul nivel de informatie a mea, despre 1.2 TCe, as lua 5W30. E parerea mea, nu un sfat!

@Stef, du-te la aia de la reprezentanta si fa reclamatie ca a scazut uleiul, sa iti aduca uleiul la max, cum era la livrare. Sa iti dea hartie cu ce completeaza, ca o fac pe barba lor.

Nu e ok sa amesteci uleiurile.

1 person likes this

Ma cam preseaza timpul fiindca foarte curand tre sa plec sa ma dau pe un derdelus la ceva kilometri distanta iar atmosfera asta de sarbatori i-a cam amortit pe toti, cu siguranta n-am cu cine ma certa. In cel mai bun caz vor completa cu 5W30, pentru ca asa ceva mi-au vandut cand le-am cerut un bidon de rezerva.

Intre timp, colegul de suferinta @stefanudrea mi-a trimis o factura emisa de alta reprezentanta Dacia, datata decembrie 2016 si pe care se vede ca la un motor 1.2 TCe s-a pus ulei ELF 5W40.

Mai fac cercetari dupa ce revin. Deocamdata nivelul e la vreo 4-5 mm deasupra minimului pe joja, sper sa nu mai scada.

8900 km pana acum.

Alte info:

-dupa ce am constatat ca imi cam place sa fac kilometri cu masina asta, m-am hotarat sa-i inchei si un casco Omniasig "cudetoate", fara fransize, SA 12734 eur (au scos-o ei dintr-un catalog), prima 411 EUR;

-achizitionat un set de lanturi antiderapante Thule Easy Fit 230 de pe aleo.ro si pe care deja le-am probat aseara la.. rece, metaforic vorbind; din prima incercare n-am reusit sa le montez chiar in 12 secunde cum se lauda ei dar nici nu cred c-a durat mai mult de 1 minut pentru fiecare roata.

o5tf10.jpg

Edited by Stef13
2 people like this

Cel mai sigur e sa faci un schimb full de ulei si sa cumperi din start 1 litru extra. O revizie (ca si asa ai aproape 10 mii km) nu ii strica, se face rapid si stii o treaba.

Daca nu poti face asta, atunci clar ca in conditii de urgenta (daca scade sub minim) pui ala care il ai la indemana, insa nu as merge mult cu el asa... doar pana ajungi acasa si direct la revizie cu el... eventual sa urmaresti joja mai des - daca observi ciudatenii - de gen spuma in ulei - e nasol (uleiurile sunt incompatibile) si trebuie golit tot si pus ulei nou.