emil

Montare Pilot Automat Pe Duster Ph1

18 posts in this topic

am cautat un topic in care sa citesc despre acest montaj si nu am gasit , asa ca am decis sa deschid eu unul..

in curand am decis ca plec in lume ( in Europa , cel putin) si am nevoie de cruise control.nu ma trimite-ti sa cumpar de prin alte parti cu mii de lei.doresc ceva de la duster ph2 sau cel putin ceva de la DACIA.

detin un Duster PH1 , pe motorina 1,5 si 110cp si nu imi lipseste cel mai mult ( ca dotare ) decat pilot-ul si clima ..

am citit undeva ca motorul de 1,5 motorina la 110cp,stie de c.c. , acum nu stiu sigur.

doresc sa contribui la acest proiect nu doar pentru mine ,ci si pentru cei ce vor c.c . pe PH1.

deci daca cineva cunoaste mai multe , este binevenita parerea lui.

multumesc

Edited by emil

CC = cruisecontrol = RV = regulator viteză

Complicat și periculos.

WCS(worst case scenario): Pui CC la 100km, mergi, intri într-o curbă mașina începe să piardă aderența = accident

La ph2 CC se dezactivează(MEMoriază viteza setată) dacă:

-apeși ambreajul

-apeși frâna

-levier de viteză în N sau R(în mers?!!)

-ESP-ul intervine

-ASR-ul intervine

Se dezactivează total la tragerea frânei de mână.

Probleme:

-senzor ambreiaj

-senzor viteză filar nu pe CAN(via ABS)

-lipsă CAN pentru TdB și UCH

Teoretic s-ar putea face ceva, depinde dacă injecția știe de așa ceva, personal nu aș încerca așa ceva pe o mașină pe care nu s-a montat așa ceva

2 people like this

Dacă am înțeles eu bine @emil vroia CC* cu ce are mașina pe ea, nu ceva aftermarket.

*vezi #2

tOrquenada

Fiecare are de facut alegerea lui referitor la folosirea C.C.

Eu am avut cc la masinile anterioare si imi folosea foarte mult.

Doresc un cc original , ca pe PH2, cu tot ce implica.rugamintea mea era daca stie cineva de aici , daca ph1 este precablat pentru asa ceva , daca ecu stie de cc , si daca comenzile pot fi implementate cu tot cu volan de pe ph2 , pe ph1.

Varianta de raspuns scurta este NU.

Pentru PH1 se poate monta o solutie aftermarket, vezi aici oferta.. Informatiile date de colegul t0rquemada sunt cele mai bune pe care le poti primi pe aici.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.