MariusLazea

Lanturi antiderapante pentru Duster

51 posts in this topic

nu cred ca sunt prea multe persoane care sa incerce asa ceva. Cred ca suntem multi conservatori care am invatat ca lanturile in romb au dat cele mai multe satisfactii, deci... "nu schimba ce functioneaza"

Din cate stiu eu, la 4X4 trebuiesc puse pe ambele punti, deci 2 perechi de lanturi, pentru a nu solicita diferentialul.... pentru situatii de urgenta merg si doar o pereche, pe fata.... oricum, am luat si eu de la Dedeman, alea de 58 lei, nu le-am probat inca, dar normal ar trebui de 16 mm nu de 12mm cum sunt astea.... pentru urgente merg ....o cutie cu lanturi Dedeman pentru Duster cantareste mai putin decat una pe care o am pentru 185/65/14 :)...... deci nu cred ca sunt stralucite, dar te scot din belea daca nu le fortezi , mai ales la banii astia :)

Din cate stiu eu, la 4X4 trebuiesc puse pe ambele punti, deci 2 perechi de lanturi, pentru a nu solicita diferentialul.... pentru situatii de urgenta merg si doar o pereche, pe fata.... oricum, am luat si eu de la Dedeman, alea de 58 lei, nu le-am probat inca, dar normal ar trebui de 16 mm nu de 12mm cum sunt astea.... pentru urgente merg ....o cutie cu lanturi Dedeman pentru Duster cantareste mai putin decat una pe care o am pentru 185/65/14 :)...... deci nu cred ca sunt stralucite, dar te scot din belea daca nu le fortezi , mai ales la banii astia :)

Suntem cativa care si-au luat aceleasi lanturi din acelasi loc (mi-am luat si eu o pereche :) ) si sunt suficient de bune. Cele initiale pe care le-am achizitionat, au fost si mai ieftine de 58 ron de la Metro si sunt excelente.

Nu influenteaza diferentialul daca nu pui pe ambele punti. Lanturile se monteaza, in principal, pe puntea pe care ai tractiunea in general. In 4x4 LOCK nu mergi mereu... deci, spatele, nu e o punte care trage mereu.

Folosesc lanturile intensiv (adica mai mult de o data pe saptamana) pe Duster si sunt foarte multumit de ele (in general, nu de o marca anume). Acum am RUD Top 10 si-si fac treaba excelent. In conditiile mele de utilizare si in conditiile actuale de zapada/gheata, imi sunt indispensabile.

Ca recomandare generala pentru cei cu 4x4, sfatul meu este sa blocati tractiunea pe 2WD pentru a nu va trezi prin curbe ca spatele masinii se grabeste mai tare ca restul... :roll: atunci cand utilizati lanturi doar pe puntea fata. In urcare (sau coborare) de panta "piezis", nu este nici o problema nici cu modul Auto sau 4WD, dar cand inclinatia este in 2 planuri, datele problemei se schimba radical.

Indiferent de marca, grosime sau model, utilitatea lanturilor este DIRECT proportionala cu corectitudinea montarii si mai ales a INTINDERII lantului pe roata. Daca lantul nu este intins corespunzator are toate sansele ca pe un petec de asfalt sau gheata de sub zapada sa se rupa sau chiar sa se agate de ceva de pe la masina, in conditii de montare complet aiurea.

1 person likes this

Pe Duster inca nu am fost nevoit sa pun lanturi, insa am auzit ca regula ar fi ca lanturile sa se monteze pe puntea directoare deci pe fata

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.