vsebas

Echipament Pentru Off Road ( De Avut In Masina La Iesiri )

165 posts in this topic

E bun topicul de accesorii de camping, insa asta e mai degrabă targetat pt recuperare.

Interesant de știut faza cu sufa in vest. Nu am tractat / nu am fost tractat la ștangă niciodata insa ma întreb - oare nu face ceva stricăciuni la bara de plastic in jurul carligului / ochetului de remorcare de pe masina?

Ai asa ceva? Poti pune o poza?

In orice caz nu poti tracta o masina fara ca in ea sa fie un sofer. Cineva care ar fi mai priceput decat cel din fata care tracteaza masina.Nu mai spun ca daca ar fi un accident la tractare cu sufa/chinga, cred ca nici asigurarea nu preia cheltuiele. Aici cel putin asa e. Sunt destul demulte de spus dar e OFFTopic. Pun doar pozele

post-3487-0-83493800-1455184456_thumb.jpgpost-3487-0-29551300-1455184480_thumb.jpgpost-3487-0-53899000-1455184497_thumb.jpg

1 person likes this

Am rugamintea, ca pe cat posibil, sa ne limitam postarile la pareri, poze, experiente, furnizori si preturi referitoare la echipamente de recuperare pt. off road.

Pe sosea e alta poveste si daca se doreste se poate pune alt topic cu necesitati si restrictii din legislatie.

Multumesc pentru intelegere.

...sa ne limitam postarile la pareri, poze, experiente, furnizori si preturi referitoare la echipamente de recuperare pt. off road. ... Pe sosea e alta poveste ...

De acord si scuze pt off-topic. Ramanem la off-road.

Revenind la rampe / scarite - imi place f mult ideea celor de aluminiu din prima poza a ta, @vsebas, si a celor de la MaxTrax, mai ales ca pe anumite santuri ma gandesc ca ar putea fi folosite pe post de "podeț" (Maxtrax au 1.2 metri lungime si cu ceva kit suplimentar se pot impreuna 2 "in serie").

Am vazut ceva review-uri la cele desfasurabile stil "covoras" si nu era multumita lumea, pare-se daca era cuplul prea mare se adunau ca un covor in spatele rotii si tot blocat ramaneai... de ex.

Maxtrax vad ca aduce Arpi din CJ insa va trebui sa il sun sa vad daca e valabil pretul, pt ca de obicei vazusem pe la 300 E setul...

http://www.offroadtu...-nisip-maxtrax/

Ar mai fi varianta unora executate artizanal (cornier / teava patrata, etc) insa am senzatia ca va fi greu de gasit un raport OK intre: pret / greutate / rezistenta...

Edited by Killer82

...Aici cel putin asa e...

OFF TOPIC:

In Romania este interzis sa tractezi (cu sufa sau bara) si punct!

ON TOPIC:

La toata lista pusa acolo... vreti dotare mai multa decat o masina de EXTREM din campionatul de Off.

Din experienta mea, un troliu (eventual portabil de 2 t), o rola de dublaj, vre-o doua sufe (una ar fi buna sa fie cinetica), doi ocheti si un cric gonflabil e cam suficient.

Nu cred ca vre-unul o sa-si bage masinuta asta intr-un atat de mare chin incat sa fie nevoie de toate cele.

Multe necesitati se pot inventa si din materialele furnizate de padure...

A... si era sa uit: o pereche de bocanci seriosi si o pereche de parazapezi.

1 person likes this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.