Killer82

Tutorial - Protectie De Iarna Pt Radiator - Sub Numar

20 posts in this topic

Poate ca la diesel inca va mai ajuta... nu stiu ce sa zic de benzinare, ca deja parca se incalzeste vremea... adica la temperaturi peste 0 (minima) nu stiu cat de mare e efectul...eu o sa o mai las insa cu atentie, voi monitoriza temperatura motorului cu ELM si Torque (ca la PH2 nu prea ai cum altfel... si nu vreau sa ajung pana se aprinde becul rosu :) )

Salutare...pentru a proteja partea de jos a radiatorului de pietricelele imprastiate pe drumurile patriei,ca material antiderapant de catre drumari,astazi mi-am facut si eu cu ajutorul informatilor de pe topic un sablon din carton.Totusi am o intrebare...cum e mai bine,sa fac acea fanta pe toata lungimea lui (la ph2 incurca ornamentul de plastic argintiu) sau sa renunt la ea?Multumesc! :)

Revin cu detalii pentru ca mi-am confectionat o protectie de-asta pt Megane.

Am folosit un material de bricolaj, cumparat acum ceva timp din LereyMerlin (daca bine imi amintesc) - https://www.gutta.com/html/ro/produse/materiale-netede/guttagliss-hobbycolor/

Se lucreaza extrem de usor cu el - e un plastic cu densitate scazuta, elastic insa destul de maleabil (se rupe doar la indoiri foarte puternice), se taie usor chiar si cu foarfeca.

Practic am procedat astfel:

- masurat grila radiatorului in mai multe puncte

- desenat si decupat sablon de carton

- verificat sablonul pe masina, gaurit niste puncte de prindere pe sablonul de carton

- desenat contulul si marcat gaurile pe placa de plastic

- taiat, slefuit muchiile, gaurit pentru prinderi

- prins sus protectia, cu coliere lungi de plastic si taiat capetele acestora

Mai jos niste poze - sau pe GoogleDrive - https://drive.google.com/drive/folders/0B4NmXWvCx2p0S2RzLWxxME1MRUE?usp=sharing

post-4304-0-85823300-1481018884_thumb.jpg post-4304-0-94026300-1481018862_thumb.jpg post-4304-0-66353400-1481018859_thumb.jpg post-4304-0-67288100-1481018898_thumb.jpg post-4304-0-21016400-1481018857_thumb.jpg

Edited by Killer82
3 people like this

Arata bine, trebuie sa caut si eu material din ala sa pun la tableta :)

Fii serios :) iti aduc maine ce mi-a ramas sa te joci cu el ;)

1 person likes this

@ambivision da detalii cu tableta ca suna interesant! :)

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

• Similar Content

• By dust3radmin
      Cum sa montezi o cotiera ARMSTER? Vezi clipul de mai jos:

• By dust3radmin
      Un video interesant in care este prezentat montajul unui scut de aluminiu:

• By Cain
      Salutare Dusteristi,

Alegand sa fac doar soft off road si pentru ca rezervoarele noastre sunt de plastic... am fost nevoit sa caut solutii mai "soft"... just in case atinge in el vre-o piatra ascutita sau creanga sau whatever. Puteam sa pun scut insa ala o sa se umple de noroi si nu imi place cum arata, asa ca am ales sa testez ce produse de protectie dedesubt gasesc.

La Dacia e un antifon frantuz pe baza de apa insa l-am vazut si decojit pe o aripa veche si e moale... iar la Nigrin sunt cateva de Bitum (*la Praktiker). Momentan astept pe cel pensulabil la cutie insa din cele Spray cel mai bun e asta cu numarul 9.

http://www.diov.ro/N...OROZIV-d442.htm

asta e cel mai dur si uniform. In poza le-am amestecat in 2 straturi. Iar asta m-a nemultumit total:

http://www.diov.ro/N...e-Auto-d435.htm este mai moale si lipisios si neuniform.
      Deci recomand nr 9.

In mod normal ar trebui un epoxy mastic... dar o sa vad in timp in functie de ce lovituri raman pe el. Cel mai bun Epoxy mastic de pe piata e aici:
      http://www.bilthambe...ts/epoxy-mastic

Hope it helps

• By vsebas
      ATENTIONARE:

Daca faceti operatiile de mai jos, o faceti pe propria raspundere!
      Eu nu pot fi facut raspunzator pentru orice efecte rezulta din urmarea instructiunilor de mai jos !

Nu sunt mecanic auto.

Acest tutorial este mai mult spre informare si explicare a ceea ce se intampla la suspensia masinii noastre, spre a intelege cum functioneaza, cum se numesc anumite componente si cam ce operatii sunt de asteptat de la un mecanic auto, in service.

RECOMAND CALDUROS CA ACESTE OPERATII SA FIE EXECUTATE INTR-UN SERVICE SPECIALIZAT ( preferabil Dacia, dar nu exclusiv).

1.Necesar scule:
      - chei inelare cu cot de 18, 21 si 27
      - chei fixe 16 si 18
      - chei tubulare 10, 16, 18
      - INBUS 5 si 6
      - cheie dinamometrica 28Nm – 180Nm ( a fost de cateva ori in promotie la lidl, eu o folosesc si la strans prezoane la roti)
      - presa arcuri
      - capre metalice de 2000kg – 2 buc. ( sau butuci, caramizi, etc pe ce sa suspenzi masina cu rotile fata date jos)
      - cric hidraulic ( daca esti masochist, ca mine, poti folosi si cricul din dotarea masinii)

2. Spray WD 40 – foarte util la dezsurubarea piulitelor de la amortizor-fuzeta si bieleta antiruliu, ocazional si a piulitelor din capul flanselor si cele care strang “oala” pe arc-cap amortizor ( nu e musai sa mearga greu, daca sunt la prima interventie, vor merge fara spray, daca nu, functie de cel care le-a strans o sa fie usor sau foarte-foarte greu)

3. Piese:
      - Amortizoare / arcuri
      - Flanse ( e cam obligatoriu sa se schimbe, deoarece cele vechi se taseaza, se intaresc si nu mai sunt flexibile sa preia socuri);
      - Rulmenti flanse ( aici e dupa cum are fiecare buget si rabdare si depinde si de starea rulmentilor – unii se pot curata si reumple cu un pic ( ATENTIE nu mult ca strica flansa de cauciuc) de vaselina;
      - Piulite autoblocante care strang “palaria” si flansa ( nu stiu inca de cat e, dar se desface cu cheia de 21), eu nu am avut si am pus aceeasi, care aratau inca bine, dar e in plan sa le schimb cand gasesc noi ( in manualul de service se recomanda inlocuirea, dupa orice operatie de dezsurubare a lor);
      - Piulite M12 autoblocante – fixare amortizor pe fuzeta ( partea de jos a amortizorului) – se recomanda inlocuirea lor
      - Piulite M10 autoblocante – fixare bieleta antiruliu pe amortizor – se recomanda inlocuirea lor

4. Operatii, ordine, alte informatii

a. Cu masina pe roti(asigurata cu frana de mana, in viteza, piedici la rotile spate) se dezsurubeaza, cu cheia inelara de 21 si INBUS 6 in capul amortizorului pentru “contra”, piulita care tine amortizorul fixat pe “palarie”, caroserie, flansa;

b. Apoi se dezsurubeaza, doar cat sa fie slabita un pic, cu cheia de 27 si INBUS 6, piulita care tine “oala” si arcul pe amortizor ( nu va faceti griji, nu pica nimic daca ati ancorat masina anterior ok);

c. Se ridica masina pe cric si se suspenda “puntea” fata cu rotile date jos – asta e necesar pentru un lucru mai usor la partea de amortizor – bieleta antiruliu; se poate face si doar cu o parte ridicata si mai incolo se poate ridica bascula, cu cricul ( masina e pe capre), pentru a ajunge la acelasi nivel gaura de fixare din amortizor, cu surubul bieletei antiruliu;
      ATENTIE: pe partea dreapta, din cauza suportului furtunului de frana, bieleta antiruliu, trebuie demontata complet ( si in partea de jos adica) altfel fiind improbabil sa o scoti fara a forta ceva;

d. Se dezsurubeaza cu cheia/tubulara de 10 ( si WD 40 daca e cazul) suportul furtunului de frana si al cablului senzorului ABS de pe amortizor;

e. Se dezsurubeaza cu cheia de 16 si INBUS 5 pt. a tine “contra”, piulitele M10 autoblocante, care fixeaza bieleta antiruliu pe amortizor si pe bara stabilizatoare;

f. Se dezsurubeaza cu cheia de 18 ( si WD40 daca e cazul) piulitele autoblocante/suruburile M12 care tin amortizorul pe fuzeta;

g. Se scoate in acest moment amortizorul cu arcul, “oala” si flansa pe el;

h. Cu ajutorul presei de arcuri se preseaza arcul ca in poza, pana se poate scoate piulita si “oala” lejer cu mana si se pot fixa la loc pe amortizorul / arcul nou in asa fel ca “opritoarele” de pe amortizor (“oala” inferioara) si “oala” sa fie in capetele spirelor arcului;

i. Se pune rulmentul ( nous au reconditionat) si peste el flansa noua si apoi piulita si se strange cat se poate, fara a forta;

j. Se destrange presa de arcuri si se strange piulita cu cheia de 27, cu simt, in manualul de service zice cuplul de strangere : 62Nm; daca e stransa prea tare la un eventual urmator schimb o taiati cu flexu’;

k. Se moteaza ansamblul arc-amortizor, la loc urmand in ordine inversa instructiunile de pana acum; strangeti cu simt piulita din capul amortizorului – “palarie”!!

5. Cupluri de strangere:

- Piulite autoblocante M10 – cheia de 16 – la bieleta antiruliu – 21Nm
      - Piulite autoblocante M12 – cheia de 18 – amortizor-fuzeta – 105Nm
      - Piulita nestandard – cheia de 27 – „oala“ – arc – cap amortizor – 62Nm ( desi inelara dinamometrica, nu am)
      - Piulita autoblocanta nestandard – cheia de 21 – flansa-caroserie-“palarie”-cap amortizor – 44Nm

• By ToranagaSama
      Salutare tuturor.

Iarna asta ca si in fiecare iarna m-am trezit cu una din marile placeri ale Bucurestiului si nu numai. Lipsa locurilor de parcare si ocuparea altor locuri de parcare sau blocarea colegilor de trafic. Cum de obicei nu imi place sa blochez alti soferi si din punctul meu de vedere cel mai frumos e sa ii anunti pe ceilalti ca ai oprit temporar am furat ideea unor colegi si am customizat un mic fluturas care sa il las pe bordul masinii in caz ca de nevoie.

Fluturasul arata cam asa si este finalizat in dimensiunea/formatul A5.

Acuma dupa o discutie avuta cu colegu @dust3admin am zis ca ar fi frumos sa termin de customizat colajul si sa il putem folosi toti,

Prin urmare va prezint minunatia:
      Pasul 1:
      Descarcati urmatorul PDF:
      parcareFD.pdf

Pasul 2:
      Deschideti PDF cu Adobe PDF.
      Pasul 3:
      Dupa deschidere in coltul dreapta sus apasati butonul Sign si apoi Place Signature:

Pasul 4:
      In fereastra Signature adaugati numarul de telefon. Customizati formatul, si Accept:

Pasul 5:
      Plasati numarul in zona centrala delimitata de chenarul gri deschis, si apoi mariti textul extinzand colturile:

Rezultatul va fi urmatorul:

Numarul se poate muta si repozitiona in pagina.

Pasul 6:
      Salvati si/sau printati documentul:

Pasul 7 (Optional):
      Daca se printeaza pe A4 decupati pe dimensiunea A5 si pastrati in masina.

Optional: Eu l-am printat pe carton si apoi am laminat pentru a se deteriora mai greu.

Imi pare rau ca nu am reusit sa gasesc o solutie mai practica sau mai usoara. Insa promit un upgrade.ulterior .

Daca aveti intrebari sau nevoie de ajutor va stau la dispozitie.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.