Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Dacia Duster Înainte De 1989

• This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#7 tico98

tico98

Veteran Duster Member

• Members
  • 488 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 16 December 2015 - 08:23 AM

poate ca aveau deja brand-ul inregistrat si au cautat in arhiva prafuita UAP -> cost saving din start

#8 SinSonnY

SinSonnY

Duster Member

• Members
  • 201 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 16 December 2015 - 12:20 PM

Tocmai asta vor sa faca sa cumpere marca pentru a continua productia
http://www.aro4x4.cz/english/

P.s. sper sa nu se considere reclama link-ul

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 aghidusu

aghidusu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 16 December 2015 - 03:08 PM

Nu cred ca se considera reclama pt ca si cei din Cehia un inchis portile de ceva vreme din ceea ce stiu eu http://www.ziarularg...t-duhul-o-data/
Eu cred ca ARO asa cum l-am cunoscut este istorie ... 4ever :(
Interesant insa ca AMC s-a orientat catre UAZ. O sa studiez intr-o buna zi ce motorizari folosesc, ca sa fie EURO6.

#10 SinSonnY

SinSonnY

Duster Member

• Members
  • 201 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 17 December 2015 - 12:56 PM

Mda...trist dar adevarat. Cred ca cei de la aro daca vindeau documentatia si marca, productia inca mai continua. Primul 4x4 100% romanesc a fost ingropat definitiv de guvernele post decembriste dar, si cu ajutorul nostru. Inca o dovada a lasitatii si ignorantei alesilor care si astazi isi bat joc de cei care i-au trimis in parlament sa le apere interesele. Iar, majoritatea ies in strada manipulati de nu stiu ce organizatii si interese meschine. Indobitocite, mai mult sau mai putin masele de manevra, reusesc sa rastoarne un guvern la comanda.

#11 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 17 December 2015 - 01:04 PM

Mie tot nu mi-e prea clar, aro 24/244 era cu motor ... produs de Campulung, design propriu sau derivat din cel de dacia 1300? Aro10 era o dacie mai inalta si nu prea iubita pe la noi, ca 244 ducea greul, era calul de povara.

#12 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 886 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 17 December 2015 - 02:24 PM

Aro 10 ca si Oltcit RM aveau buba asta ca refoloseau prea multe piese de Dacia 1300.
Asta s-a intamplat cu Oltcit-ul dupa ce s-au certat cu Citroen si nu mai trimiteau aia piese in RO, iar RMurile erau praf la fiabilitate fata de restul versiunilor.
La fel si la un Aro 10, nu ma astept ca planetarele de 1300 sa fi rezistat prea bine.
244-le din cate stiu aveau motoare de alta conceptie, nu aveau treaba cu Dacia (ca Aro 10) insa nu prea am studiat detalii la Aro. Cu alea cred ca puteai sa tragi peste 3 tone linistit dupa tine...

Insa modelele ulterioare, dinainte de "colaps" mi s-au parut foarte OK (un vecin de bloc avea un Aro 10 Duster cu motor de 1.9 Diesel de Renault - era super OK la partea mecanica insa avea probleme cu rugina la caroserie, ici-colo - nimic nou la un 4x4 daca te uiti la Vitare si Samurai si alte alea). De confort nu discutam :)

Deci si mie mi-e clar ca doar din neglijenta crasa combinata cu rea-vointa s-a ajuns la faliment.

Edited by Killer82, 17 December 2015 - 02:25 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!