marco79ro

Comparație Duster 4X4 Cu Duster 4X2

18 posts in this topic

As dori ca acest topic sa fie o comparație intre versiunile 4x4 si 4x2. S-a tot spus despre diferența de consum între cele două versiuni. As fi curios cat de mare este această diferență. De asemenea cum se simte treapta a 6-a la cele 2 versiuni. De exemplu în treapta a 6-a la 120 km/h cate turații sunt intr-o situație și câte in alta. Mă intereseaza motorul 1.5 dci 110cp.

Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk

Diferenta de consum este cam de 0.5l/100km, poate mai mare in afara, daca nu ai talpa grea.

Diferentele intre treptele de viteza, e usor sa le vezi singur, la dealer primesti un tabel (care se gaseste si pe net) cu rapoartele treptelor de viteza. Din cate imi aduc eu aminte, intre 4x2 si 4x4 1.5 dCI, in a 6-a, la 3000 rpm, este o diferenta de cam 10km/h (aproximez din memorie)

Diferenta mare este la portbagaj, la 4x2 vei avea roata de rezerva sub masina, la 4x4 e in portbagaj, si implicit volumul portbagajului mai mic cu aproximativ 70l.

Daca nu iesi in off, in cele 3-4 zile de zapada in oras pe iarna te descurci fara probleme cu 4x2 (atata timp cat nu vei merge cu slick-uri pe zapada).

Acum, mai sunt si alti colegi pe aici care iti vor zice ca Duster 4x2 este doar un Logan inaltat, si mai bine cumperi direct Logan, ca iesi mai ieftin si primesti cam acelasi lucru.

1 person likes this

La 4x2 120km/h = 2500rpm in a VI-a.

Consumul dupa 9000km e 6.0 pe CB si cam 6.1 calculat cu bonurile de motorina.

Masina a mers mai mult in afara orasului, dar am mers cam 1800-2000km pe autostrada unde la 140km/h consuma 9,5-10l/100km.

Edited by emilian_rks

Daca vrei sa ai un full scope la comparatie nu uita ca la 4x4 ar mai fi si suspensia independenta spate, care e de ajutor la unele capitole.

Nu stiu cat va conta pt tine acest parametru însă merita mentionat. Nu ca ar fi Duster 4x4 vreun monument de stabilitate, dar o diferenta m-as astepta sa existe aici.

1 person likes this

La 4x4 120 km/h 2800 rpm in treapta a 6-a. Consum 6.5 l/100 km

Acum, mai sunt si alti colegi pe aici care iti vor zice ca Duster 4x2 este doar un Logan inaltat, si mai bine cumperi direct Logan, ca iesi mai ieftin si primesti cam acelasi lucru.

Sa nu exageram cu Loganu, ar merge un Sandero Stepway. :)

2 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.