Jump to content

Parteneri forumduster.ro
* * * * * 3 votes

Intrebari Tampite Cu Raspunsuri Inteligente

• This topic is locked This topic is locked
1321 replies to this topic

#13 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 11 October 2015 - 10:28 PM

Cu ESP-ul nu e numai problema de foarte multi bani si vointa ..

Trebuie sa faci o gramada de teste in conditii controlate pentru a calibra sistemul astfel incat sa functioneze perfect (n-ai vrea ca, la o curba usoara cand ai totul sub control, ESP-ul montat aftermarket sa-ti blocheze o roata ca asa a calculat el)... Iar conditiile astea se gasesc foarte greu in afara fabricilor.

Ca sa nu mai spun de pierderea garantiei (asta e mizilic pe langa scenariul de mai sus)

Eu n-as pune sisteme active de siguranta (ABS, ESP, ASR, etc) dupa ce mi-am luat masina... Ori o iau cu ele din fabrica ori nu.

#14 t0rquemada

t0rquemada

Addicted Duster Member

• Members
  • 889 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 12 October 2015 - 08:54 AM

Încurcăm borcanele
Colegu are Duster ph1 k4m 4x4 fără ESP dar exista la acel moment și Duster ph1 k4m 4x4 cu ESP deci nu se pune problema de soft, ăla există, ci doar de piese schimbate, care sunt cam multe: bloc ABS -ESP, senzor rotatie volan, senzor rotatie masină(derapaj/înclinare montat sub scaun dreapta), cablaje, buton esp off, și cel mai probabil reprogramat s-au înlocuit calculatorul de 4x4(de transmisie ce controlează puntea spate).
Toate cele de mai sus sunt valide dacă motorul(Euro5) are accelerație electronică fără cablu, altfel ESP nu are cum controla accelerația.

Evident după montaj , apare și partea soft - schimbarea configurației în calculatoare.

Toate informațiile de mai sus sunt as is nu am stat să sap în dialogys

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 SinSonnY

SinSonnY

Duster Member

• Members
  • 202 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 13 October 2015 - 12:42 AM

In momentul cand a fost achizitionata masina nu exista esp pe duster, probabil ca au pus dupa ce a devenit obligatoriu parca. Oricum multumesc de raspunsuri si de timpul pierdut e cam complicat si binenteles implica niste costuri cam mari.

#16 danielcojocar

danielcojocar

Io' nu stiu d'astea

• Members
  • 3,478 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 13 October 2015 - 08:00 AM

Cand a fost achizitionata masina ta nu exista ESP doar pe benzinare... Pe Diesel-uri exista ESP inca de la inceput (pe varianta 4x4), am si eu (cu masina fabricatie iulie 2010) si are si @melcu (cu masina fabricatie iunie 2010, adica printre primele modele)

#17 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 635 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 13 October 2015 - 11:31 AM

Ok..
Am un mare cablu care intra sub scaun. Din cablul ala se duc fire la: 2 mufe negre chiar sub marginea scaunului, una verde si una mica neagra cu 2 fire pe la jumatea sezutului, si minunea alba cu 3 fire chiar pe la inceputul cablului... la asta atasez poza.

Is curios daca o aveti toti, si cam ce e cu ea...

Attached Files

• Attached File  Mufa.jpg   386.24K   143 downloads

#18 bmcpst

bmcpst

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,194 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 13 October 2015 - 12:00 PM

View Postmugur, on 13 October 2015 - 11:31 AM, said:

Ok..
Am un mare cablu care intra sub scaun. Din cablul ala se duc fire la: 2 mufe negre chiar sub marginea scaunului, una verde si una mica neagra cu 2 fire pe la jumatea sezutului, si minunea alba cu 3 fire chiar pe la inceputul cablului... la asta atasez poza.

Is curios daca o aveti toti, si cam ce e cu ea...

Ma faci curios...
Ma duc sa ma bag sub scaun , ca eu unul chiar u am vazut asa ceva..... :ahappy:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!