Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Noul Motor 1.6 Benzina Euro6

• This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#13 dust3radmin

dust3radmin

Site Admin

• Administrators
  • 1,844 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 09 April 2016 - 10:06 AM

Fara 1.2 TCe in acest topic, vorbim de 1.6, restul sunt VS-uri, puteti face topic dedicat de VS daca doriti.

#14 Andorros

Andorros

Weekly Duster Member

• Members
  • 70 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 114cp (H4M-Nissan)

Posted 15 April 2016 - 06:01 AM

Salve
Am facut o diagnoza la un service Dacia si am gasit cateva mici erori stocate de genul presiune scazuta pe o roata, etc. Deci motorul este in parametri si om mai vedea la vara pe coclauri cum se prezinta. Nu i-am facut un consum calculat la nr de km dar nici nu am resimtit o diferenta mare fata de VW Golf astfel incat sa-mi fac credit la realimentare.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 andrei_s

andrei_s

Weekly Duster Member

• Members
  • 82 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 17 May 2016 - 03:39 PM

Salutare!
Sunt pe forum posesori de 1.6 114cp (H4M) in varianta 4x4 care au de ceva timp masina si sunt dispusi sa impartaseasca impresii? Consum, dinamica, etc. :)

Multumesc!

#16 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 955 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 31 May 2016 - 05:32 PM

andrei_s, on 31 May 2016 - 02:51 PM, said:

...in general cumparatorul de Dacia (Duster) cauta o masina fiabila si cu costuri de intretinere mici ..la capitolul asta 1.2 tCe nu sta foarte bine parerea mea. In momentul de fata cine vrea un Duster pe benzina (cum e si cazul meu) cred ca ar face bine sa ia un 1.6 sce 115cp. O fi el un pic mai slabut ca 1.2 tCe pe hartie .. dar macar nu te doare capul...

Presupusa fiabilitate la 1.6 16v H4M descrisa mai sus... va trebui sa fie discutata impreuna cu colegi / posesori peste vreo cativa ani... pana atunci, ar fi ceva referinte de la generatiile anterioare, de ex. pe-aici sau aici...

Cateva puncte si intrebari interesante as zice eu:
- La versiuni mai vechi de 1.6 H4M (aka HR16DE Nissan) au fost probleme de knocking si consum ulei, si multora li s-a schimbat motorul... similar cu un alt motor controversat (turbat) pe benzina din grupul franco-nipon pe care nu il voi aminti insa aici :P
- H4M de pe Duster are tacheti hidraulici? sau doar culbutori simpli? http://www.motorrevi...hp?engine_id=11 pe aici zice ca prima generatie nu ar avea
- Motorul ala de la Nissan se produce in vreo 5 tari (Japonia, UK, China, etc...) - oare motoarele astea de pe Dustere de unde vin?

O nota, doar ca si fapt divers... taica-meu are un Nissan Almera 1.5 benzina din 2007 (motor HR15DE - din ce am vazut e extrem de similar cu H4M / HR16DE) made in UK. La 150 mii km consuma ulei de vezi in oglinda norul de fum dupa tine (la turatii mari - e.g. peste 3500). Merge insa de rupe si are consum de benzina decent daca o tii in turatii rezonabile, unde nici nu consuma ulei (deocamdata). Si stiu multe masini japoneze cu "boala" asta a consumului de ulei (diferite generatii de motoare) insa foarte fiabile in rest, de-altfel.

Sincer (mai ales avand 2 motoare benzina aspirate in familie momentan) sunt si eu foarte curios de acesti "ultimi dinozauri" ai motoarelor aspirate, si ii incurajez pe posesori sa isi impartaseasca experienta, dorindu-le cat mai multi kilometri fara probleme!

Edited by Killer82, 31 May 2016 - 05:37 PM.

#17 t0rquemada

t0rquemada

Addicted Duster Member

• Members
  • 872 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 31 May 2016 - 05:49 PM

H4M-ul e făcut la uzinele Avtoframos de lângă Moscova

#18 andrei_s

andrei_s

Weekly Duster Member

• Members
  • 82 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 01 June 2016 - 10:45 AM

Eu as zice totusi ca 1.6 16v H4M e un motor mult mai testat decat 1.2 tCe si ca atare sansele sa ai probleme cu el sunt mai mici cel putin teoretic :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!