Sari la conținut

Zgomot / batai motor diesel la rece


Postări Recomandate

Este normal ca motorul sa bata daca nu e incalzit complet? Am un diesel 4wd 110 cp si dimineata cand plec la serviciu dimineata sunt nevoit sa accelerez destul de lent ca sa nu se auda batai la motor. Si nu sunt un tip care forjeaza motorul, ca sa spui ca-mi bat eu joc de el si nu face fata. Mi se pare ca nu e normal sa se auda asa tacaneala aceia...

Are cineva o parere care sa ma mai lamureasca?

O masina germana, de exemplu, nu da acelasi randament, la rece, nu accelereaza la fel, etc, dar nu bate.... :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 30
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare. Am o cunostinta cu un logan din prima generatie , cu motorul de 1,5 dci care a parcurs peste 400.000 km in zece ani , fara probleme la injectoare  si la turbo.  Motorina doar de la pomp

Este normal ca motorul sa bata daca nu e incalzit complet? Am un diesel 4wd 110 cp si dimineata cand plec la serviciu dimineata sunt nevoit sa accelerez destul de lent ca sa nu se auda batai la motor. Si nu sunt un tip care forjeaza motorul, ca sa spui ca-mi bat eu joc de el si nu face fata. Mi se pare ca nu e normal sa se auda asa tacaneala aceia...

Are cineva o parere care sa ma mai lamureasca?

O masina germana, de exemplu, nu da acelasi randament, la rece, nu accelereaza la fel, etc, dar nu bate.... :twisted:

am niste nedumeriri:

-ce inseamna bate

-spui ca nu forjezi, dar nu spui in cate turatii il tii, la ce turatii schimbi treptele de viteza, daca eram din aceas zona faceam o comparatie...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Si la mine face la fel presupun.

Cand e rece si depasesti un anumit grad de accelerare, injectia presupun, incepe sa se auda cu face des taca-taca-taca-taca. Este un croncanit destul de puternic si seamana cu dieselurile de 20 de ani.

Ideea este ca oricum nu este recomandabil sa accelerezi puternic cand este motorul rece. Se uzeaza mai repede injectia, turbina si injectoarele.

Faptul ca se aude mi se pare o treaba buna, ca macar ma mai domolesc cu acceleratul puternic la rece.

Iar pe masura ce motorul se incalzeste acest zgomot, care apare doar la acceleratii mai puternice, se "inmoaie" treptat devenind un sunet placut de commonrail.

 

In completare vreau sa spun ca la un accelerat moderat spre usor motorul se aude ca si unul pe benzina, indiferent daca este rece sau cald.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vedeti pareri si... pareri. Si m-a mai "dojenit" si degeaba Carramba prin alte topicuri...:mrgreen::D

cu ce te-am "dojenit" melcu. cunosc pe cineva cu un renault megan3 stiu care are acelasi motor si la rece e mai zgomotos o remarca adusa si de cei de la promotor

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Killer82 changed the title to Zgomot / batai motor diesel la rece

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...